سه شنبه, ۱ بهمن , ۱۳۹۸
آخرین اخبار : 

اخبار لحظه به لحظۀ حملۀ اشعالگرانه ارتش ترکیه به کردستان روژآوا ( سوریه)

ارتش دموکراتیک سوریه: از کشورهای عربی (عربستان سعودی، امارات متحدۀ عربی، بحرین، اردن، مصر، لبنان، لیبی، کویت و عراق) و همچنین کشورهای غربی (انگلستان، فرانسه، هلند، کانادا و آلمان) تشکر می کنیم که در این شرایط دشوار نسبت به مردم شمال شرق سوریه با افتخار عمل کردند.

اخبار لحظه به لحظۀ حمله را در زیر می خوانید:


۰۸:۵۹ هفت روستا در محدوده اعزاز – الباب تحت کنترل نیروهای ارتش آزاد سوریه توسط نیروهای YPG هدف قرار گرفت. نیروهای YPG در تلاش برای نفوذ به منطقه عملیاتی سپر فرات از سمت تل رفعت هستند. (خبرگزاری هابر۷ ترکیه)

اردوغان، قاتل و جنایتکار و فاشیست اسلامی در ترکیه.

۰۸:۴۸ گزارشی از آخرین تحولات پیرامون عملیات چشمه صلح (۱)

تا این لحظه ۱۸۱ هدف از مواضع ارتش دموکراتیک سوریه/ YPG در شرق فرات توسط موشک ها و توپ های ترکیه مورد اصابت قرار گرفته است. همچنین ۴۲ حمله نیز از طرف نیروهای ارتش دموکراتیک سوریه / YPG به مرزهای ترکیه ثبت شده است. (بیشتر بخوانید)

 

۰۸:۰۱ روزنامه دیوار به نقل از خبرنگار اعزامی به منطقه مرزی اعلام کرد: روستان شَنیورت در منطقه قیزیل تپه در استان ماردین از سوی نیروهای مسلح ترکیه تخلیه شد.

 

۰۳:۵۸ ارتش دموکراتیک سوریه: از کشورهای عربی (عربستان سعودی، امارات متحدۀ عربی، بحرین، اردن، مصر، لبنان، لیبی، کویت و عراق) و همچنین کشورهای غربی (انگلستان، فرانسه، هلند، کانادا و آلمان) تشکر می کنیم که در این شرایط دشوار نسبت به مردم شمال شرق سوریه با افتخار عمل کردند.

 

۰۳:۵۳ جو بایدن، معاون رئیس جمهور سابق ایالات متحده و نامزد انتخابات ریاست جمهوری این کشور در واکنش به تصمیم ترامپ که چراغ سبزی به ترکیه برای حمله به شمال سوریه بود، گفت: ترامپ سیاست کاخ سفید را دنبال نمی کند و باید برکنار شود.

 

۰۳:۵۱ فرانسوا اولاند رئیس جمهور سابق فرانسه: کشور ما اجازه نمی دهد ترکیه کردها را قتل عام کند. امنیت و آرامش ما به خطر افتاده است.

 

۰۳:۴۲ وزارت دفاع ترکیه: از آغاز عملیات در شمال سوریه تا کنون ۱۸۱ موضع نظامی هدف بمباران جنگنده ها و توپ های هوویتزر قرار گرفته اند.

 

۰۳:۳۵ ولادیمیر فون ویلگنبرگ خبرنگار هلندی: بمباران و گلوله باران شدید روستاهای قره موخ و علیشیر در نزدیکی کوبانی ادامه دارد. نیروهای YPG به حملات پاسخ می دهند.

 

۰۳:۱۲ براینت هریس، خبرنگار المانیتور در کنگرۀ ایالات متحده: تحریم معمولاً برای رقبایی مانند روسیه به کار می رود. سناتور لیندسی گراهام و سناتور کریس فون هولن با پیشنهاد تحریم های سخت علیه یک متحد ناتو، به حملۀ ترکیه به کردهای سوریه پاسخ دادند.

 

۰۳:۰۹ وزارت دفاع ترکیه: یگان هایی از نیروهای ویژه (تکاور) به پیشروی خود در شرق فرات در چارچوب عملیات چشمه صلح ادامه می دهند.

 

۰۳:۰۷ هاوار نیوز: ارتش ترکیه گری سپی و روستاهای بوبان و صفتک در حومه کوبانی را به شدت بمباران و با آتش توپخانه گلوله باران کرد. گفته می شود ساکنان گری سپی در حال ترک این شهر هستند. هم اکنون این بمباران ها در مناطق مرزی قطع شده است.

 

۰۲:۵۹ الحدث: کانادا نیز حمله نظامی ترکیه به کردها در شمال شرق سوریه را محکوم کرد. کریستیا فریلند وزیر امور خارجۀ کانادا اعلام کرد: «کانادا حملۀ امروز ترکیه به شمال سوریه را قویاً محکوم می کند. ما خواستار حفاظت از غیر نظامیان هستیم و از همۀ طرف ها می خواهیم در چارچوب قوانین بین المللی به مسئولیت های خود عمل کنند.»

