یکشنبه, ۲۲ تیر , ۱۳۹۹
آخرین اخبار : 

هشدار اتحادیه اروپا و آلمان به ایران درباره کاهش تعهدات اتمی

آلمان و اتحادیه اروپا درباره آغاز گام سوم کاهش تعهدات برجامی به ایران هشدار دادند. اتحادیه اروپا اعلام کرد در صورت پایبندی ایران به تعهداتش بر این پیمان صادق خواهند ماند. آلمان هم خواستار اجرای کامل توافقنامه برجام شد.

به گزارش دویچه وله، سخنگوی کمیسیون اتحادیه اروپا روز جمعه ۱۵ شهریور (۶ سپتامبر) به ایران هشدار داد که از برداشتن گام جدید در کاهش تعهدات هسته‌ای خود منصرف شود. او از ایران خواست که به توافقات برجام بازگردد و به تعهدات خود عمل کند.

ماجا کوچیجانچیچ، (Maja Kocijancic) سخنگوی کمیسیون اتحادیه اروپا ضمن اظهار نگرانی از اقدام جدید ایران تاکید کرد که اتحادیه اروپا زمانی به توافقات اتمی وفادار خواهد ماند که ایران هم به تعهدات برجامی خود کاملا متعهد باشد.

با تروریست ها و جنایتکاران و چماقدارن رژیم داعشی صفت اسلامی مذاکره نکنید. اکثریت مردم ستمدیده ایران خواهان سرنگونی رژیم اسلامی خونخواران و شکنجه گران و ظالمین و فاسدینند.

او گفت که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نقش مهمی در نظارت و تأیید اجرای تعهدات برجام توسط ایران دارد. او افزود که اتحادیه اروپا به همراه آژانس انرژی اتمی که نقش کلیدی در موضوع برجام ایفا می‌کند به پیگیری تحولات در این زمینه ادامه ادامه خواهند داد.

سخنگوی کمیسیون اتحادیه اروپا خاطرنشان کرد که این اتحادیه برخی اقدامات را برای حفاظت از برجام انجام داده و در این زمینه “اینستکس” یا سازوکار حمایت از مبادلات تجاری با ایران را در مقابل تحریم‌های سخت علیه تهران راه اندازی کرده است.

دروغ ها و شعار های جنگ طلبانه و ریاکاری سران رژیم. و در عین حال آقازاده ها در همین کشور آمریکا و دیگر کشورهای غربی زندگی میکنند. چهل سال است همین ها که مرگ بر این و آن میدهند و در صدد نابودی کشورهای دیگرند و پرچم دیگر کشورها را آتش میزنند، همزمان صدای حق خواهی و آزادیخواهی مردم  و کارگران و زنان ستمدیده ایرانی را با زور تهدید و زندان و شکنجه اعدام و تیر باران، و هزاران جنایات دیگر پاسخ میدهند. مرگ بر آخوند ـ مرگ بر پاسدار ـ مرگ بر بسیجی ـ مرگ بر جمهوری اسلامی دشمن ایران و ایرانی همینجاست، دورغ میگن اسرائیل و آمریکاست. آزادی و برابری قانونی جنسی زنان و مردان و سکولاریسم برای ایران.

انتقاد آلمان از ایران

آلمان هم از تصمیم ایران به کاهش تعهداتش در توافق هسته‌ای با قدرت‌های بزرگ انتقاد کرد. سخنگوی وزارت خارجه آلمان گفت: «ما از ایران می‌خواهیم که اوضاع را بیش از پیش تشدید نکند. با توجه به تداوم تلاش‌ها برای کاهش تنش‌ها، برداشتن چنین گامی نشانه خوبی نیست.»

سخنگوی وزارت خارجه آلمان همچنین تاکید کرد که آلمان خواستار حفظ برجام است اما ایران هم باید تعهدات اتمی خود را کامل اجرا کند. سخنگوی دولت آلمان همچنین گفت که برای ایران زیاد دیر نشده تا به تعهدات خود بازگردد.

از تاریخی که آخوند خمینی خونخوار و جلاد قرن، وارد ایران شد، کشور ایران تبدیل به یکی بدبخت ترین و عقب مانده ترین کشورهای دنیا گردید. جنایتکاران و تروریست های جمهوری اسلامی. اینها دشمنان حقیقی کشور ایران و مردم ایران هستند. دشمن ما همینجاست، دروغ میگن اسرائیل و آمریکاست.

گام سوم کاهش تعهدات برجام

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران روز جمعه ۱۵ شهریور (۶ سپتامبر) با ارسال نامه‌ای به فدریکا موگرینی، هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران رسما اطلاع داد.

اما آغاز گام سوم کاهش تعهدات هسته‌ای ایران را حسن روحانی رئیس جمهوری ایران چهارشنبه ۱۳ شهریور (۴ سپتامبر) اعلام کرد. او درباره جزئیات گام سوم گفت: «سازمان انرژی اتمی موظف است در زمینه تحقیق و توسعه هر آنچه نیاز فنی کشور است را از روز جمعه آغاز کند و تمام تعهداتی که در این زمینه در برجام وجود داشته است را کنار بگذارد.»

موضوع “تحقیق و توسعه” یکی از مباحث طولانی در جریان مذاکرات هسته‌ای ایران با قدرت‌های بزرگ بود. هدف مذاکرات این بود که به گفته حسن روحانی تعیین شود که ایران از سال نخست آغاز اجرای برجام (۲۰۱۵) تا سال دهم (۲۰۲۵) در زمینه تحقیق و توسعه در حوزه هسته‌ای چگونه عمل خواهد کرد.

کشوری که آخوند در آن حاکم باشد، بدبخت ترین و عقب مانده ترین کشور دنیا است. در ایران، به غیر از آخوند ها که بیماران روانی اند، هیچ کس دیگری از آزادی های شخصی و اجتماعی برخوردار نیست. قوانین جمهوری اسلامی بر گرفته از اسلام عقب مانده هزار و چهارصد سال قبل اعراب است، آزادی و برابری قانونی و اجتماعی زنان و مردان و سکولاریسم برای ایران.

ایران مرحله اول کاهش تعهدات خود را در ماه مه ۲۰۱۹ (۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸) و در نخستین سالگرد خروج ایالات متحده آمریکا از برجام انجام داد. در چارچوب گام اول ایران اعلام کرد که فروش اورانیوم غنی شده و آب سنگین را متوقف می‌کند. دو ماه بعد (۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۸) دولت ایران گام دوم را برداشت داد و اعلام کرد از میزان ۳.۶۷ غنی‌سازی اورانیوم که برجام تعیین شده عبور خواهد کرد.

مرگ بر رژیم اسلامی چماقداران و جنایتکاران و تروریست ها و جنگ طلبان ـ خواهان ایرانی آزاد، با قوانین برابری قانونی زنان و مردان و سکولاریسم.