چهارشنبه, ۹ مهر , ۱۳۹۹
آخرین اخبار : 

رشد حاشیه‌نشینی و فقر برخاسته از آن، آتش زیر خاکستر اعتراضات مردم

سردمداران حکومت اسلامی تلاش می‌کنند تا پدیده رو به گسترش حاشیه‌نشینی که با اعتراضات مردم محروم این مناطق همراه بوده است را با آمارهای ضد و نقیض کم اهمیت جلوه دهند.

به گزارش ایران کارگر، آنها از ابتدای پیروزی انقلاب ۵۷ با شعار پاک کردن حلبی آبادی‌ها از چهره شهرها و صاحب خانه کردن مردم فقیر به قدرت رسیدند. اما دیری نپایید که گسترش حاشیه‌نشینی، چهره کلان‌شهرها را دگرگون ساخت و فقر و بیکاری در تمام نقاط کشور دامن گسترد.

چند عکس از کودکان کار و فقر و بدبختی اکثریت خانواده های ایرانی. کودکان بدون آینده و سیاه.

طبق برآوردهای ارائه شده از سوی کارشناسان دولت و یا وابسته به ارگان‌های حکومتی، جمعیت شهر‌نشین کشور ۲۰ درصد بیشتر از میانگین جهانی است. بر این اساس، ۷۴ درصد جمعیت ایران در شهرها زندگی می‌کنند.

به گفته منابع شهرداری تهران  ۲۵ تا ۳۰ درصد جمعیت تهران؛ یعنی بیش از ۳ میلیون نفر، حاشیه‌نشین هستند. بر همین مبنا در شهرهای بزرگی مانند مشهد، تبریز، زاهدان، اهواز، ارومیه، کرمانشاه و سنندج، ۲۵ تا ۴۲ درصد جمعیت، در حاشیه و در «سکونت‌گاه‌های غیر رسمی» زندگی می‌کنند.

گرچه اعتراضات آبان‌ماه امسال در مداری بالاتر حاکی از رشد نافرمانی عصیانگر مردم و جوانان کشور بود که با بیشترین بها همراه بود. تحلیل‌گران بر این عقیده‌اند که با افزایش فشار اقتصادی و اجتماعی بر اقشار کم‌درآمد و آسیب‌پذیر جامعه، غلیان اعتراضات بازهم بیشتری را باید انتظار داشت.

بعد از چهل سال از عمر فاسد و سرکوبگرانه و جنایتکارانه نظام اسلامی، اکثریت مردم ایران در فقر و گرسنگی و بدبختی و بیکاری و هزار درد بی درمان زندگی میکنند، و از آنطرف آخوند های حکومتی و سران و بسیاری از پاسداران و بسیجی های داری یک زندگی سرمایه داری و اشرافی اند.