شنبه, ۳ اسفند , ۱۳۹۸
آخرین اخبار : 

خطبه ۸۰ نهج البلاغه، نظر امام علی در مورد زنان، پس از جنگ جمل ـ (عربی، فارسی) (دلائل دشمنی و زن ستیزی آخوند ها با زنان ایرانی)

آرش بیخدا

متن عربی:

بعد فراغه من حرب الجمل، فی ذم النساء مَعَاشِرَ النَّاسِ، إِنَّ النِّسَاءَ نَوَاقِصُ الاِِْیمَانِ، نَوَاقِصُ الْحُظُوظِ، نَوَاقِصُ الْعُقُولِ: فَأَمَّا نُقْصَانُ إِیمَانِهِنَّ فَقُعُودُهُنَّ عَنِ الصَّلاهِ وَالصِّیَامِ فِی أَیَّامِ حَیْضِهِنَّ، وَأَمَّا فَقُعُودُهُنَّ عَنِ الصَّلاهِ وَالصِّیَامِ فِی أَیَّامِ حَیْضِهِنَّ، وَأَمَّا نُقْصَانُ عُقُولِهِنَّ فَشَهَادَهُ امْرَأَتَیْنِ مِنْهُنّ کَشَهَادَهِ الرَّجُلِ الْوَاحِدِ، وَأَمَّا نُقْصَانُ حُظُوظِهِنَّ فَمَوَارِیثُهُنَّ عَلَى الاََْنْصَافِ مِنْ مَوارِیثِ الرِّجَالِ؛ فَاتَّقُوا شِرَارَ النِّسَاءِ، وَکُونُوا مِنْ خِیَارِهِنَّ عَلَى حَذَرٍ، وَلاَتُطِیعُوهُنَّ فِی المَعْرُوفِ حَتَّى لاَ یَطْمَعْنَ فِی المُنکَرِ

ترجمه علامه محمد تقی جعفری:

خطبه ‏ایست از آن حضرت‏ پس از اتمام جنگ جمل درباره زنها ایراد فرموده است

اى مردم، ایمان زنان ناقص است، برخوردارى زنان از سهم الارث‏ ناقص است، عقول آنان ناقص است، دلیل نقصان ایمان زنان بازنشست آنان‏ در روزهاى قاعدگى از نماز و روزه است، دلیل نقصان عقول آنان تساوى‏ شهادت دو زن با یک مرد است، دلیل نقصان برخوردارى آنان از سهم الارث‏این است که نصف سهم الارث مردان است. از زنهاى پلید بترسید و از خوبان‏ آنان برحذر باشید، در کارهاى نیکو از زنان اطاعت مکنید، تا در کارهاى ‏زشت طمعى نورزند.

آخوند های مفت خور مرتجع، قوانین جمهوری اسلامی که بر گرفته از اسلام عربی است، دشمنان قسم خورده حقوق زنان با مردان ایرانی هستند. حقوق زن در اسلام از حقوق حیوان هم کمتر است.

ترجمه دکتر آیتی:

سخنى از آن حضرت(ع) پس از فراغت از جنگ جمل،در نکوهش زنان،فرمود:

اى مردم بدانید که زنان را ایمان ناقص است و بهره ‏مندیهایشان ناقص است‏ و عقلهایشان ناقص است. اما ناقص بودن ایمانشان از آن روست که در ایام حیض ‏از خواندن نماز و گرفتن روزه معذورند و ناقص بودن عقلهایشان بدان دلیل‏ است که شهادت دو زن برابر شهادت یک مرد است و نقصان بهره ‏مندیشان در این‏ است که میراث زنان نصف میراث مردان است. از زنان بد بپرهیزید و از زنان خوب‏ حذر کنید و کار نیک را به خاطر اطاعت از آنان انجام مدهید تا به کارهاى زشت‏ طمع نکنند.

محمد پیامبر اهل عربستان، یک آدم دیوانه، روانی و بچه باز و ضد زن و یک جنایتکاری بیش نبود. ایرانیان نباید از سنت های محمد روانی تبعیت کنند.

