سه شنبه, ۱۷ تیر , ۱۳۹۹
آخرین اخبار : 

بازداشت و ضرب‌و شتم وحشیانه کارگران هپکو توسط یگان ضربت، دوشنبه ۲۵شهریور- فیلم و عکس

پایان مهلت ۱۰ روزه و بازداشت و ضرب و شتم وحشیانه کارگران هپکو توسط یگان ضربت – فیلم و عکس

صبح روز دوشنبه ۲۵ شهریور ۹۸ کارگران هپکو اراک پس از تجمع و مسدود کردن ریل راه‌آهن، به سمت مرکز شهر حرکت کرده و تظاهرات راه انداختند. آنها گفتند: «تغییر مدیریت خواسته ما نیست، بدنبال خروج سهام‌داریم.»

کارگران تظاهرکننده یک بنر بزرگ به چهار زبان فارسی،ترکی، عربی و آلمانی در دست داشتند که روی آن نوشته شده بود: «ما کارگران هپکوی اراک خواستار تعیین تکلیف سهامدار عمده هستیم، ولاغیر. به چه زبان دیگری بگوییم؟ گوش شنوایی هست؟»

به گفته شاهدین عینی گروه ضربت نیروی انتظامی برای سرکوب کارگران گسیل شده بودند به شدت کارگران را ضرب و شتم کردند. کارگران خواستار پرداخت حقوق معوقه خود و تعیین تکلیف سهامدار عمده شرکت‌ می‌باشند. مسئولان استان و وزارت صمت در پی اعتصاب اوائل شهریور کارگران مدیر کارخانه را تغییر داده‌اند. در زمینه پرداخت مطالبات کارگران نیز تاکنون اقدامی صورت نگرفته است.

ضرب و شتم وحشیانه کارگران هپکو توسط یگان ضربتضرب و شتم وحشیانه کارگران هپکو توسط یگان ضربت

بنا به گزارش رسانه‌ها، حدود ۹۰۰ کارگر کارخانه هپکو اراک؛ روز دوشنبه ۲۵ شهریور۹۸ بعد از تقریبا ده روز وقفه؛ به نشانه اعتراض به محقق نشدن وعده‌های داده شده ازسوی مسئولان، بار دیگر اعتراضات خود را از سر گرفتندو دست به تظاهرات زدند.

کارگران معترض که می‌گویند مشکلات معیشتی آنها از زمان خصوصی‌سازی شرکت هپکو و تغییر مدیریت آغاز شده است، در ادامه افزودند:

در آخرین دور از اعتراضات کارگران هپکو (حدودا ده روز پیش) برخی مسئولان با میانجی‌گری شرایطی را فراهم کردند که حداکثر تا ده روز دیگر شرکت تعیین و تکلیف شود که به موجب آن اجتماع اعتراضی چندین روزه کارگران هپکو خاتمه یافت.

این کارگران که نسبت به تاخیر در معوقات مزدی و همچنین تعیین تکلیف وضعیت کارخانه از یکسال و نیم پیش هرچند وقت یکبار در مقابل کارخانه و ساختمان نهادهای مختلف دولتی و قضایی دست به اعتراض می‌زده‌اند، در ادامه گفتند: مهلت ده روزه مسئولان شهرستان نیز تمام شد و آنها به‌ جای تعیین تکلیف شرکت؛ مدیریت کارخانه را تغییر دادند اما این خواسته ما کارگران نبوده است.

تعدادی از کارگران زندانی سیاسی! «قرار بر این بود که جمهوری اسلامی نظام حامی کارگران و زحمتکشان و کوخ نشین ها باشد، اما می بینیم که سالهاست که صدای بر حق کارگران و کوخ نشینن ها را با حکم زندان و شلاق و محرومیت و هزاران جنایت و سرکوبگری های دیگر میدهند!»

 کارگران معترض هپکو روز یکشنبه ۲۴ اردیبهشت۹۸ نیز به نشانه اعتراض مقابل کارخانه چادر زده بودند.

کارگران هپکو جدا از تغییر مالکیت کارخانه و انتقال آن به بخش دولتی، به دنبال دریافت مطالبات معوقه مزدی خود نیز هستند. آنها سه ماه دستمزد در سال جاری طلبکارند و مطالباتی نیز از سال‌های ۹۵ تا ۹۷ دارند.

بر اساس مستندات موجود ثروت علی خامنه ای بالغ بر یکصد میلیارد دلار برآورد میشود. ضمن اینکه فرزندان خامنه ای نیز میلیاردها دلار ثروت دارند. این پول های میلیاردی از کجا آمده است؟ آیا به غیر از در قدرت بودن و زور و اسلحه و دزدی از ایران و ایرانی هاست؟

کارگران در بیانیه‌ای که چندی پیش صادر کرده‌اند، آورده‌اند: «راه برون‌رفت شرکت از این وضعیت، تعیین تکلیف یکباره سهامدار عمده و معرفی او است که این مساله حدود سه سال است شرکت را معطل نگه داشته است، متاسفانه مسئولان گویا به دنبال پاک کردن صورت مسئله هستند و با معرفی مدیرعامل جدید می‌خواهند خواسته‌های کارگران را به حاشیه برانند.»

کارگران در این نامه که خطاب آن به استاندار مرکزی و باقی مقامات استانی است، خواستار حل ریشه‌ای مشکل شده‌اند و تاکید کرده‌اند که تعیین تکلیف سهامدار، تنها راه اصولی خروج از بحران است.

بر اساس آخرین گزارشات در درگیری امروز، چندتن از کارگران بازداشت، و ۱۵نفر نیز مجروح شدند.

اکثریت مردم فقیر و بدبخت و گرسنه ایرانی.