سه شنبه, ۸ بهمن , ۱۳۹۸
آخرین اخبار : 

خامنه‌ای و خطای بزرگ در محاسبه ـ (با ایران چه باید کرد؟) ـ امیر طاهری

خامنه‌ای و خطای بزرگ در محاسبه 

امیر طاهری – ایندیپندنت فارسی

«جمهوری اسلامی هرگز یک رژیم عادی نخواهد شد». این پیامی بود که آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر انقلاب اسلامی در ایران، در سخنرانی اخیر خود برای سران نظامی رژیم عرضه کرد.

این پیام کوتاه و روشن پاسخی است برای همه آنانی که می‌پرسند: با ایران چه باید کرد؟

از یک سو این پیام پاسخی است برای همه افراد و گروه‌هایی که در طی چهار دهه گذشته با برچسب «اصلاح‌طلب» شناخته شده‌اند. خامنه‌ای می‌گوید رژیم او اصلاح‌پذیر نیست زیرا در نهایت‌ کمال قرار دارد و نیازمند اصلاح نیست. اگر هم اصلاحی لازم باشد هدف باید تاکید و تکمیل وضع موجود رژیم باشد – یعنی باید کاری کرد که این رژیم غیرعادی باز هم بیشر خودش بشود.

بر اساس مستندات موجود ثروت علی خامنه ای بالغ بر یکصد میلیارد دلار برآورد میشود. ضمن اینکه فرزندان خامنه ای نیز میلیاردها دلار ثروت دارند. این پول های میلیاردی از کجا آمده است؟ آیا به غیر از در قدرت بودن و زور و اسلحه و دزدی از ایران و ایرانی هاست؟

از سوی دیگر پیام خامنه‌ای متوجه کسانی مانند امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه است که اصرار دارد جمهوری اسلامی را می‌توان اندک اندک و با سیاست مماشات انتقادآمیز اما دوستانه، به اصطلاح وارد جمع کرد و ترتیبی داد که مانند یک رژیم عادی قانون‌مند رفتار کند. من نمی‌دانم آیا مکرون با دریافت این پیام صریح و روشن آقای خامنه‌ای در سیاست خود در قبال جمهوری اسلامی تجدیدنظر خواهد کرد یا نه؟ اما آنچه مسلم است این است که خامنه‌ای می‌گوید: من قوانین بین‌المللی را که لازمه «عادی شدن» یک رژیم است نمی‌پذیرم زیرا این قوانین محصول و دسیسه‌های استکبار جهانی و صهیونیسم است.

پیام آیت‌الله یک شنونده دیگر نیز دارد: ایالات متحده آمریکا که برای نخستین بار در چهل سال گذشته صریحاً از جمهوری اسلامی دعوت کرده است که بجای استفاده از ایران به‌عنوان محملی برای توسعه ایدئولوژی خمینیستی، بصورت یک ملت-دولت عادی در چارچوب قوانین و عرف بین‌المللی رفتار کند.

مرگ بر خامنه ای ـ مرگ بر جمهوری اسلامی ـ آزادی و سکولاریسم برای ایران.

اما از همه این‌ها مهم‌تر پیام آقای خامنه‌ای متوجه مردم ایران نیز هست. او می‌گوید: اگر انتظار دارید من بجای صرف منابع کشور برای صدور انقلاب ممکن است به رفع نیازهای مردم بپردازیم کور خوانده‌اید!

اگر جمهوری اسلامی به جای سرمایه‌گذاری در نصب گنبدهای طلایی بر این یا آن مقبره واقعی یا خیالی در عراق، امکانات مالی خود را در مبارزه با گرسنگی، بیماری و فقر در ایران بکار گیرد، یک رژیم عادی خواهد شد و در آن صورت واویلا!

سرنگون باد رژیم اسلامی چماقداران و زن ستیزان و سرکوبگران و شکنجه گران و جنایتکاران و تروریست ها و جنگ طلبان و ناقضان حقوق انسانی و بشر ـ خواهان ایرانی آزاد، با قوانین برابری زنان و مردان و ممنوعیت و جدای نهاد دین از حکومت و سیاست و غیره… و اجتماعی بر اساس سکولاریسم.

اولویت این رژیم غیرعادی این است که حتی اگر لازم باشد از بیگانگان وام بگیرد، مثلا در چارچوب طرح وام ۱۵ میلیارد دلاری از اروپا، آن پول را صرف کمک به کشتن مردم سوریه کند نه صرف خانه سازی برای ۲۰ میلیون ایرانی که به‌گفته وزارت مسکن در تهران در واحدهای «زیراستاندار انسانی» بسر می‌برند.