 

۰۲:۵۴ الجزایر ضمن تاکید بر اهتمام خود به حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه: با سوریه به دنبال تجاوز نظامی ترکیه به شمال این کشور اعلام همبستگی می کنیم و با تعرض به حاکمیت کشورها به شدت مخالفیم.

 

۰۲:۴۰ آمار دیده بان حقوق بشر سوریه از قربانیان غیرنظامی نخستین روز از عملیات موسوم به «چشمه صلح»

در نتیجه حملات ارتش ترکیه ۸ غیرنظامی کشته و ۱۳ تن مجروح شده اند. کشته شدگان غیرنظامی از این قرارند:

یک زن و مرد و فرزند خردسال آنها در حومه گری سپی
یک مرد و یک زن از مسیحیان سریانی در محله بشیریه قامشلو
یک دختربچه در حومه قحطانیه
یک مرد دیگر در حومه گری سپی

 

۰۲:۳۲ آمار دیده بان حقوق بشر سوریه از قربانیان نظامی نخستین روز از عملیات موسوم به “چشمه صلح”
دست کم ۱۱ نیروی ارتش دمکراتیک سوریه و ۶ نیروی مهاجم که هنوز مشخص نیست از ارتش ترکیه هستند یا گروه های سوری وابسته به آن، در جریان درگیری کشته شده اند. بیش از ۳۳ نیروی ارتش دمکراتیک سوریه نیز در نتیجه حملات هوایی، توپ باران و درگیری مسلحانه زخمی شده اند.

 

۰۱:۵۰ خالد المحامید، نایب رئیس سابق هیئت مذاکره کننده اپوزیسیون سوریه در گفت و گو با الحدث: تجاوز نظامی ترکیه به شمال سوریه به معنای نابودی روند آستانه است.

 

۰۱:۴۹ اردوغان: ترامپ دربارۀ منطقۀ امن تصمیم درستی گرفت. او تلاش می کند با توئیت هایش از فشار داخلی بر خود بکاهد. مبارزه با داعش پس از تأسیس منطقۀ امن متوقف نمی شود.

 

۰۱:۲۵ العربیه: ترکیه برای توجیه و تشریح عملیات نظامی خود در شمال شرق سوریه، از طریق نماینده دائم خود در سازمان ملل، یک نامه به شورای امنیت ارسال کرد. ترکیه در این نامه تاکید کرده که از حق دفاع از خود در شمال شرق سوریه برخوردار است.

 

۰۱:۱۱ مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا: به ترکیه برای تجاوز به خاک سوریه چراغ سبز نشان ندادیم. ترامپ تصمیم گرفت که نیروهای آمریکایی را از مسیر خطر در سوریه دور کند. پمپئو همزمان تاکید کرد که ترکیه نگرانی های امنیتی مشروعی دارد.

 

۰۱:۰۶ مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه در واکنش به موضع عربستان در قبال عملیات نظامی ترکیه در خاک سوریه: بسیاری از مردم یمن را کشتید و مردمان دیگری را نیز گرسنه کردید؛ با چه رویی با عملیات چشمه صلح مخالفت می کنید؟

 

۰۰:۵۵ ترامپ: ترکیه باید عملیات را به شیوه ای «انسانی» پیش ببرد، اما اگر اردوغان این گونه عمل نکند «بهای اقتصادی سنگینی پرداخت خواهد کرد. وی گفت با تحریم ترکیه موافق است اما اگر عملیات نظامی ترکیه از خطوط تعیین شده عبور کند، عواقب باید سخت تر باشد.

 

۰۰:۴۴ قباد طالبانی در توئیتر: «حملات ارتش ترکیه به کردستان سوریه داعش و دیگر گروه های افراط گرا را تقویت خواهد کرد، بافت جمعیتی مناطق عمدتاً کردنشی سوریه را تغییر خواهد داد و به یک بحران دیگر پناه جویان منتهی خواهد شد. این حمله همچنین مذاکرات صلح برای آیندۀ این کشور را متوقف خواهد کرد. جهان باید برای پایان دادن به این حملات وارد عمل شود.»

 

۰۰:۳۹ ولادیمیر فون ویلگنبرگ روزنامه نگار هلندی و کارشناس مسائل سوریه اعلام کرد ارتش دموکراتیک سوریه در مارع جبهه ای برای مقابله با نیروهای ارتش آزاد گشوده و مواضع این گروه را با سلاح های سنگین هدف قرار داده است.

 

۰۰:۳۷ عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر در گفت و گوی تلفنی با همتای عراقی خود برهم صالح، تحولات سوریه و حمله  نظامی ترکیه به خاک سوریه را مورد بررسی قرار داد.

 

۰۰:۳۴ طرح سنای ایالات متحده برای تحریم ترکیه که توسط سناتورهای هر دو حزب آماده شده، دارایی های رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه و وزرای کلیدی کابینۀ وی را هدف قرار داده است.