ترجمه (ماستمالی) آیت الله مکارم شیرازی:

یکى از خطبه‏ هاى امام است که پس از پایان جنگ جمل در نکوهش بعضى از زنان‏ ایراد فرموده است‏[۱] اى مردم جمعى از زنان هم از نظر ایمان هم از جهت‏ بهره و هم از موهبت عقل در رتبه‏ اى کمتر از مردان قرار دارند،[۲] اما گواه بر کمبود ایمانشان همان بر کنار بودن از نماز و روزه در ایام عادت است و اما بهره آنها گواهش این است که سهم ارث آنان نصف سهم مردان است،و امابهره آنها،این است که شهادت دو نفر آنان معادل شهادت یک مرد است،پس از زنان‏بد بپرهیزید و مراقب نیکان آنها باشید، اعمال نیک به عنوان اطاعت و تسلیم بى قید و شرط(در برابر)آنان انجام مدهید تا در اعمال بد انتظار اطاعت از شما نداشته باشند.[۳] (همان گونه)در قسمت ‏شرح این خطبه مى‏خوانید امام(ع)مى‏خواهد با این سخن از زنان ‏همچون عایشه آتش افروز جنگ جمل انتقاد کند).

آزادی پوشش ـ نه به نبعیض جنسی ـ نه به حجاب تحمیلی اسلامی چماقداران اسلامی ـ برابری قانونی زنان ومردان ایرانی ـ سرنگون با جمهوری اسلامی ـ حکومت و یا جامعه ای بر اساس انتخابات آزاد مردم، و سکولاریسم برای ایران فردا.

توضیح‏ها:

[۱]این خطبه راسبط ابن جوزى در کتاب‏ تذکره الخواص‏ نقل کرده و عده‏اى دیگر از دانشمندان نیز آن را نقل کرده‏اند.(مستدرک و مدارک‏نهج البلاغه صفحه‏۲۴۶)

[۲]زنان بزرگ اسلام ‏شک نیست که سخن بالا یک قانون کلى و همگانى درباره عموم زنان‏نیست، بلکه با توجه به اینکه: این خطبه بعد از جنگ جمل و آنهمه خون ریزیهائى‏ که به وسیله عایشه رخ داد از امام(ع)صادر شده درباره دسته خاصى اززنان است که در این گونه مسیرها گام برمیدارند،و گرنه چه کسى مى‏تواند انکار کند که در پیشرفت اسلام زنان بزرگ و با شخصیتى همچون خدیجه،و بانوى‏اسلام فاطمه زهرا و زینب کبرى و جمعى از زنان مبارز و دانشمند همانند سوده‏ همدانیه شرکت داشته ‏اند و براى پیشرفت اسلام و اجراى حق و عدالت ‏بزرگترین ‏فداکارى را به خرج داده‏ اند و با ایمانى محکم و تفکرى عالى مردان خودرا با تمام وجود در این مسیر حمایت مى‏کردند و على(ع) نیز براى آنها احترام‏ فوق العاده قائل بود.

[۳]عایشه و جنگ جمل‏در اینجا بد نیست چند جمله در مورد عایشه و جریان جنگ جمل یادآور شویم:

ابن ابى الحدید مى‏گوید:

هر کس در تاریخ و اخبار چیزى نوشته صریحا گفته است عایشه سر-سخت‏ترین دشمنان عثمان بود حتى روزى یکى از لباسهاى پیامبر(ص)رابیرون آورد و در منزل خویش آویخت، و به هر کس وارد خانه میى‏شد میگفت ‏این لباس پیغمبر است هنوز کهنه نشده و عثمان سنت او را کهنه ساخته است.

کشوری که آخوند در آن حاکم باشد، بدبخت ترین و عقب مانده ترین کشور دنیا است. به غیر از آخوند ها که بیماران روانی هستند، هیچ کسی دیگر از آزادی برخوردار نیست. آخوند های مفت خور و عقب مانده و جنایتکار، قوانین جمهوری اسلامی که بر گرفته از اسلام عقب مانده هزار و چهارصد سال قبل اعراب است، حاکمین جمهوری اسلامی، دشمنان قسم خورده حقوق زنان با مردان ایرانی اند. حقوق زن در اسلام از حقوق حیوان هم کمتر است. مرگ بر رژیم ضد انسانی و اسلامی زن ستیز. آزادی و برابری قانونی و اجتماعی زنان و مردان و سکولاریسم برای ایران.

