سه شنبه, ۶ اسفند , ۱۳۹۸
آخرین اخبار : 

دبیر کل وزارت پیشمرگ اقلیم کردستان: تداوم حمله ترکیه به سوریه کمک به داعش است

جبار یاور دبیر کل وزارت پیشمرگ اقلیم کردستان هشدار داد که تداوم حمله نظامی ترکیه به سوریه کمک موثری برای داعش است و هم اکنون نیز تردد عناصر داعش در مرزهای عراق افزایش یافته است.

جبار یاور در گفتگو با سایت خبری روژ نیوز هشدار داد که حمله نظامی ترکیه به سوریه نقش موثری را در کمک به عناصر داعش داشته و موجب فرار عناصر زندانی داعش از زندان های نیروهای کُرد سوری  به عراق و ایجاد خطر بازگشت و قدرت یافتن دوباره داعش در این کشور شده است. 

دبیر کل وزارت پیشمرگ اقلیم کردستان افزود که حمله ترکیه موجب قدرت یافتن داعش شده و تداوم آن خطرات بسیاری را به دنبال دارد، زیرا نیروهای کُرد سوری را گرفتار نبرد در مقابل ارتش ترکیه کرده و فرصت را برای از سرگیری تحرکات و فعالیت تروریستی داعش فراهم می سازد.

کردهای سوریه که تنها برای آزادیخواهی ناچارند هم با داعش و هم با نیروهای اردوغان فاشیست از ترکیه بجنگند.

همچنین با اشاره به اینکه تردد عناصر داعش در مرزهای عراق و سوریه همیشه ادامه داشته گفت که این جنگ تردد عناصر تروریستی را به ویژه در منطقه قائم به شکل چشمگیری افزایش می دهد.

جبار یاور هشدار داد که عناصر داعش در مناطق مورد مناقشه میان اربیل و بغداد در حال سازماندهی دوباره خود بوده و طی ۱۰ ماه گذشته ۹۲۵ تن از شهروندان و نیروهای نظامی در این مناطق به دلیل حملات داعش جان خود را از دست داده و یا مجروح شده و شماری از آنان نیز ربوده شده اند.  

وی گفت که در حال حاضر ارتفاعات قره چوغ در غرب اربیل، منطقه  مخمور، حمرین و برخی مناطق میان خورماتو و کفری تبدیل به مخفیگاه عناصر داعش شده و این گروه با استفاده از خلا امنیتی به وجود آمده در مناطق حد فاصل میان نیروهای پیشمرگ و نیروهای عراقی در این مناطق مستقر شده و در حال سازماندهی خود بوده و تحرکات و فعالیت های تروریستی گسترده ای را انجام می دهند.

پیشتر منابع خبری اقلیم کردستان از تخلیه شماری از روستاهای این مناطق به دلیل تهدید عناصر داعش خبر دادند.

محمد علی حکیم وزیر امور خارجه عراق نیز روز ۱۷ اکتبر در کنفرانس خبری مشترک با همتای فرانسوی خود در بغداد، گفت که عناصر داعش در پی جنگ در مناطق کردنشین سوریه از زندان های این مناطق فرار کرده و به سمت عراق می آیند و این موضوع تبدیل به تهدید جدی علیه عراق شده و فعالیت داعش در عراق را افزایش می دهد.