شنبه, ۵ بهمن , ۱۳۹۸
آخرین اخبار : 

کاهش سن سکته مغزی در ایران و مرگ سالانه بیش از ۱۵۰ هزار نفر بر اثر سکته

بنا به گزارش دریافتی، محمدرضا عزیزی مدیر آموزش سازمان نظام پزشکی، سکته مغزی را یکی از شایع‌ترین علت‌های مرگ‌ومیر و دومین دلیل ابتلا به ناتوانی‌های مغزی در ایران معرفی کرد.

وی در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: «بر اساس بررسی‌های انجام شده، روزانه ۴۰۰ نفر در کشورمان دچار سکته مغزی می‌شوند و طبق آخرین آمار، سالیانه ۱۵۰ تا ۱۶۰ هزار نفر در ایران دچار سکته مغزی می‌شوند که ۱۵ درصد آن منجر به مرگ شده و حدود ۳۰ درصد از این افراد زیر ۵۰ سال سن دارند.»

مرگ بر آخوند ـ آخوند خوب، آخوند مُرده است ـ در ایران تحت حاکمیت نظام اسلامی (داعشی های وطنی)، دشمنان آزادی های مردم و اجتماعی و فرهنگی و سیاسی… زن ستیز ها، به غیر از آخوند ها و سران و گماشتگان و چماقداران جمهوری اسلامی، اکثریت مردم در فقر و رنج و عذاب و درد و بدبختی رنج و درد میکشند. رژیم اسلامی آخوند های جنایتکار و پاسداران و بسیجی های چماقداران و فاسدین و قاتلین و شکنجه گران و تروریست ها… دشمنان ایران و ایرانی همینجاست، دروغ میگن اسرائیل و آمریکاست.

عزیزی میانگین سن ابتلا به سکته مغزی در ایران را ۵۰ سال دانست و اظهار کرد: «این رقم ۱۰ سال کمتر از میانگین جهانی است.»

به گفته رضا ملک‌زاده، معاون وزیر بهداشت، سالانه بیش از ۱۵۰ هزار نفر در ایران بر اثر سکته قلبی و مغزی می‌می‌رند؛ در حالیکه ۸۰ درصد این سکته‌ها قابل پیشگیری‌اند.

وی در ادامه گفت: «۵۰ هزار نفر از فوت شدگان ناشی از سکته در ایران، افراد زیر ۷۰ سال، و ۱۲ هزار نفر آن‌ها زیر ۵۰ سال هستند.»

پزشکان می‌گویند، موفقیت درمان سکته‌های مغزی بین ۳۰ تا ۵۰ درصد است. بسیاری از متخصصان مغز و اعصاب به اهمیت «زمان طلایی سه ساعته» اشاره می‌کنند و معتقدند که اگر درمان سکته در ساعت‌های اولیه صورت گیرد، ۳۰ درصد بیماران بدون پیامدها و ناتوانی‌ها، بهبودی کامل می‌یابند.

مرگ هر پاسدار و بسیجی و آخوند خدمت بزرگی برای رسیدن به آزادی در ایران است. آخوند و پاسدار و بسیجی خوب، مُرده است. اینها دشمنان حقیقی ملت ایرانند.

به همین دلیل انتقال سریع بیمارانی که دچار سکته مغزی شده‌اند به مراکز درمانی برای دریافت کمک‌های تخصصی، اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند. برای دریافت این خدمات اما ابتدا باید مراکز ویژه‌ای برای درمان سکته‌های مغزی وجود داشته باشد.

وی همچنین، مرگ‌ومیر سالانه در ایران را ۳۵۷هزار نفر دانسته که ۳۵هزار نفر از آنان به خاطر سکته مغزی و قلبی جان خود را از دست می‌دهند.

گفتنی است که طبق آمار سازمان جهانی بهداشت، ۶۳ درصد مرگ‌ومیرها در ایران، ناشی از بیماری‌های قلبی و عروقی، و ۲۸درصد ناشی از بیماری‌های مغزی است.

بر اساس همین آمار، ایرانیان، ۱۰ تا ۲۰ سال جوانتر از کشورهای اروپای غربی و آمریکا دچار سکته قلبی می‌شوند.

خاطرنشان می‌شود که مقامات پزشکی  فقط به علائم بالینی و علل بروز سکته در اثر عدم اشراف به موارد پیشگیرانه در سطح عمومی جامعه پرداختند. آنها هیچ اشاره‌ای به علل اجتماعی و وضعیت فاجعه بار بهداشت و درمان در ایران  نکردند.

نقش انکار ناپذیر استرس، در بروز سکته‌های مغزی و قلبی

پژوهشگران بریتانیا در تحقیقی به این نتیجه رسیده‌اند که فشارهای روحی ـ روانی می‌توانند به اندازه سیگار خطر سکته قلبی و مغزی را افزایش دهند.

ایلزه بت، یکی از پژوهشگران دانشگاه لیدن هلند، قدیمی‌ترین دانشگاه این کشور می‌گوید، شرایط آزاردهنده کاری، ناامنی شغلی و روابط اجتماعی متزلزل، از جمله دلیل‌های بروز استرس هستند. خانم بت بر این نظر است که فاکتور استرس باید هرچه بیشتر در محاسبات پزشکی برای تشخیص بیماری مد نظر قرار گیرد.

فقر و بدبختی نسل سوخته بعد از انقلاب و جمع آوری غذا از سطل زباله توسط دختران جوان ایرانی!

از این گزارش تحقیقی به خوبی می توان عامل اصلی سکته در ایران را به عنوان کشوری ناامن با وجود حاکمیتی سرکوبگر که در ساده‌ترین مسائل خصوصی مردم دخالت می‌کند، به راحتی پیدا کرد.

از سوی دیگر وجود تورم وگرانی شدید و فقر اکثریت مطلق مردم، یکی از اصلی‌ترین عوامل استرس و بروز سکته در جامعه ایران است.

گزارش از ایران کارگر