گفته‏اند نخستین کسى که عثمان را نعثل‏ نامید و همواره مى‏گفت:

(اقتلوا نعثلا قتل الله نعثلا):

نعثل را بکشید خدا او را بکشد عایشه بوده است ‏عایشه هنگام کشته شدن عثمان در مکه بود گزارش قتل عثمان را به او دادند و او خیال مى‏کرد پس از عثمان طلحه را رئیس حکومت‏ خواهند کرد، لذا از مکه با سرعت‏ به سوى مدینه حرکت کرد و در سرزمینى به نام ‏شراف عبید بن ابى سلمه از او استقبال کرد عایشه اخبار مدینه را از او پرسید و او پاسخ داد عثمان کشته شد.

کشوری که آخوند در آن حاکم باشد، بدبخت ترین و عقب مانده ترین کشور دنیا است. به غیر از آخوند ها که بیماران روانی هستند، هیچ کسی دیگر از آزادی برخوردار نیست. آخوند های مفت خور و عقب مانده و جنایتکار، قوانین جمهوری اسلامی که بر گرفته از اسلام عقب مانده هزار و چهارصد سال قبل اعراب است، حاکمین جمهوری اسلامی، دشمنان قسم خورده حقوق زنان با مردان ایرانی اند. حقوق زن در اسلام از حقوق حیوان هم کمتر است. مرگ بر رژیم ضد انسانی و اسلامی زن ستیز. آزادی و برابری قانونی و اجتماعی زنان و مردان و سکولاریسم برای ایران.

عایشه پرسید بعد از آن چه؟

گفت‏ با على(ع)بهترین رهبر بیعت کردند.

عایشه گفت اگر این حرف صحیح باشد اى کاش آسمان بر زمین فرو ریزدواى بر تو ببین چه می‏گوئى؟گفت:

همان است که گفتم عایشه سخت ناراحت ‏شد عبید پرسید اى مادر مؤمنان چرا این طور شدى؟من بین مشرق و مغرب بهتر و سزاوارتر از او به خلافت‏ سراغ ندارم و نظیرى براى او در تمام حالات نمى‏بینیم چگونه تو از حکومت اوناراحتى، عایشه جوابى ندارد!

آزادی پوشش ـ نه به نبعیض جنسی ـ نه به بی عدالتی و زورگوئی رژیم جنایتکاران اسلامی ـ نه به حجاب تحمیلی چماقداران اسلامی ـ نه روسری نه توسری ـ برابری کامل قانون انسانی زنان و مردان ایرانی ـ سرنگون با جمهوری اسلامی ـ ممنوعیت قانونی دخالتگری آخوند و اسلام و یا هر ادیان دیگر ـ اجتماع و یا حکومت و یا جامعه ای بر اساس انتخابات آزاد مردم، و سکولاریسم برای ایران فردا. دشمن ما همنیجاست، دروغ میگن اسرائیل و آمریکاست. مرگ بر آخوند حکومتی ـ مرگ بسیجی ـ مرگ بر پاسدار ـ مرگ بر جمهوری اسلامی.

دستور داد از همانجا او را به مکه برگردانند و در بین راه مى‏گفت:

(قتلوا ابن عفان مظلوما):

عثمان را مظلوم کشتند ! طلحه و زبیر،نامه ‏اى وسیله عبد الله زبیر برایش ‏فرستادند و از او خواستند به عنوان مطالبه خون عثمان مردم را از بیعت على(ع)برگرداند.

هنگامى که عایشه در مکه مقدمات کارش را فراهم میکرد ام سلمه نیز در مکه بود و تصمیم گرفت از امام دفاع کند، عایشه مى‏خواست ام سلمه راهمچون‏ حفصه‏ در مبارزه با امام(ع) با خود همراه سازد لذا او را خواست‏ و کمى از مظلومیت عثمان براى او صحبت کرد.

قوانین اسلامی چه در عربستان و چه در دیگر کشورهای مسلمان و ایران اسلام زده ضد زن و دشمن حقوق انسانی زنان است. در دین اسلام نابرابری و بی عدالتی و مردسالاری حاکم است. در دنیای واقعی حقوق حیوانات از حقوق یک زن مسلمان بیشتر است.