 

۰۰:۳۱ جنان موسی خبرنگار مشهور پرونده داعش از پناه گرفتن ۱۰۰۰ شهروند کوبانی در مقر آمریکایی ها در نزدیکی کارخانه قدیمی سیمان کوبانی خبر داد.

 

۰۰:۲۹ پس از مصر، لبنان، عربستان و عراق، ۴ کشور عرب امارات، بحرین، کویت و اردن نیز عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه را محکوم کردند
امارات ضمن محکومیت شدید حمله ترکیه به شمال سوریه، تاکید کرد: تجاوز نظامی ترکیه به خاک سوریه، یک تحول خطرناک و تعرض غیر قابل قبول به حاکمیت یک کشور عرب است.
بحرین: حمله ترکیه نقض غیر قابل قبول مبانی قانون بین المللی است.
کویت: عملیات نظامی ترکیه در شمال شرق سوریه، تهدید مستقیم امنیت و ثبات در منطقه به شمار می آید و احتمال دستیابی به راه حل سیاسی را تضعیف می کند.
اردن: از ترکیه می خواهیم که حمله خود را متوقف کند و مسائل را با گفت و گو حل و فصل کند؛ با هر گونه نقض حاکمیت سوریه مخالفت و هر گونه تجاوزی که یکپارچگی آن را تهدید کند، محکوم می کنیم.

 

۰۰:۲۸ سناتور لیندسی گراهام از حصول توافق دو حزبی در کنگره برای تحریم ترکیه خبر داد. گراهام نوشت: «خوشحالم که با سناتور کریس فون هولن دربارۀ تحریم های شدید علیه ترکیه به خاطر حمله سوریه به یک توافق دو حزبی رسیدیم. اگر چه دولت نمی پذیرد علیه ترکیه اقدام کند، من انتظار حمایت قوی از هر دو حزب دارم.»

 

۰۰:۰۷ شیخ تمیم امیر قطر در تماس تلفنی با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه ضمن اعلام حمایت دوحه از عملیات نظامی «چشمه صلح» ارتش ترکیه در شرق فرات بر «دوستی میان دو کشور» تأکید کرد.

 

۰۰:۰۴ ارتش دموکراتیک سوریه: ارتش اشغالگر ترکیه و گروه های وابسته به آن حمله زمینی به شهر گری سپی را آغاز کردند. نیروهای ما به مقابله با آنها پرداختند و خسارت های سنگینی به آنها وارد کردند.

 

۲۳:۴۷ مصطفی بالی سخنگوی ارتش دموکراتیک سوریه: حملۀ زمینی ارتش ترکیه در گری سپی توسط مبارزان ارتش دموکراتیک دفع شد. نظامیان ترکیه تا این لحظه هیچ پیشروی نداشته اند.

 

۲۳:۴۲ ژان ایو لودریان وزیر امور خارجۀ فرانسه: من حملۀ یک جانبۀ ترکیه به سوریه را محکوم می کنم. این حمله امنیت و فعالیت های بشردوستانۀ ائتلاف را تضعیف می کند و می تواند بر امنیت اروپایی ها تأثیر بگذارد. این حمله باید متوقف شود. موضوع در شورای امنیت مطرح شده است.

 

۲۳:۳۶ جیم اینهوف رئیس کمیسیون خدمات نظامی سنای ایالات متحده حملۀ نظامی ترکیه به شمال سوریه را «غیر قابل قبول» خواند و قول داد که این حمله به خاطر به خطر انداختن مبارزه علیه داعش، «عواقب اقتصادی، دیپلماتیک و امنیتی جدی» خواهد داشت.

 

۲۳:۲۶ قامیشلو، سرکانی و گری سپی اهداف حملۀ زمینی ارتش ترکیه

بر اساس اطلاعات به دست آمده، نیروهای زمینی ترکیه از ۳ محور وارد شرق فرات شده اند: از غرب به قامیشلو، از دو جبهه به گری سپی و از یک جبهه به سرکانی.

 

۲۳:۱۸ شروان درویش سخنگوی شورای نظامی منبج: زندان الجرکین که اسرای داعش در آن نگهداری می شوند، توسط جنگنده های ارتش ترکیه هدف قرار گرفت. خطرناک ترین اعضای داعش در این زندان به سر می برند.

 

۲۳:۰۹ عملیات زمینی ارتش ترکیه علیه کردستان سوریه آغاز شد.

پس از نشست اردوغان با وزیر دفاع، رئیس ستاد نیروهای مسلح و رئیس سازمان اطلاعات ملی ترکیه، فرمان آغاز عملیات زمینی صادر شد. وزارت دفاع ترکیه اعلام کرد حملۀ زمینی از سه محور آغاز شده است.

