چهارشنبه, ۲۵ تیر , ۱۳۹۹
آخرین اخبار : 

اظهارات شاهدان عینی در پنجمین روز اعتراضات مردم در ایران

فضای امنیتی در تهران، ناآرامی در شهرهای دیگر

اینترنت همچنان در ایران قطع است. تماس با داخل کشور تنها از طریق تلفن مستقیم امکان دارد. دویچه‌وله فارسی در تماس تلفنی با چند شهروند در داخل ایران اوضاع را از آنها جویا شده است.

رسانه‌های حکومتی در داخل ایران از آرام شدن اوضاع پس از اوج اعتراضات به افزایش قیمت بنزین در روزهای جمعه تا یکشنبه می‌‌گویند. اینترنت اما همچنان قطع است و گرفتن اخبار دست اول از داخل ایران بسیار دشوار.

دویچه‌وله فارسی با چندین نفر در داخل ایران و ساکن شهرهای تهران، شیراز و اصفهان گفت‌وگو کرده و اطلاعاتی را درباره وضعیت کلی شهرها از آنان به دست آورده است.

مرگ بر خامنه ای ـ مرگ بر جمهوری اسلامی ـ آزادی و سکولاریسم برای ایران.

از تهران به ما گفته شد که اینترنت به طور کامل قطع است و تنها ادارات دولتی و بانکها به سیستم اینترانت وصل هستند. مناطق مرکزی و شمالی شهر کاملا آرام است. متروها در رفت و آمدند و بانک‌ها و ادارات دولتی به کار روزانه مشغولند. نیروهای امنیتی اما همه جا حضور دارند. بازار تجریش به طور کامل و بازار بزرگ تقریبا کامل باز هستند. تنها در حاشیه شهر و مناطق شرقی ناآرامی‌هایی گزارش شده است.

یک شاهد دیگر از تهران گفت جو امنیتی تنها در میادین خاص دیده می‌شود و سایر نقاط شهر فضا کاملا طبیعی است. او همچنین به دویچه‌وله گفت دغدغه اصلی معترضان مشکلات اقتصادی است و خواسته اصلی آنها نیز بازگشتن قیمت بنزین به قیمت اولیه است.

شاهد دیگری از کرج گفت که ظرف روزهای گذشته این شهر به شدت ناآرام بوده و حتی مدارس تعطیل بوده است. اما از روز سه‌شنبه مدارس این شهر نیز باز شده و رفت و آمد از تهران به کرج هم به صورت عادی و بدون ترافیک در جریان است.

با وجود این یک “منبع آگاه امنیتی” در استان تهران در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم تلویحا تجمع دوشنبه شب در فلکه دوم صادقیه را تایید کرده و گفته است: «شب گذشته سراسر تهران آرام بود و هیچ مشکل امنیتی وجود نداشت. تنها در دو یا سه نقطه تهران مانند فلکه دوم صادقیه ما شاهد تجمع عده‌ای بودیم که با هوشیاری مردم و نیروهای امنیتی اتفاق خاصی روی نداد.»

جمهوری اسلامی، خمینی، خامنه ای، سپاه پاسداران، حسن روحانی، نظام اسلامی داعشی های وطنی، عامل تمام عقب ماندگی و بدبختی های ایران و مردم ایرانند. مرگ بر آخوند ـ مرگ بر پاسدار ـ مرگ بر بسیجی ـ مرگ بر جمهوری اسلامی ـ آزادی و برابری قانونی زنان و مردان، و سکولاریسم برای ایران.

یک شاهد عینی در دانشگاه تهران اما به دویچه‌وله گفت فضای دانشگاه به شدت امنیتی است و کارت تمام دانشجویان هنگام ورود چک می شود. ماموران نیروی انتظامی را در سراسر خیابان‌های اصلی و فرعی اطراف دانشگاه می‌توان دید.

ویدیوهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که درهای دانشگاه تهران به روی دانشجویان بسته شده و اجازه خروج از دانشگاه به دانشجویان نمی‌دهند.

یک‌شنبه شب نیز ماموران امنیتی با ورود به خوابگاه دانشجویان تهران سه دانشجو را دستگیر کردند.

اظهارات شاهدان عینی از شیراز: با هلی‌کوپتر به مردم تیراندازی شد

یک شهروند شیرازی به دویچه وله می‌گوید: «بعضی موقع‌ها این تصور پیش می‌آید که شهر آرام شده، ولی شهر حالت جنگی دارد. نهادهای دولتی و مدارس در شهر تعطیل‌اند، نانوایی‌ها شلوغ شده‌اند و با توجه به دشواری رفت‌وآمد تامین ارزاق عمومی هم به تدریج به مشکل برمی‌خورد. تنها یک پمپ بنزین در شهر به صورت کامل فعال است و برخی از محله‌های شهر عملا از حضور نیروهای دولتی و امنیتی عاری است. در بخش‌هایی ازشهر نیروهای انتظامی در خودروهای خود و زیر باران نشسته‌اند، که خستگی از چهره‌شان پیداست.»