ام سلمه در پاسخ گفت:

تا دیروز مردم را بر ضد عثمان میشورانیدى و او رانعثل‏ می‏خواندى چرا امروز چنین مى‏گوئى با اینکه موقعیت على را در نزد پیامبر خوب مى‏دانى و اگر فراموش کرده‏اى تا یاد آوریت کنم؟عایشه گفت عیبى ندارد! ام سلمه گفت:

بخاطر دارى که تصمیم گرفتى به پیامبر(ص) و على(ع) هنگامى که صحبت ‏آنها طول کشید پرخاش کنى، و پیامبر در پاسخ فرمود: بخدا سوگند هیچ کس على را دشمن نمى‏دارد و با او کینه نمى‏ورزد- خواه از اهل بیت من باشد یا نه جز اینکه از ایمان خارج مى‏گردد؟عایشه گفت آرى‏و نیز بخاطر دارى که على(ع)کفش پیامبر را تعمیر مى‏کرد پدرت و عمر از پیامبر در مورد اینکه چه کسى را به خلافت‏ برمى‏گزیند پرسش مىینمودند. و پیامبر در پاسخشان فرمود جائیکه الان نشسته مى‏بینم و اگر بگویم از گردش پراکنده‏ خواهید شد چنانکه بنى اسرائیل از دور هارون پراکنده شدند. و پس از رفتن عمرو پدرت تو از پیامبر پرسیدى چه کسى را خلیفه قرار خواهى داد؟پیغمبر فرمود:

آن کس که کفش را تعمیر مىیکند، و ما نگاه کردیم کسى جز على نبود، پرسیدیم مقصود على است؟گفت آرى، این مطلب را بیاد دارى؟عایشه گفت بله،‏  و ‏ام سلمه پرسید: پس چرا مى‏خواهى با او مبارزه کنى؟

گفت ‏براى اصلاح بین مردم! ام سلمه گفت: خود مى‏دانى! و از هم جداشدند، ام سلمه این جریان را براى امام نوشت.

مرگ بر جمهوری اسلامی ـ زنده باد آزادی و برابری مردان و زنان در ایران.

عایشه هنگام حرکت‏ شترى از شتران‏ على بن امیه‏ بنام‏ عسگر در اختیارش قرار دادند تا سوار گردد و هنگامى که نام آن را شنید به یاد حدیثى افتادکه پیامبر به او فرموده بود و او را از سوار شدن شترى به این نام بر حذر داشته بود،دستور داد این شتر را برگردانند ولى آنها جهاز و وسائل آن را تغییر دادند وگفتند این شتر دیگرى است،عایشه به سوى بصره حرکت کرد،در بین راه سگهاحمله کردند و شتران را فرار دادند کسى گفت‏ حوئب‏ سگهاى فراوانى داردو سخت‏حمله مى‏کنند،عایشه که نام‏ حوئب را از پیامبر شنیده بود که سگهاى‏ حوئب در راه حرکت‏ بسوى جنگى ناپسند به او حمله مى‏کنند،یک مرتبه بخود آمدو گفت‏ سگهاى حوئب؟ مرا برگردانید،اما بلا فاصله ۵۰ نفر را فراهم کردندکه قسم خوردند اینجا سرزمین حوئب نیست و بالاخره رفت و جنگ جمل را براه‏ انداخت(شرح ابن ابى الحدید جلد۶ صفحه ۲۱۵ تا۲۲۷)

توضیح: آیت الله مکارم شیرازی یکی از مراجع تقلید شیعیان، و مترجم قرآن و نهج البلاغه به دروغ بدون اینکه در متن عربی چیزی مبنی بر اینکه این نظر حضرت علی تنها مربوط به بعضی از زنان مثل عایشه است، آنرا تنها در مورد قسمتی از زنان میداند. در حالی که با خواندن کامل ختبه مشخص میشود که به نظر حضرت علی، زنان به دلیل اینکه در دوران قاعدگی نمیتوانند نماز بخوانند و روزه بگیرند ایمانشان ناقص است و چون تمام زمان اینگونه هستند، به نظر امام علی تمام زمان ایمانشان ناقص است. یا در مورد ناقص العقل بودن زنان، به نظر امام علی عقل تمام زنان ناقص است، به دلیل اینکه شهادت دو نفر از آنان برابر شهادت یک مرد است و این چیزی نیست که مختص عایشه باشد، بلکه به تمام زمان بر میگردد.

