پنج شنبه, ۱۶ مرداد , ۱۳۹۹
آخرین اخبار : 

ده‌ها کشته و زخمی در اعتراضات روز جمعه بغداد، حمله به مقر حشد الشعبی

رادیو فردا – شبکه خبری الجزیره از بغداد گزارش می‌دهد که در جریان اعتراضات روز جمعه دو نفر کشته و دست‌کم صد نفر زخمی و مجروح شده‌اند.

در هفته جاری دور تازه‌ای از تجمعات علیه دولت عراق در بغداد و شهرهای جنوبی این کشور آغاز شد.

معترضان در شهر ناصریه روز دوم آبان‌ماه اعلام کردند «تا سقوط حکومت» به تجمع در خیابان‌ها ادامه خواهند داد. ناصریه در ۳۷۰ کیومتری بغداد قرار دارد.

حال الجزیره گزارش می‌دهد که روز جمعه نیروهای امنیتی عراقی برای متفرق کردن مردم به شلیک گلوله و پرتاب گاز اشک‌آور متوسل شده‌اند.

برخورد نیروهای امنیتی دست‌کم دو کشته بر جای گذاشته است.

در همین حال خبرگزاری رویترز روز جمعه گزارش داد که آیت‌الله علی سیستانی، مرجع تقلید شیعه در عراق، از طرفین خواسته است که به زور و خشونت متوسل نشوند.

چهل ساله که جمهوری اسلامی پرچم کشورهائی چون اسرائیل و آمریکا… و مخالفینش را آتش میزند، و حالا شاهدیم که پرچم خرچنگ نشان اسلامی رژیم توسط مسلمانان عراقی به آتش کشیده میشود!

رویترز به نقل از نماینده آیت‌الله سیستانی در نماز جمعه کربلا می‌نویسد که «باید از راه روش‌های مسالمت‌آمیز به اصلاحات واقعی در کشور رسید».

اعتراضات عراق نه تنها خشونت‌بار‌ترین رخداد جمعی‌ است که از زمان پایان دادن به داعش در این کشور رخ می‌دهد، بلکه عمده‌ترین چالشی‌ است که در حال حاضر دامن‌گیر دولت عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر، شده‌ است.

او تنها یک سال است که ریاست هیئت دولت را در دست دارد.

***

حمله معترضان عراقی به مقر حشد الشعبی

خبرگزاری آناتولی – معترضان عراقی مقر شبه‌نظامیان «عصائب اهل‌الحق» وابسته به حشدالشعبی در استان المثنی را به آتش کشیدند.

***

زنان عراقی به جمع تظاهرکنندگان پیوستند

العربیه – با پیوستن زنان عراقی به جمع تظاهرکنندگان که از بامداد روز جمعه ۲۵ اکتبر ۲۰۱۹ در بغداد و دیگر شهرها به خیابان‌ها آمده‌اند، اعتراضات مردمی عراق وارد مرحله جدیدی شد.

Iraq.jpg

به گفته منابع خبری زنان عراقی همراه با مردان با سردادن شعارهای ضد حکومتی به این تظاهرات پیوستند.

منابع حقوق بشری نیز از کشته شدن ۲ تظاهرکننده و زخمی شدن بیش از ۲۲۷ نفر دیگر از معترضین خبر دادند.

وزارت کشور عراق نیز زخمی شدن ۶۰ نفر از نیروهای امنیتی را تایید کرد.

از ابتدای ماه اکتبر سال جاری، بغداد به همراه دیگر شهرهای عراق شاهد تظاهرات گسترده‌ای بود.

در دور قبل این اعتراضات مردم شعارهایی از جمله «ایران برو بیرون» علیه ایران و در محکومیت دخالت‌های آن کشور در امور داخلی عراق و همچنین علیه شبه‌نظامیان متحد تهران سر داده شد.

یکی از مهمترین درخواست‌های مردم معترض در عراق استعفای عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر این کشور است.

***

تعداد کشته‌های تظاهرات روز جمعه بغداد به ۵ نفر رسید

دویچه وله- در اعتراض‌های خیابانی روز جمعه سوم آبان در بغداد دست‌کم ۵ کشته و دهها نفر زخمی شده‌اند. نخست‌وزیر قول اصلاحات داده و آیت‌الله سیستانی عراقی‌ها را به حفظ آرامش دعوت کرده است.

سه هفته پس از آغاز اعتراضات ضد دولتی در عراق، معترضان بار دیگر روز جمعه سوم آبان (۲۵ اکتبر) به خیابان‌‌های بغداد آمدند. خبرگزاری‌ها به نقل از یک مقام ارشد امنیتی عراق اعلام کردند تعداد قربانیان اعتراض‌های روز جمعه بغداد به ۵ نفر رسیده است.

