سه شنبه, ۱۴ مرداد , ۱۳۹۹
آخرین اخبار : 

وضعیت تاسف‌آور مرکز پذیرش و ساماندهی کودکان کار؛ راه حل یا نمک بر زخم محرومان؟

ایران کارگر ـ دیدن چهره‌های آفتاب‌سوخته، نگاه‌های درمانده و دست‌های پینه‌بسته‌ پدران و مادرانی فقیری که کودکانش در مرکز جمع‌آوری کودکان کار «یاسر»، در محله شوش تهران جمع‌آوری(حبس) شده‌اند، بسیار دردناک است.

آن‌ها بخشی از سنگینی بار زندگی‌شان را روی دوش کودکانشان انداخته بودند و حالا ساعت‌ها پشت درب این مرکز منتظر می‌نشینند، تا در صورت ارائه مدارک شناسایی قانونی و پر کردن تعهدنامه، فرزندشان را بیرون بیاورند، ولی بجای مددکاران اجتماعی با نگهبانان مواجه هستند.

چشمان پسربچه‌های مرکز «یاسر» بیش از ۲۰ روز است که از پشت میله‌های آهنی پنجره‌ها به درب بزرگ این مرکز در انتهای کوچه لادن خشک شده که شاید پدر، مادر، عمو یا حتی صاحب‌کارشان سر برسد و آنها را آزاد کند.

تعدادی از وعده ها و ادعاهای دروغین خمینی و دیگر چماقداران اسلامی، بعد از سقوط حکومت سلطنت شاهنشاهی پهلوی در ایران. خانه نخرید، همه را صاحب خانه میکنیم! آب و برق مجانی میشود! روحانیون نباید رئیس جمهور شوند! حکومت اسلامی دیکتاتوری وجود ندارد!!! (دروغ شاخدار)، و اما نتیجه اینکه پول ایران به جیب حزب الله و سوریه و حماس… چپاول و دزدی های سران حکومت، ثروت میلیاردی خامنه ای و آقازاده ها، میلیاردر شدن سپاهی ها و آیت الله های حکومتی و زندگی اشرافانه آخوند ها و گماشتگان و جنایتکاران رژیم داعشی صفت اسلامی… و فقر بدبختی و آوارگی و گور خوابی و تباهی و بیکاری و بی آیندگی اکثریت مردم ستمدیده ایران…

حکایت دستگیری‌شان به نام طرح «ساماندهی کودکان کار و خیابان» از روزهای آخر خرداد شروع شده است.

در گوشه‌ای از خیابان زن محرومی که حدود چهار ماه است فرزندش را گم کرده، حالا بعد از جست‌وجوی بیمارستان‌ها و مراکز نگهداری کودکان کار به مرکز یاسر رسیده تا شاید نشانی از او بیابد.

فضای تاسف‌آور مرکز پذیرش و ساماندهی کودکان کار «یاسر»؛ عکسها

گفتنی است، که این کودکان، امکان استفاده از حیاط و فضای آزاد را ندارند و همین موضوع سبب شده تنها امکان ارتباط آنها با فضای بیرون از «یاسر» پنجره‌های اتاق‌های طبقه سوم مرکز باشد.

شهرداری تهران قول داده بود دو مرکز را برای طرح ساماندهی کودکان خیابان اختصاص دهد ولی تاکنون این وعده عملی نشده است.

فضای آنجا محدود، و بیش از ۱۰۰ کودک حاضر در مرکز بر روی زمین استراحت میکنند، و به گفته کودکان خشونت علیه آنها اعمال می شود. در این مرکز هیچ برنامه برای سپری شدن اوقات فراغت کودکان وجود ندارد، و شرایط خسته کننده ویکنواخت است.

یکی از تنبیه‌های رایج در مرکز یاسر، جدا کردن کودکِ خاطی از سایرین است. اگرچه کودکان حاضر در مرکز یاسر در بازه سنی ۱۲ تا ۱۸ ساله هستند، اما جدا سازی سنی در این مرکز وجود ندارد. غذا خوری کوچک و کودکان در دو نوبت غذا می‌خورند وبخشی از آنها بر روی زمین غذا می‌خورند.

اخیرا، تعداد نگهبانان به دو نفر افزایش یافته است‌؛ با این حال، خشم و نگرانی والدین و اقوام کودکان به این سادگی قابل کنترل نیست. آنها پیش از ارائه مدارک شناسایی معتبر و آغاز روند ترخیص، امکان ملاقات با فرزندشان را ندارند.

برخی فعالان حقوق کودک می‌گویند طرح ساماندهی کودکان کار و خیابان بیش از ۲۰ بار است که اجرا می‌شود، اما تجربه ثابت کرده هیچ تضمینی برای بازنگشتن آنها به خیابان وجود ندارد.

چند عکس از کودکان کار و فقر و بدبختی اکثریت خانواده های ایرانی. کودکان بدون آینده و سیاه.

راه حل چیست؟

اما به واقع راه حل چیست؟‌ آیا راه حل دستگیری و بازداشت و یا حبس و تنبیه است یا حل و فصل ریشه و بنیادی مسئله یعنی ریشه کن کردن بیکاری و فقر و فشارهای اجتماعی که یا باعث تلاشی خانواده‌ها می شود و یا اینکه آنان را مجبور می کند که کودکان دلبند و جگر گوشه‌هایشان را راهی خیابان و عواقب دردناک بعد از آن بکنند؟

کاخ حوزه آخوند ها در شهر قم ـ آخوند های بیکار و مفت خور و سربار، عامل اصلی عقب ماندگی و بسیاری درد و رنج و بدبختی و ذلت و آوارگی برای ایران و زندگی مردم ایرانند. آخوند خوب، آخوند مُرده است. دشمن ایران و ایرانی همینجاست، دروغ میگن اسرائیل و آمریکاست.

البته که کارنامه ۴۰ ساله این حاکمیت بخوبی نشان داده است که نه می خواهد و نه می تواند که هرگز در حل مشکلات اجتماعی و اقتصادی قدمی رو به پیش بگذارد و در تمامی این ۴۰ سال همواره این شرایط نه تنها رو به صعود و بهبود نبوده بلکه هر روز و هر لحظه در حال افول و وخیم تر شدن بوده است.

فروش نوزادان در ایران منجمله خبرهای مداوم است.

راه حل کودکان کار هم البته که نه در فشار بر این نونهالان بی‌گناه و خانواده‌های محرومشان بلکه ریشه‌کنی و تغییر سیستم حاکم و روی کار آمدن حکومت و سیستمی است که قبل از هر چیز به وضعیت اقتصادی و اجتماعی کشورمان سامان بدهد.

ازبیکاری و فقر و نداری و آوارگی کارگران و اکثریت مردم شریف ایران… تا زندگی اشرافی و سرمایه دارانه آخوندهای بیکار و مفتخور و مرتجع، و سران و گماشتگان رژیم اسلامی.

داستان دردناک زندگی میلیون ها کودک فقیر و بیچاره ایران در حکومت اسلامی و آخوندهای مفت خور و جنایتکار.

گزارش وضعیت نابسامان مرکز پذیرش و ساماندهی کودکان کار «یاسر»

بیشتر: افزایش بی‌سابقه و فاجعه‌بار ۲۱ درصدی تعداد کودکان کار در دو سال گذشته