کشوری که آخوند در آن حاکم باشد، بدبخت ترین و عقب مانده ترین کشور دنیا است. در ایران، به غیر از آخوند ها که بیماران روانی اند، هیچ کس دیگری از آزادی های شخصی و اجتماعی برخوردار نیست. قوانین جمهوری اسلامی بر گرفته از اسلام عقب مانده هزار و چهارصد سال قبل اعراب است، آزادی و برابری قانونی و اجتماعی زنان و مردان و سکولاریسم برای ایران.

ترجمه قرآن آیت الله مکارم نیز همانند ترجمه نهج البلاغه ایشان پر از جعل و دروغ است. این که ایشان قصد پنهان کردن مزخرفات اسلامی را دارند از یک جهت عملی خوب، و از جهتی دیگر بد است. بدین جهت خوب است که نشان میدهد که حتی علمای کهنه مغز و عقب مانده اسلامی نیز پی به زشتی مفاهیمی مثل همین قضیه ناقص العقل بودن زنان برده اند و سعی در پوشش و مخفی کردن آنها دارند. از جهتی نیز عملی بد حساب میشود زیرا که نظیر افرادی مثل آقای آیت الله مکارم باعث میشوند زشتی اسلام نا آشکار بماند و موجب پایدار ماندن اسلام میشود.

از اینها گذشته باید توجه داشت که حضرت علی این حرفها را از خود نمیزند بلکه کاملا از روی آیات قرآن چنین نتیجه گیری هایی را انجام داده است.

نه رو سری نه تو سری ـ حجاب اختیاری ـ برابری کامل و قانونی زنان و مردان ایرانی.

سوره بقره آیه ۲۲۳

زنانتان کشتزار شما هستند. هرجا که خواهید به کشتزار خود درآیید. و برای خویش از پیش چیزی فرستید و از خدا بترسید و بدانید که به نزد او خواهید شد. و مومنات را بشارت ده.

 سوره النساء آیه ۳۴

مردان، از آن جهت که خدا بعضی را بر بعضی برتری داده است. و از آن جهت که از مال خود نفقه میدهند، بر زنان تسلط دارند. پس زنان شایسته، فرمانبردارند و در غیبت شوی غفیفند و فرمان خدای را نگاه میدارند. و آن زنان را که از نافرمانیشان بیم دارید، اندرز دهید و از خوابگاهشان دوری کنید و بزنیدشان. اگر فرمانبرداری کردند، از آن پس دیگر راه بیداد پیش مگیرید. و خدا بلند پایه و بزرگ است.

سوره نساء آیه ۱۵ 

و از زنان شما آنان که مرتکب فحشا میشوند، از چهار تن از خودتان بر ضد آنها شهادت بخواهید. اگر شهادت دادند آنها را در خانه محبوس کنید تا مرگشان فرا رسد یا خدا راهی در پیش پایشان نهد.

سوره نساء آیه ۱۰

اگر شمارا بیم آن است که در کار یتیمان عدالت نورزید، از زنان هرچه شما را پسند افتد، دو دو و سه و سه و چهار، چهار به نکاح (نکاح در عربی یعنی سپوختن) در آورید. و اگر بیم آن دارید که به عدالت رفتار نکنید تنها یک زن بگیرید یا هرچه مالک آن شوید. این راهی بهتر است تا مرتکب ستم نشوید.

بیشتر در مورد زنان ایرانی:

چرا سپاه پاسداران از صیغه‌ زن ایرانی با مرد غیرایرانی دفاع می کند؟ مشهد فاحشه خانه توریست های عراقی…

تن فروشی، صیغه (فحشای اسلامی)، دختران زیباروی ایرانی در شهر مشهد به مسافرین عراقی. این عکس نشان از سکس چندین نفره عراقی ها با دختر ایرانی دارد، که البته جمهوری اسلامی و آخوند های جنایتکار سکوت کرده اند و به عوض دائما به حجاب تحمیلی بر سر زنان ایرانی می گویند.

