پنج شنبه, ۱ اسفند , ۱۳۹۸
آخرین اخبار : 

نامه اعتراضی فعالان کارگری و فرهنگی در محکومیت احکام شوک‌آور برای کارگران و خبرنگاران

ایران کارگر ـ بنا به گزارش دریافتی، روز یکشنبه ۱۷ شهریورماه ۹۸، بیش از ۱۰۰ تن از فعالان کارگری و فرهنگی خواستار اعاده دادرسی و برگزاری دادگاه علنی برای برای تمامی بازداشت شدگان و زندانیان شامل فعالان کارگری، فرهنگیان و معلمان، دانشجویی، زنان و فعالان مدنی شدند.

فعالان کارگری و فرهنگی در نامه خود خطاب به «ملت شریف ایران» نوشته‌اند: «احکام غیر قابل باور بازداشتیان هفت‌تپه، جامعه در شوک فرو‌رفته از احکام فعالان زنان را برآشفته‌تر کرد.» آنها در ادامه نامه‌شان با اشاره به خبر منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر عقب‌نشینی دستگاه قضایی به «موج شورآفرین اعتراضات گسترده به این احکام» درخواست کرده‌اند تا «با توجه به این امر و بدون هیچ پیش فرضی» به این موضوع رسیدگی شود.

فعالان کارگری و فرهنگی در ادامه نامه خود، تاکید‌ کرده‌اند که «ما معلمان و کارگران در خصوص احکام سنگین صادر شده در این مدت خواهان رسیدگی مجدد و علنی و اعلام نتیجه به پیشگاه ملت هستیم.»

آنها بدین منظور خواهان رسیدگی به مطالبات زیر شده‌اند:

۱. دستور اعاده دادرسی پرونده معلمان زندانی  صادر شود!

۲. دستور اعاده دادرسی پرونده فعالین زنان، فعالین مدنی، وکلای زندانی، دانشجویان، کارگران و دیگر فعالین را صادر کنید!

۳. جهت تنویر افکار عمومی و جهت رفع هرگونه شبهه، اتهام «امنیتی» را از پروندهای فوق زدوده و دستور دهید دادگاه‌ها بصورت علنی با حضور هیات منصفه برگزار شود.

۴. تمامی بازداشت شدگان فوق‌الذکر تا زمان رسیدگی پرونده‌ها در دادگاه علنی آزاد شوند.

خوش بود گر محک تجربه آید به میان         تا سیه روی شود هر که در او غش باشد

در همین رابطه سازمان حقوق‌بشری عفو بین‌الملل روز دوشنبه ۱۸ شهریورماه ۹۸، با اشاره به احکام ۶ الی ۱۸سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق برای هفت خبرنگار و مدافع کارگران به‌ اتهام واهی نقض امنیت ملی، آن را «بی‌عدالتی شرم‌آور» نامید.

فیلیپ لوتر، مدیر تحقیق خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین‌الملل، در این‌باره گفت: «این احکام ظالمانه، تازه‌ترین مواردی است که فقط توسط سیستم ظالمانه حکومت ایران قابل اجرا است و بی‌اعتنایی کامل مقامات به روزنامه‌نگاران و حقوق کارگران را افشا می‌کند.»

یادآوری می‌شود که شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران، به ریاست محمد مقیسه، سپیده قلیان، اسماعیل بخشی، ساناز الهیاری، امیرحسین محمدی‌فرد، امیر امیرقلی، محمد خنیفر و عسل محمدی را در مجموع به تحمل بیش از ۱۱۱ سال زندان محکوم کرد.