سه شنبه, ۶ اسفند , ۱۳۹۸
آخرین اخبار : 

بحران بیکاری در ایران؛ ۴۴ درصد بیکاران، فارغ التحصیلان لیسانس به بالا هستند

سعید نمکی وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی، در مراسم افتتاح سال تحصیلی دانشگاه‌های ایران در ارتباط با وضعیت بیکاری در ایران گفت: «۴۴ درصد بیکاران کشور فارغ‌التحصیلان لیسانس به بالا هستند.»

به گزارش ایران کارگر، وی در ادامه اضافه کرد: «نکته مهم دیگر این است که دانشگاه‌های ما از جامعه بریده هستند. ۳۳ سال پیش من طرحی را نوشتم که دانشجو به جای اینکه فقط کنار تخت مریض آموزش ببیند، باید با مولفه‌های اجتماعی موثر بر سلامت آشنا شود؛ اما متاسفانه هنوز این موضوع اجرایی نشده است.»

فقر و بدبختی و بیکاری و آوارگی نسل سوخته بعد از انقلاب پنجاه و هفت. و از طرف دیگر زندگی اشرافی و سرمایه داری سران و پاسدار ها و آیت الله های حکومتی و بسیاری از آخوند ها.

وی گفت: «در بازدیدی که از دانشکده دندانپزشکی کردستان داشتم، مشاهده کردم که خدمات دندانپزشکی به روستاهای کردستان نرسیده است و هیچ زن بالاتر از ۳۰ سالی در یکی از روستاهایی که بازدید کردیم، نبود که دندان مصنوعی نداشته باشد، و این نشان می دهد که دانشکده دندانپزشکی اصلا پایش به روستا نرسیده بود.»

نمکی سپس ادعا کرد:

«فقدان رابطه مناسب بین دانشگاه و جامعه از جمله مشکلات ماست که باید درباره آن حرف بزنیم.»

آنچه که مسلم  است رابطه بین دانشجویان ایران و مردم محروم به‌خوبی برقرار است؛ اما نمکی هیچ به این اشاره نکرد که دانشگاه‌ها از جامعه نبریده‌اند؛ بلکه این دولت و حاکمیت فاسد است که از مردم جدا افتاده است و کیسه خود را از خون مردم پر می‌کند.

بحران بیکاری در ایران
بحران بیکاری در ایران

وزیر بهداشت این واقعیت را هم به فراموشی سپرده است که اکثریت جامعه پزشکی ایران، شامل پزشکان، پرستاران و دیگر پرسنل این بخش به نان شب محتاجند.

در صورتیکه مقامات مربوطه در ناز و نعمت با حقوق‌های کلان در بهترین ویلاها و امکانات به سر می‌برند، چگونه از دانشجویان که برای کمترین حقوق پایه خود در مضیقه هستند، انتظار دارند که در شرایط سخت و بدون پشتیبانی وزارت بهداشت به روستاها بروند.

از سوی دیگر روشن است که اکثریت مطلق مردم زیر خط فقر هستند و بیکاری در ایران به نقطه فاجعه رسیده است؛ علت این موضوع چیزی نیست به جز  این که مقامات ریز و درشت درگیر غارت و چپاول اموال مردم هستند و اشکال نرفتن دندانپزشک به روستا‌های دورافتاده، ناشی از فقر و بی‌پولی است.

مرگ بر آخوند ـ مرگ بر پاسدار ـ مرگ بر بسیجی ـ مرگ بر جمهوری اسلامی ـ آزادی، و برابری قانونی زنان و مردان و سکولاریسم برای ایران.

نمکی با اشاره به درگیری جناحی، گفت:

«ولی امروز رئیس دانشگاه علوم پزشکی به شدت گرفتار این تنش ذهنی است که کوچکترین عدم رسیدگی یا دیر رسیدن به بیمار به رغم همه خدمات صادقانه، از طرف دادستان، نماینده مجلس و جریاناتی که هیچ ربطی به این موضوع ندارند، مورد فشار و تعدی قرار بگیرند.»

وی سپس با منت گذاشتن به سر کارگران محروم و فقیر، ادعا کرد: «مشکلات مالی هم وجود دارد امروز ۴۰ میلیون بیمه شده تامین اجتماعی داریم که ۱۸ ماه است پول خدماتی را که در بیمارستان های دولتی گرفته اند، نداده‌اند ولی ما نمی‌توانیم اگر کارگری آمد لحظه‌ای در پذیرش او تعلل کنیم.»