 

۲۳:۰۳ برهم صالح، رئیس جمهوری عراق تجاوز نظامی ترکیه به شمال شرق سوریه را محکوم کرد

صالح گفت: دخالت نظامی ترکیه در سوریه یک بحران خطرناک است که منجر به یک فاجعه انسانی خواهد شد، توانایی تروریست ها برای سازماندهی دوباره عناصر باقی مانده را تقویت خواهد کرد و خطری برای امنیت منطقه ای و بین المللی به شمار می آید. باید جامعه بین الملل برای مهار فاجعه متحد شود و از راه حل سیاسی برای درد و رنج شهروندان سوریه از جمله کردها پشتیبانی کند تا در صلح، امنیت و کرامت از حقوق خود برخوردار شوند.

 

۲۲:۵۷ اتحادیه عرب اعلام کرد که بنا به درخواست مصر، شنبه هفته آینده برای بررسی عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه جلسه فوق العاده برگزار خواهد کرد.

 

۲۲:۴۰ نشست اردوغان و مقامات ارشد سیاسی و نظامی برای بررسی عملیات شرق فرات

اردوغان با وزیر دفاع، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح و رئیس سازمان اطلاعات ملی ترکیه دیدار کرد. هدف  از این دیدار بررسی ابعاد و وضعیت جنگ در شمال سوریه اعلام شده است.

 

۲۲:۳۶ حزب اتحاد آشوریان سوریه در پی کشته شدن دو شهروند آشوری در بمباران محلۀ بشیریه در شهر قامیشلو، بیانیه ای منتشر و در آن حملات ارتش ترکیه به شمال سوریه را محکوم کرد. این حزب هشدار داد که وجود میسحیان آشوری و دیگر مسیحیان در معرض خطر است.

 

۲۲:۲۵ جنگ زمینی آغاز نشده است

تلویزیون NTV به نقل از ستاد فرماندهی نیروهای مسلح ترکیه اعلام کرد: نیروی زمینی ارتش ترکیه تا این لحظه وارد خاک سوریه نشده است. در پی پاکسازی عناصر تهدید آمیز توسط بمباران های هوایی و توپخانه ای نیروهای زمینی حرکت خود را آغاز خواهند کرد. عملیات زمینی ارتش ترکیه بر اساس نتایج به دست آمده از بمباران ها صورت خواهد گرفت.

 

۲۲:۲۳ یک مقام مسئول در وزارت خارجه عربستان سعودی: عربستان تجاوز ارتش ترکیه به برخی مناطق در شمال شرق سوریه را محکوم می کند. تجاوز نظامی ترکیه تعرض آشکار به وحدت، استقلال و تمامیت ارضی سوریه به شمار می آید.

 

۲۲:۱۵ وزیر دفاع فرانسه: حمله ترکیه به شمال شرقی سوریه باید متوقف شود

به نوشتۀ رویترز، وزیر دفاع فرانسه خواستار توقف عملیات نظامی ترکیه در مناطق شمال شرقی سوریه شد. فلورنس پارلی گفت: «این عملیات برای امنیت کردها خطرناک است. خطرناک است چون به سود دولت اسلامی است که ما پنج سال با آن مبارزه کردیم. باید متوقف شود.»

 

۲۲:۱۲ مرکز اطلاعات کردستان سوریه: تا این لحظه ۶ غیرنظامی در بمباران جنگنده ها و توپخانۀ ارتش ترکیه کشده شده اند. دو تن در قامیشلو، دو تن در روستای مشرفه در سرکانی و دو تن در روستای متکلته در گری سپی.

 

۲۲:۰۶ بیانیه ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا در خصوص حمله نظامی ارتش ترکیه به شمال سوریه:
۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا در بیانیه ای ضمن درخواست از ترکیه برای پایان دادن به عملیات خود در شمال سوریه عنوان کردند: «اتحادیه اروپا از ترکیه می خواهد تا به حمله یک جانبه خود به شمال سوریه خاتمه دهد. شمال سوریه شروط لازم بر اساس استانداردهای بین المللی به منظور بازگشت پناهندگان به آن منطقه را آن گونه که ترکیه تحت عنوان منطقه امن طراحی کرده است ندارد. اتحادیه اروپا در مناطقی که حقوق ساکنان آن منطقه نادیده گرفته شود، کمکی به ایجاد ثبات و یا توسعه در آن منطقه نخواهد کرد»

 

۲۲:۰۲ «آلدار خلیل» در گفت‌وگو با کُردپرس با اشاره به آخرین تلاش‌های دیپلماتیک در خصوص توقف جنگ در شمال سوریه گفت: در حال حاضر وضعیت مناسب نیست و آمریکا به وعده‌های خود عمل نکرد.

وی در پاسخ به این سوال که وزیر امور خارجه روسیه به نزدیکی کُردها و دولت مرکزی اشاره کرده، توضیح داد: روسیه در مواضع خود شفاف نیست و سابقه بدی در قضیه عفرین دارد.

