سه شنبه, ۱۹ فروردین , ۱۳۹۹
آخرین اخبار : 

تخریب مدرسه کپری برای پوشاندن فریبکاری و چپاول بودجه‌هایی که باید خرج کودکان می‌شده – فیلم

در این کلیپ شاهد داستان دانش آموزان یک مدرسه کپری در روستای ندریتی هستیم که بجای رسیدگی و ساختن حداقل یک کلاس مناسب برای آنها همان کلاس کپریشان را هم با فریبکاری تخریب کرده و آنها را آواره کرده اند. روستای ندریتی در منطقه گوردشت شهرستان سرباز در استان سیستان و بلوچستان قرار دارد.

تخریب مدرسه کپری
تصویر مدرسه کپری روستای ندریتی قبل از تخریب

سازمان توسعه و نوسازی مدارس ایران یک دهه قبل سال ۱۳۸۸ مکلف شد مدارس کپری را جمع   کرده و به جای آنها اقدام به ساخت مدارس مناسب برای دانش آموزان مناطق محروم سیستان و بلوچستان کند.

حالا این سازمان در آستانه ده‌سالگی خود است و همچنان حداقل  ۲۰۰  مدرسه کپری در روستاهای محروم سیستان و بلوچستان وجود دارد، مدارسی غیر استاندارد با شرایط فاجعه بار که در نقاط مختلفی از استان سیستان و بلوچستان پراکنده هستند، اما حالا دولت  نه تنها کاری در این رابطه انجام نداده بلکه بعد از انتشار تصاویر یکی از این مدارس به جای اقدام عملی برای ساختن یک مدرسه استاندارد که مینیممهای لازم برای کودکان میهنمان را داشته باشد اقدام به تخریب آن و آواره کردن دانش‌ آموزان کرده است.

ماجرا اما از این قرار بوده که دو هفته قبل از تهیه این ویدئو، عکس این مدرسه کپری در شبکه های اجتماعی منتشر شد اما زمانیکه که گزارشگران برای بازدید و تهیه خبر به محل رفتند دیدند که تخریب شده و فقط آثار شاخ و برگهای درختان که کپر با آن ساخته شده بود بر روی زمین باقی مانده است.

وقتی که گزارشگران پرس و جو می کنند مشخص می شود که گروهی از سازمان توسعه و نوسازی مدارس با این وعده که برایشان مدرسه درست خواهند کرد، آمده و کپر را تخریب کرده اند و سپس رفته اند و دیگر از آنان خبری نشده و دانش آموزان نیز آواره شده و دیگر حتی همان کپر را هم برای درس خواندن ندارند.