به گزارش خبرگزاری آلمان، پس از اینکه هزاران تظاهرکننده از پل جمهوریه که به منطقه سبز بغداد منتهی می‌شود، عبور کردند، سربازان عراقی ابتدا تیر هوایی شلیک کرده و سپس به سوی آنها گاز اشک‌آور پرتاب کرده‌اند. حداقل ۱۵ تن در اثر پرتاب گاز اشک‌آور مصدوم شده‌اند.

منطقه سبز بغداد محل استقرار سفارت‌خانه‌های خارجی و ادارت دولتی است.

تظاهرات ضد دولتی در عراق اوایل ماه جاری میلادی (اکتبر) با فراخوان‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، از میدان تحریر بغداد آغاز شد. اغلب تظاهرکنندگان جوانان بیکار هستند که علیه فساد، بیکاری و کمبود خدمات عمومی اعتراض کرده و خواهان کار، آب و برق هستند.

این تظاهرات با استفاده نیروهای امنیتی از سلاح به مرگ حداقل ۱۵۰ تن و جراحت بیش از سه هزار نفر منجر شد. هشت تن از نیروهای امنیتی نیز در میان کشته‌شدگان هستند.

تظاهرات همچنین به شهرهای جنوبی کشیده شد و نیروهای دولتی برای مهار آن چندین روز اینترنت را قطع کردند.

سایر تظاهرکنندگان به سمت شهرهای جنوبی عراق مثل دیوانیه و نصیریه راه افتادند؛ جایی که معترضان گفته‌اند در خیابان باقی می‌مانند تا “رژیم سرنگون شود”.

با کشته شدن تظاهرکنندگان، نیروهای امنیتی و دولت عراق قول دادند که از اعمال خشونت بپرهیزند ولی در عین حال نیروهایشان را برای تظاهرات روز جمعه در سطح وسیعی در خیابان‌های بغداد مستقر کنند.

قول‌های نخست‌وزیر برای اصلاحات

ساعاتی پس از نیمه‌شب پنج‌شنبه عادل المهدی، نخست‌وزیر عراق در تلویزیون این کشور ظاهر شد و از برنامه اصلاحات دولت دفاع کرد. او گفت شهروندان این کشور آزادند تا تظاهرات ضد دولتی بدون خشونت برگزار کنند و نیروهای امنیتی هم از آنان محافظت می‌کنند. با این حال هشدار داد که خشونت از سوی تظاهرکنندگان تحمل نخواهد شد.

نخست‌وزیر عراق همچنین در مورد خواست معترضان برای استعفای دولت گفت این اقدام بدون وجود جایگزینی برای دولت، تنش و هرج و مرج در کشور را افزایش خواهد داد.

آیت‌الله سیستانی به حفظ آرامش دعوت کرد

آیت‌الله علی سیستانی، مرجع پرنفوذ شیعیان عراق در بیانیه‌ای معترضان و نیروهای امنیتی را به حفظ آرامش دعوت کرد. او به‌ویژه از نیروهای امنیتی خواست امنیت اعتراض‌های مسالمت‌آمیز مردم را تضمین کنند.

آقای سیستانی در بیانیه خود حمله به نیروهای امنیتی و تخریب اموال عمومی و خصوصی را از نظر “شرعی” نادرست و مغایر با اصول تظاهرات مسالمت‌آمیز خواند. او گفت خشونت‌ها زمینه دخالت خارجی‌ها را فراهم می‌کند.

آیت‌الله سیستانی همچنین از تشکیل هیات قضایی مستقل برای تحقیق درباره اعتراض‌های بغداد و خشونت نیروهای امنیتی دفاع کرد.

بیانیه مقتدی صدر

مقتدی صدر رییس جریان موسوم به صدر در عراق درباره تظاهرات روز جمعه در این کشور بیانیه‌ای صادر کرد. او در بیانیه خود توصیه‌هایی را به هوادارانش برای تظاهرات روز جمعه اعلام کرده است. از جمله این که به نیروهای انتظامی گل اهدا کنند، تا می‌توانند از تظاهرات فیلم و عکس بگیرند، با عشایر عراقی، نخبه‌های فرهنگی و ادبی و رسانه‌ها هماهنگ باشند.

مقتدی صدر در پایان بیانیه خود خطاب به تظاهرات کنندگان گفته است: «بدانید اگر یکبار دیگر به شما تعرض و تجاوز شود، آنچنانکه شایسته است و موجب خشنودی خداوند و رضایت شماست، با آنان برخورد می‌کنیم.»

شایان ذکر است در دور قبل تظاهرات در عراق منابع عراقی خبر کشته شدن ۱۵۷ نفر و زخمی شدن صدها تن دیگر را تایید کردند.