رییس مشترک جوامع دموکراتیک سوریه تصریح کرد: ما از ابتدا گفته‌ایم آماده مذاکره با دولت مرکزی هستیم و امروز یا فردا باید با آن‌ها تعامل و مذاکره کنیم.

وی تصریح کرد: اگر دولت مرکزی در مذاکره جدی است باید در مقابل تجاوزات ترکیه بایستد.

 

۲۲:۰۱ مروان قامیشلو، از مسئولان رسانه ای ارتش دموکراتیک سوریه در گفتگو با رویترز گفت درگیری میان نیروهای آنها و ارتش ترکیه در طول تمام مرز در جریان است و ارتش دموکراتیک سوریه به حملات ترکیه پاسخ می دهد.

 

۲۱:۵۵ خبرنگار بخش کردی صدای آمریکا: در بمباران محلۀ بشیریه در شهر قامیشلو که محل سکونت کردها و مسیحیان آشوری است، یک غیرنظامی مسیحی جان خود را از دست داده و اعضای خانوادۀ وی مجروح شده اند.

 

۲۱:۴۶ ستاد فرماندهی نیروهای مسلح ترکیه: از آغاز عملیات «چشمه صلح» تا این لحظه توپخانه ارتش ترکیه و همچنین جنگنده های ارتش ۵۵ هدف از مواضع ارتش دموکراتیک سوریه / YPG را در شهرهای سرکانی و گری سپی هدف قرار داده اند.

 

۲۱:۴۴ وزارت خارجه لبنان عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه را محکوم کرده و آن را تجاوز به یک کشور برادر عرب برشمرد. وزارت خارجه لبنان اعلام کرد عملیات نظامی ترکیه در اصل اشغال خاک سوریه است و مردم این کشور را در معرض کشتار، آوارگی و فرار قرار می دهد.

 

۲۱:۴۲ ارتش دموکراتیک سوریه: جنگنده های ترکیه اردوگاه آموزشی قنطری متعلق به ائتلاف بین المللی در نزدیکی گری سپی را بمباران کردند. علاوه بر این، پایگاه دیده بانی نیروهای ائتلاف که ۲۴ ساعت پیش از حمله تخلیه شده بود، هدف حمله قرار گرفته است.

 

۲۱:۴۱ نقشۀ جنگ داخلی سوریه، سازمان مردم نهاد ناظر بر جنگ در سوریه و عراق اعلام کرد در نتیجۀ حملات سنگین ارتش ترکیه، هزاران غیرنظامی برای ورود به کردستان عراق به سمت دروازۀ مرزی سکلکا هجوم برده اند.

 

۲۱:۳۴ مصطفی بالی، سخنگوی ارتش دموکراتیک سوریه: کوبانی، شهری که ماه ها در برابر داعش مقاومت کرد و راه را برای شکست داعش هموار کرد، توسط ارتش ترکیه بمباران شد.

 

۲۱:۳۰ مرکز هماهنگی و عملیات نظامی ارتش دموکراتیک سوریه: در پی حملۀ گستردۀ ارتش ترکیه، درگیری سنگین در همۀ نوار مرزی شمال سوریه، در مواضع دفاعی ارتش دموکراتیک سوریه در دیرک، قامیشلو، درباسیه، سرکانی و گری سپی ادامه دارد. حملات غیرنظامیان را نیز هدف قرار داده و آ«ها را مجبور به ترک خانه هایشان کرده است.

 

۲۱:۱۹ سرگئی لاگودینسکی رئیس کمیتۀ پارلمانی مشترک ترکیه – اتحادیۀ اروپا: حملۀ ترکیه به شمال سوریه مانعی برای هرگونه شراکت در آینده است. وی از اتحادیۀ اروپا خواست هیچ گونه کمک مالی به طرح ترکیه برای اسکان پناه جویان در خارج از خاک این کشور پرداخت نکند.

 

۲۱:۱۰ مرکز اطلاعات کردستان سوریه: ترافیک در جاده های منتهی به قامیشلو و شهرهای دیگر کردستان سوریه به خاطر فرار مردم از بمباران و درگیری  سنگین است. گفته می شود دروازۀ مرزی سمالکا میان سوریه و عراق نیز به خاطر هجوم مردم شلوغ است. اینترنت ضعیف و برق برخی نقاط قطع است.

 

۲۱:۰۴ لاوروف: آمریکا بازی بسیار خطرناکی با نیروهای سوریه دموکراتیک (کردها) در پیش گرفته است. وزیر امور خارجه روسیه که به قزاقستان سفر کرده است: آمریکا ابتدا «شبه دولت» کرد‌های سوریه را در شمال شرقی این کشور برپا کرد و اکنون حمایت خود را از آن‌ها بر می‌دارد. چنین نگرش بی محابایی در قبال این موضوع بسیار حساس می‌تواند به کل منطقه آتش بزند و ما باید با هر قیمتی از آن اجتناب کنیم. (صدا و سیما)

 

۲۰:۵۲ پلینگ قامشلو، رئیس شورای نظامی قامشلو در گفتگو با خبرگزاری هاوارنیوز با اشاره به آغاز حملات ارتش ترکیه به شرق فرات عنوان کرد: «به منظور جلوگیری از حملات ارتش ترکیه به شهروندان و ساکنین شرق فرات هفت نقطه از مواضع ارتش ترکیه را هدف قرار داده ایم. در چارچوب حق دفاع مشروع، از شهروندانمان دفاع خواهیم کرد»

این در حالی است که خبرهای منتشر شده از داخل ترکیه حاکی از اثابت دو خمپاره به مرکز شهر مرزی جیلان پینار در استان شانلی اورفا و شش خمپاره به مرکز شهر مرزی نصیبین در استان ماردین است.