به تاریخ ۱۹ مهرماه همین امسال، در حالی‌که به‌گفته مسئولان سازمان تأمین اجتماعی، این سازمان ۲۵ هزار میلیارد تومان کسری بودجه و ۳۹ هزار میلیارد تومان بدهی بانکی دارد، دولت حاضر نیست بدهی خود را با سازمان تأمین اجتماعی تسویه کند.

به‌گفته مسئولان سازمان تأمین اجتماعی، بدهی دولت به این سازمان به ۲۵۰ هزار میلیارد تومان رسیده است و ماهی ۴ هزار میلیارد تومان از جیب بازنشستگان به جیب دولت می‌رود.

با این اعتراف سازمان تامین اجتماعی، بدهی ۲۵۰ هزار میلیارد تومانی دولت روحانی به سازمان تامین اجتماعی را کارگران زحمتکش که زیر یک پنجم خط فقر زندگی می‌کنند، نمی‌توانند تامین کنند.

وزیر بهداشت دولت روحانی همچنین با فریبکاری ادامه می‌دهد:

«ما آموزش بهیاری را بستیم؛ اما دکترای مختلف پرستاری تربیت می‌کنیم، من مخالف دکترای پرستاری نیستم. موج درست نکنید.

من قطعا موافق این هستم که قطعا باید دکترای پرستاری داشته باشیم؛ اما کدام دکتر پرستار در کنار تخت بیمارستان ارائه خدمت می‌دهد و چرا ما باید تعداد زیادی تخت آماده داشته باشیم و نیروی پرستار و بهیار کنار او نداشته باشیم.»

بر اساس مستندات موجود ثروت علی خامنه ای بالغ بر ۲۰۰ میلیارد دلار برآورد میشود. ضمن اینکه فرزندان خامنه ای نیز میلیاردها دلار ثروت دارند. این پول های میلیاردی از کجا آمده است؟ آیا به غیر از دزدی از پول نفت و در قدرت بودن و زور و اسلحه و دیگر دزدی ها از سذمایه مردم ایران است؟

گفتنی است که نمکی از تعداد زیادی تخت آماده صحبت می‌کند ولی یادآوری می‌شود که محسن علیجانی‌زمانی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در سال ۹۷، در رابطه با کمبود تخت بیمارستانی در کلان شهر تهران گفت: «از میزان کمبود تخت‌های بیمارستانی در استان تهران نزدیک به چهار‌هزار تخت مربوط به شهر تهران می‌شود.»

نمکی اشکال را به افزایش گزینش دانشجو انداخت و افزود: دانشگاه ما دانشجوی  Post graduate با نسبت بالا می گیرد و متاسفانه دانشجویی که دوره ای را طی کرده به عنوان یک جوان نخبه انتظار شغل دارد و ما برای او ایجاد شغل نکرده ایم چون زمانی که دانشجو می گرفتیم به جایگاه ارائه خدمت او فکر نکردم و این یکی از گرفتاری های ماست.

درخت اسلام در ایران اسلام زده و آخوند ها چیزی به غیر از فقر و بدبختی و عقب ماندگی و آوارگی و بیکاری و زندان و اعدام و شکنجه و تهدید و بی حقوقی و بی عدالتی و نابرابری و  جنایت نیست.

نمکی اشاره‌ای به ناکارآمدی دولت و حاکمیت فعلی به عنوان عامل اصلی بیکاری و فقر و موج رکود اقتصادی ناشی از عملکردهای ۴۰ ساله، به رغم درآمدهای کلان نفتی، نکرد و آن را به تربیت بیش از اندازه نیروی تحصیل‌کرده ربط داد.

ایرج حریرچی، معاون کل وزیر بهداشت، روز یکشنبه ۹ تیر به خبرگزاری ایسنا گفت که در حال حاضر شاخص تعداد پزشک عمومی، متخصص و دندانپزشک در کشور ۱.۶ به ازای هر ۱۰۰۰ نفر است در حالی که کف مورد نیاز پزشک در این زمینه ۲.۵ نفر به ازای هر ۱۰۰۰ نفر بوده و حتی بسیاری از کشورهای دنیا در این زمینه شاخصی بین ۳.۵ تا ۵ نفر به ازای هر ۱۰۰۰ نفر جمعیت دارند.

سرنگون باد رژیم اسلامی چماقداران و زن ستیزان و سرکوبگران و شکنجه گران و جنایتکاران و تروریست ها و جنگ طلبان و ناقضان حقوق انسانی و بشر ـ خواهان ایرانی آزاد، با قوانین برابری  زنان و مردان و ممنوعیت و جدای نهاد دین از حکومت و سیاست و غیره… و اجتماعی بر اساس سکولاریسم.