جمعه, ۲۰ تیر , ۱۳۹۹
آخرین اخبار : 

ده‌ها هزار جوان بیکار در استان هرمزگان و روی آوردن آنها به قاچاق سوخت / از ۵۰ تا ۶۰ هزار نفر بیکار در هرمزگان

 

نصرالله بازوند معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، از ۵۰ تا ۶۰ هزار نفر بیکار در هرمزگان خبر داد.

به گزارش ایران کارگر، مرکز آمار ایران با تهیه آماری در ۱۸ تیرماه سال جاری نتایج طرح آمارگیری نیروی کار فصل بهار را منتشر کرد. در این طرح نرخ بیکاری فصل یاد شده در کشور ۱۰.۸ درصد و همین نرخ در هرمزگان ۱۵.۹ درصد اعلام شده است.

بر اساس این آمار، نرخ بیکاری در استان هرمزگان در بهار امسال، نسبت به بهار سال ۹۷ که نرخ آن ۱۱.۵ درصد اعلام شده بود، ۴ درصد افزایش نشان می‌دهد.

چندی قبل، حاتم شاکرمی معاون وزیر کار در سفری به بندرعباس، آمار و اطلاعات صریح و نگران کننده از عقب ماندگی استان هرمزگان ارائه داد و گفت در حالیکه هرمزگان ۶۰ درصد صادرات کشور را برعهده دارد،  عقب مانده‌ترین استان در جنوب کشور است.

کاخ حوزه آخوند ها در شهر قم ـ آخوند های بیکار و مفت خور و سربار، عامل اصلی عقب ماندگی و بسیاری درد و رنج و بدبختی و ذلت و آوارگی برای ایران و زندگی مردم ایرانند. آخوند خوب، آخوند مُرده است. دشمن ایران و ایرانی همینجاست، دروغ میگن اسرائیل و آمریکاست.

استان هرمزگان با احتساب جزایر ۱۴ گانه و نزدیک به ۱۵۰۰ کیلومتر مرز دریایی، آن را از موقعیت ژئوپولتیکی منحصر به‌فردی در کناره خلیج فارس و دریای عمان برخوردار کرده است. همچنین وجود شش منطقه ویژه اقتصادی از جمله مناطق آزاد قشم و کیش از دیگر ویژگی‌های این استان است.

بندرعباس نیز به عنوان مرکز استان هرمزگان به عنوان یکی از مهم‌ترین قطب‌های اقتصادی کشور از ظرفیت‌های صنایع فولاد، آلومینیوم، پتروشیمی، نیروگاه تولید برق و پالایشگاه برخوردار است.

فقر و بیکاری اکثریت جوانان و مردم فقیر ایران، و چپاول اموال ایران و ایرانی و زندگی اشرافی آخوند ها و آیت الله های حکومت اسلامی، و پول های میلیاردی که از طرف رژیم ایران صرف موشک سازی و یا کمک به حزب الله و حسن نصرالله مزدور در لبنان و بشار اسد در سوریه و حشد شعبی در عراق، و دیگر حامیان و تروریست های جمهوری اسلامی میشود.

در این استان چهار شرکت بزرگ تولیدکننده فولاد شامل شرکت فولاد جنوب، مجتمع فولاد هرمزگان، مجتمع فولاد کاوه، جنوب کیش و شرکت صبا فولاد خلیج فارس با ظرفیت هشت میلیون تن در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس ـ بندرعباس مشغول به فعالیت هستند.

به رغم خصوصیات منحصر به‌فرد این استان، نصرالله بازوند معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، از ۵۰ تا ۶۰ هزار نفر بیکار در هرمزگان خبر داد.

وجود این تعداد بیکار در هرمزگان با سرمایه های مذکور غیر معقول است. بندرعباس که خود قطب اقتصاد کشور است شاهد جوانان متخصص و یا غیر متخصص بیکاری است که جویای کار حتی در خارج از استان و به دور از محل زندگی‌شان هستند.

ازبیکاری و فقر و نداری و آوارگی کارگران و اکثریت مردم شریف ایران… تا زندگی اشرافی و سرمایه دارانه آخوندهای بیکار و مفتخور و مرتجع، و سران و گماشتگان رژیم اسلامی.

فریدون همتی رئیس کار، گروه اشتغال و سرمایه‌گذاری هرمزگان در رابطه با آمار بیکاری در این استان می‌گوید: «چه رویدادی به وقوع پیوسته که به یک باره نرخ بیکاری هرمزگان چند پله رشد کرده و به ۱۵.۹ درصد رسیده؟ نرخ بیکاری زمستان سال گذشته ۱۰.۸ درصد و نرخ بیکاری بهار پارسال ۱۱.۵ درصد بوده است.»

یکی از جوانان شهرستان سیریک، واقع در شرق هرمزگان به ایلنا گفته است که از گذشته پدران ما به کشاورزی یا صیادی مشغول بوده‌اند و صنایعی در منطقه ما وجود ندارد که بتوانیم در آن مشغول بکار شویم؛ یک نیروگاه چندین سال پیش در منطقه ما کلنگ‌زنی شد که من و سایر جوانان منطقه چشم انتظار آن هستیم.

این جوان ادامه داد: «بسیاری از هم سن و سال‌های من، به قاچاق سوخت روی آورده‌اند؛ چراکه بایستی معیشت خود و یا خانواده‌شان را تأمین کنند.»

وی اضافه کرد: «هنگامی که پسته چینی در سیرجان و دیگر مناطق آغاز می‌شود به عنوان کارگر به آنجا می‌روم تا پول اندکی دستم را بگیرد.»

فقر و بدبختی و بیکاری و آوارگی نسل سوخته بعد از انقلاب پنجاه و هفت. و از طرف دیگر زندگی اشرافی و سرمایه داری سران و پاسدار ها و آیت الله های حکومتی و بسیاری از آخوند ها.