بر اساس اطلاعات به دست آمده، خمپاره های شلیک شده به جیلان پینار از سرکانی و خمپاره های شلیک شده به نصیبین از قامشلو پرتاب شده اند که به عنوان واکنش به حملات گسترده ارتش ترکیه به شهرهای سرکانی و گری سپی صورت می گیرد.

 

۲۰:۵۰ ترامپ: واشنگتن از عملیات نظامی ترکیه در شمال شرق سوریه پشتیبانی نمی کند. ترکیه از این پس مسئول باقی ماندن عناصر داعش در زندان و عدم بازگشت این گروه است. از ترکیه انتظار داریم که به همه تعهدات خود پایبند باشد و همچنان وضعیت را از نزدیک دنبال می کنیم. ترکیه باید به تعهدات خود در حفاظت از غیر نظامیان و اقلیت های شمال شرق سوریه پایبند باشد و از هر گونه بحران انسانی جلوگیری کند. ترامپ عملیات نظامی ترکیه در سوریه را یک ایده بد خوانده و تاکید کرده که هیچ نیروی آمریکایی در منطقه انجام عملیات مذکور حضور ندارد.

 

۲۰:۴۲ هیمن کوبانی، نمایندۀ ارتش دموکراتیک سوریه در ائتلاف بین المللی: ترکیه اعلام کرد عملیا محدود خواهد بود، اما آنچه در عرصۀ میدانی جریان دارد از ادعاهای تکیه بسیار دور است. جنگنده های ترکیه مناطق مرزی را در محدوده ای به طول ۶۰۰ کیلومتر و عرض ۴۰ کیلومتر هدف قرار داده اند.

 

۲۰:۳۷ لوند حسن فرمانده نیروهای ی‌.پ.گ در سریکانی به کُردپرس گفت: عصر امروز پس از حمله ارتش ترکیه، نیروهای ما با سلاح سنگین پاسخ تجاوزات ترکیه را دادند.
وی افزود: علاوه بر سرکانی در دربسیه و نصیبین هم مواضع ارتش ترکیه را با سلاح سنگین هدف قرار دادیم.

 

۲۰:۳۴ شروان درویش، سخنگوی شورای نظامی منبج از درگیری نیروهای این شورا با نیروهای سوری تحت حمایت ترکیه در روستاهای نزدیک منبج خبر داد. به گفتۀ وی ۴ تن از نیروهای ارتش آزاد در این درگیری کشته شده اند.

 

۲۰:۳۲ اسکای نیوز عربی: وزارت خارجه هلند، سفیر ترکیه در آمستردام را احضار کرد و اعتراض خود نسبت به حمله نظامی به شمال سوریه را به وی ابلاغ کرد.

 

۲۰:۲۵ مصطفی بالی سخنگوی ارتش دموکراتیک سوریه: ۴ غیرنظامی، از جمله یک نوجوان ۱۶ ساله، در بمباران تربه سپی در شرق قامیشلو مجروح شدند.

 

۲۰:۲۱ خبرنگاران حاضر در کردستان سوریه: توپخانۀ ارتش ترکیه شهرها و روستاهای گری سپی، قطوف و کرباتلی را شدیداً گلوله باران می کند.

 

۲۰:۰۸ ارتش دموکراتیک سوریه از توقف همۀ عملیات های این گروه علیه داعش خبر داد. این گروه علت این اقدام را لزوم تمرکز بر مقابله با حملۀ ارتش ترکیه و متحدانش اعلام کرده است.

 

۲۰:۰۱ وزارت خارجه مصر ضمن محکومیت شدید تهاجم ترکیه به خاک سوریه، خواستار برگزاری جلسه فوق العاده اتحادیه عرب برای بررسی این مسئله شد.

 

۱۹:۵۷ رویترز اعلام کرد سه کشور فرانسه، بریتانیا و آلمان در حال نهایی کردن بیانیه ای در محکومیت تهاجم ترکیه هستند. موسسه ستراتفور هم به نقل از رویترز گزارش داد که همین سه کشور درخواست تشکیل جلسه شورای امنیت برای بررسی حمله ترکیه داده اند.