در ارزیابی هر وضع موجود رهبران سیاسی در پی پاسخ دادن به یک پرسش کلیدی هستند: آیا این وضع موجود به سود ماست یا نه؟

اگر پاسخ این باشد که حتما به سود ماست، کوشش ما معطوف به حفظ آن خواهد بود. برعکس اگر پاسخ دهیم که به سود ما نیست، می‌بایستی برای تغییر آن و شکل دادن به یک وضع موجود تازه بکوشیم.

به گمان آقای خامنه‌ای وضع موجود کنونی به سود جمهوری اسلامی است، حتی اگر به زیان ایران به‌عنوان یک ملت – دولت باشد.

کشوری که آخوند در آن حاکم باشد، بدبخت ترین و عقب مانده ترین کشور دنیا است. در ایران، به غیر از آخوند ها که بیماران روانی اند، هیچ کس دیگری از آزادی های شخصی و اجتماعی برخوردار نیست. قوانین جمهوری اسلامی بر گرفته از اسلام عقب مانده هزار و چهارصد سال قبل اعراب است، آزادی و برابری قانونی و اجتماعی زنان و مردان و سکولاریسم برای ایران.

به‌همین سبب آقای خامنه‌ای فکر نمی‌کند که برای تغییر این وضع موجود نیازی به مذاکره دارد و بخشی از انرژی خود را صرف جلوگیری از هرگونه اقدام دیپلماتیک در چارچوب سنتی و با هدف گفت و شنود می‌‌کند.

یک اشتباه بزرگ در محاسبه آقای خامنه‌ای این تصور است که وضع موجود، که او می‌پندارد به نفع رژیم است، واقعیتی تثبیت شده و ایستاست – ایستا به معنای تغییرناپذیر.

اما به سادگی می‌توان دید که هر وضع موجود پس از مدتی دینامیسیم تغییر خود را شکل می‌دهد. جهان و هستی بطورکلی، چنانچه هرقل فیلسوف تاکید می‌کرد، صحنه تغییرات دائمی است.

وضع موجود ایده‌آل آقای خامنه‌ای از این قاعده مستثنی نیست. با گذشت هر روز، تحریم‌های وضع شده علیه جمهوری اسلامی تاثیربخش‌تر می‌شوند در حالی که تحریم‌های تازه، از جمله از سوی قدرت‌های اروپایی، از هم‌اکنون در افق دیده می‌شوند. پس از مدتی آنچه آقای خامنه‌ای «مقاومت» می‌نامد از دید مردم ایران چیزی جز بیهوده سرکوفتن بر دیوار نخواهد بود. اندک اندک مردم متوجه خواهند شد که وضع موجود ایران را در وضعی قرار داده است که نتواند به زندگی عادی خود بعنوان یک ملت ادامه دهد. در همان حال مردم خواهند دید که طرف مقابل یا «دشمن» کوچک‌ترین بهایی برای ادامه این وضع موجود نمی‌پردازد.‌

مرگ هر پاسدار و بسیجی و آخوند خدمت بزرگی برای رسیدن به آزادی در ایران است. آخوند و پاسدار و بسیجی خوب، مُرده است. اینها دشمنان حقیقی ملت ایرانند.

در چنان شرایطی آقای خامنه‌ای ناچار خواهد بود که با تحریک طرف مقابل، یعنی ایالات متحده در درجه اول، سطح تنش را یک درجه بیشتر کند تا وضع موجود را توجیه‌پذیر سازد. حملات ایذایی اخیر علیه نفتکش‌ها و تاسیسات نفتی سعودی را نمونه‌هایی از تحریک موردنظر به شمار می‌آورند. آرزوی بزرگ آقای خامنه‌ای این است که «دشمن»، یعنی ایالات متحده دست به یک اقدام نظامی تلافی جویانه اما محدود بزند بطوری که رژیم بتواند، به قول روضه خوانان بزند به صحرای کربلا بی‌آنکه موجودیت‌اش در خطر بیافتد.

و این درست کاری است که نباید کرد. وضع موجود یک حسن بزرگ دارد. جمهوری اسلامی را وادار می‌کند تا با تضادهای درونی خود روبرو شود و تمامی مسیری را که برای خود ترسیم کرده‌ است به‌پیماید.

خامنه‌ای خود را درگیر یک دو ۱۰۰متر می‌داند و نمی‌داند که آنچه در پیش است یک ماراتن است. *او خود را یک اسب تازی می‌بیند در جایی که شتر آهسته می‌رود و شب و روز مفهوم واقعی دارد.

اسب تازی دو تک رود به شتاب»

«واشتر آهسته میرود شب و روز

سرنگون باد رژیم اسلامی چماقداران و زن ستیزان و سرکوبگران و شکنجه گران و جنایتکاران و تروریست ها و جنگ طلبان و ناقضان حقوق انسانی و بشر ـ خواهان ایرانی آزاد، با قوانین برابری  زنان و مردان و ممنوعیت و جدای نهاد دین از حکومت و سیاست و غیره… و اجتماعی بر اساس سکولاریسم.