 

۱۹:۵۳ دبیرکل ناتو: عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه باید محدود و حساب شده باشد تا باعث بی ثباتی بیشتر در منطقه نشود. ینس استولتنبرگ به خبرنگاران گفت ترکیه «نگرانی های امنیتی مشروعی» دارد و ناتو را از حملۀ خود به کردهای سوریه آگاه کرده است.

 

۱۹:۴۰ خبرنگار بخش کردی صدای آمریکا: شهرهای سرکانی، گری سپی، قامیشلو، مالکیه و عین عیسی هدف بمباران و حملات توپخانه ای ارتش ترکیه قرار گرفته اند؛ منطقه ای به طول ۳۰۰ و عمق ۵۰ کیلومتر.

 

۱۹:۳۶ مصطفی بالی سخنگوی ارتش دموکراتیک سوریه: در نتیجۀ بمباران روستای مشرف در حومۀ سرکانی ۲ تن کشته و عده ای مجروح شده اند.

 

۱۹:۳۰ منابع دیپلماتیک اعلام کردند شورای امنیت سازمان ملل بنا به درخواست کشورهای اروپایی، فردا در رابطه با عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه جلسه فوق العاده برگزار می کند.

 

۱۹:۱۰ ارتش دموکراتیک سوریه: در روستاهای شرق قامیشلو منازل مسکونی و غیرنظامیان هدف قرار گرفته اند.

 

۱۹:۰۸ ارتش دموکراتیک سوریه: جنگنده های ارتش ترکیه ۵۰ کیلومتر وارد سوریه شده اند تا بتوانند عین عیسی را هدف قرار دهند.

 

۱۹:۰۰ یک مقام ارشد اداره خودگردان کردی در شمال سوریه به فارن پارسی گفته مقامات آمریکایی و جامعه بین المللی به درخواست کردها برای برقراری پرواز ممنوع در برابر تهاجم هوایی ترکیه پاسخ نداده اند.

 

۱۸:۵۸ سفیر بلژیک در سازمان ملل: کشورهای اروپایی در شورای امنیت خواهان برگزاری یک جلسه در رابطه با وضعیت شمال سوریه خواهند شد.
جلسه احتمالی شورای امنیت درباره وضعیت شمال سوریه ممکن است فردا (پنج شنبه) برگزار شود.

 

۱۸:۵۱ ارتش دموکراتیک سوریه اعلام کرد به حملات ارتش ترکیه پاسخ می دهد.

 

۱۸:۵۰ روژ موسا خبرنگار میدانی در کردستان سوریه: در بمباران جنگنده های ترکیه ۲ کودک جان خود را از دست دادند و ۲ کودک دیگر مجروح شدند.

 

۱۸:۳۸ سناتور لیندسی گراهام: کنگره آمریکا کاری خواهد کرد که ترکیه برای عملیات نظامی خود در شمال سوریه هزینه گزافی پرداخت کند. به دولت ترکیه می گوییم که برای ورود به شمال سوریه، چراغ سبز ندارید. هر دو حزب جمهوری خواه و دمکرات در کنگره آمریکا به شدت مخالف حمله ترکیه هستند و باید این را خط قرمز بدانید. برای متحدان کردمان که بی شرمانه توسط ترامپ رها شدند، دعا می کنیم.

 

۱۸:۲۶ شهر جیلان پینار ترکیه در نزدیکی گری سپی با دو خمپاره هدف قرار گرفت. این حمله تلفات جانی در پی نداشته است.

 

۱۸:۲۵ سخنگوی شورای نظامی منبج در گفت‌وگو با خبرگزاری اسپوتنیک روسیه: نیروهای آمریکایی و فرانسوی هنوز از شهر خارج نشده اند و همچنان در اماکن خود هستند.

 

۱۸:۲۲ روژ موسا، خبرنگار میدانی در کردستان سوریه: تا این لحظه ۲۰ حمله به سرکانی، ۴ حمله به عین عیسی، ۴ حمله به قامیشلی و ۲ حمله به گری سپی صورت گرفته است.

 

۱۸:۱۱ فرانسه و آلمان حملۀ نظامی ترکیه به شمال سوریه را محکوم کردند. دولت فرانسه اعلام کرد فرانسه و بریتانیا خواهان برگزاری جلسه شورای امنیت سازمان ملل در رابطه با حمله ترکیه به شمال سوریه خواهند شد.

 

۱۷:۵۸ رئیس کمیسیون دفاع در مجلس دومای روسیه ضمن دعوت از قدرت های جهانی برای مذاکره در رابطه با مسئله کردهای سوریه: انگیزه های ترکیه برای تحقق امنیت در مرزهای خود را درک می کنیم با این حال نباید منافع کردها را نایده گرفت.

 

۱۷:۵۷ مرکز اطلاعات کردستان سوریه و خبرنگار الحدث اعلام کردند شهر قامیشلو نیز هدف بمباران قرار گرفته است. برق این شهر در اثر حملات قطع شده است.

 

۱۷:۵۶ یگان های مدافع خلق: YPG و YPJ برای مقاومت در برابر تجاوز تروریست های تحت امر ترکیه به کردستان سوریه و شمال سوریه با تمام توان مبارزه خواهند کرد.

 

۱۷:۴۸ اسکای نیوز عربی: اتحادیه اروپا از ترکیه درخواست کرد که عملیات نظامی خود را در شمال سوریه متوقف کند.

 

۱۷:۴۷ رئیس کمیسیون روابط بین الملل در مجلس فدرال روسیه: ترکیه پیش از آغاز عملیات نظامی، آن را با دولت سوریه مورد بحث قرار نداد.
نمی توان از راه های نظامی به نگرانی های موجود در منطقه پایان داد. می توان از طریق آغاز گفت و گوی میان دمشق و کردها و برقراری صلح پایدار، به نگرانی های موجود در شمال سوریه پایان داد.

 

۱۷:۴۶ سناتور آمریکایی: ترکیه باید تاوان سنگینی بپردازد

سناتور کریس فون هولن گفت: ترکیه باید به خاطر حمله به متحدان کرد سوری ما تاوان سنگینی بپردازد. سناتورهای هر دو حزب از تنها گذاشتن گروهی که داعش را به زانود در آورد حمایت نمی کنند. طرح دو حزبی تحریم ها در حال نهایی شدن است.

 

۱۷:۳۵ پیام وزیر امور خارجه ترکیه در توئیتر پس از آغاز عملیات “چشمه صلح”: با عملیات چشمه صلح منطقه از تروریست ها پاکسازی خواهد شد، تمامیت ارضی و امنیت مرزهای سوریه تحت تضامین لازم قرار خواهد گرفت و پناهندگان در امنیت کامل به خانه های خود برخواهند گشت. به منطقه صلح و امنیت خواهد آمد. خداوند ارتش پرافتخارمان را پیروز بگرداند. 
عملیات در چارچوب حقوق بین المللی، ماده ۵۱ سازمان ملل متحد و قطعنامه مبارزه با تروریسم شورای امنیت سازمان ملل متحد صورت می گیرد.

 

۱۷:۳۴ شهر عین عیسی در شمال رقه نیز هدف حملات هوایی و توپخانه ای ارتش ترکیه قرار گرفت. عین عیسی مرکز مدیریت خودگردان شمال و شرق سوریه است.

 

۱۷:۳۳ شورای نظامی سرکانی: جنگنده ها و توپخانۀ ارتش ترکیه ۱۶ نقطه را هدف قرار داده اند، از جمله مرکز شهر سرکانی و روستاهای الوک، نوستل، عزیزیه، بیر نوح، اسدیه، مشرفه و سیلوس.

 

۱۷:۲۷ سلیمان سویلو وزیر کشور ترکیه: بسیاری می پرسند ترکیه در آنجا [شمال سوریه] چه می کند؟ ما آنجاییم تا در چند دقیقه PKK را پاکسازی کنیم و به زودی بر می گردیم.

 

۱۷:۱۳ مرکز اطلاعات کردستان سوریه: بمباران هم داخل و هم خارج شهر سرکانی را هدف قرار داده است. مردم در حال تخلیۀ شهر هستند.

 

۱۷:۰۵ رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در پیامی در شبکه مجازی توئیتر با اشاره به آغاز عملیات در شرق فرات نوشت: نیروهای مسلح ترکیه به همراه نیروهای ارتش آزاد سوریه عملیات «چشمه صلح» را علیه گروه های تروریستی YPG/PKK و داعش در شمال سوریه آغاز کردند.

 

۱۷:۰۲ خبرنگار بخش کردی صدای آمریکا اعلام کرد عدۀ زیادی از روستاییان گری سپی از ترس بمباران به سمت کوبانی حرکت کرده اند.

 

۱۷:۰۰ همزمان با بمباران جنگنده ها، توپخانۀ ارتش ترکیه نیز نقاطی را در شمال سوریه هدف قرار داد. تصاویر زندۀ تلویزیون های ترکیه دود و آتش انفجارها  را منعکس می کند.

 

۱۶:۵۲ اردوغان اعلام کرد نیروهای ارتش ترکیه به عمراه نیروهای ارتش آزاد سوریه وارد شمال سوریه شده اند.

 

۱۶:۵۰ اردوغان هدف از این عملیات را، که آن را «چشمۀ صلح» خواند، نابودی تهدید تروریستی اعلام کرد.

 

۱۶:۴۹ سخنگوی ارتش دموکراتیک سوریه بمباران سرکانی توسط جنگنده های ارتش ترکیه را تأیید کرد. به گفته مصطفی بالی اولین اهداف غیر نظامی بوده اند.

 

۱۶:۴۸ اردوغان رسماً آغاز عملیات شرق فرات را اعلام کرد.

 

۱۶:۴۳ پرواز جنگنده های ناشناس در آسمان سرکانی
تصاویر ویدیویی منتشر شده نشان می دهد دو جنگنده ناشناس در آسمان سرکانی پرواز کرده‌اند.

کردپرس