سوره نساء آیه ۱۱

خدا در مورد فرزندانتان به شما سفارش میکند که سهم پسر برابر سهم دو دختر است. و اگر دختر باشند و بیش از دو تن، دو سوم میراث از آنهاست. و اگر یک دختر بود نصف برد و اگر مرده را فرزندی باشد هر یک از پدر و مادر یک ششم میراث را برد. و اگر فرزندی نداشته باشد و میراث بران تنها پدر و مادر باشند، مادر یک سوم دارایی را برد. اما اگر برادران داشته باشد سهم مادر، پس از انجاک وصیتی که کرده و پرداخت وام او یک ششم باشد. و شما نمیدانید که از پدران و پسرانتان کدامیک شما را سودمند تر است. اینها حکم خداست، که خدا دانا و حکیم است.

 سوره نور آیه ۶

و کسانیکه زنان خود را به زنا متهم میکنند، اگر نتوانند ۴ شاهد پیدا کنند میتوانند خود چهار بار شهادت بدهند در راه خدا که او از راستگویان است. (این عمل را لعان گویند)

 سوره بقره آیه ۲۲۱

زنان مشرکه را تا ایمان نیاورده اند به زنی نگیرید و کنیز (برده) مومنه بهتر از آزاد زن مشرکه است، هرچند شما را از او خوش آید. و به مردان مشترک تا ایمان نیاورده اند زن مومنه مدهید. و بنده (برده) مومن بهتر از مشرک است، هرچند شما را از او خوش آید. اینان به سوی آتش دعوت میکنند و خدا به جانب بهشت و آمرزش. و آیات خود را آشکار بیان میکند، باشد که پند گیرند.

مرگ بر رژیم اسلامی چماقداران و جنایتکاران و تروریست ها و جنگ طلبان ـ خواهان ایرانی آزاد، با قوانین برابری قانونی زنان و مردان، و سکولاریسم.

سوره بقره آیه ۲۳۰

پس اگر باز زن را طلاق داد دیگر بر او حلال نیست، مگر آنکه به نکاح مردی دیگر در آید، و هرگاه آن مرد زن را طلاق دهد، اگر میدانند که حدود خدا را رعایت میکنند رجوعشان را گناهی نیست. اینها حدود خدا است که برای مردمی دانا بیان میکند.

نور ۳۱ 

و به زنان مومن بگو که چشمان خویش فروگیرند و شرمگاه خود نگه دارند و زینتهای خود را جز آ مقدار که پیداست آشکار نکنند و مقنعه های خود را تا گریبان فرو گذارند و زینتهای خود را آشکار نکنند و مقنعه های خود را تا گریبان فرو گذارند و زینتهای خود را آشکار نکنند، جز برای شوهر خود یا پدر خود یا پدر شوهر خود یا پسر خود یا پسر شوهر خود یا برادر خود یا پسر بردار خود یا پسر خواهر خود یا زنان همکیش خود، یا بندگان خود، یا مردان خدمتگزار خود که رغبت به زن ندارند، یا کودکانی که از شرمگاه زنان بیخبرند و نیز چنان پای بر زمین نزنند تا آن زینت که پنهان کرده اند دانسته شود. ای مومنان همگان به درگاه خدا توبه کنید، باشد که رستگار گردید.

از تاریخی که آخوند خمینی خونخوار و جلاد قرن، وارد ایران شد، کشور ایران تبدیل به یکی بدبخت ترین و عقب مانده ترین کشورهای دنیا گردید. جنایتکاران و تروریست های جمهوری اسلامی. اینها دشمنان حقیقی کشور ایران و مردم ایران هستند. دشمن ما همینجاست، دروغ میگن اسرائیل و آمریکاست.

 نساء آیه ۲۴

و نیز زنان شوهردار بر شما حرام شده اند، مگر آنها که به تصرف شما در آمده باشند (در جنگ). از کتاب خدا پیروی کنید. و جز اینها زنان دیگر هرگاه در طلب آنان از مال خویش مهری بپردازید و آنها را به نکاح درآورید نه به زنا، بر شما حلال شده اند. و زنانی را که از آنها تمتع میگیرید واجب است که مهرشان را بدهید. و پس از مهر معین در قبول هرچه دو بدان رضا بدهید گناهی نیست. هر آینه خدا دانا و حکیم است.

 نساء آیه ۸۳

و نیز زنان شوهردار بر شما حرام شده اند، مگر آنها که به تصرف شما در آمده باشند (مراد زنانی است که در جنگ با کفار اسیر مسلمانان شده باشند.). از کتاب خدا پیروی کنید. و  جز اینها، زنان دیگر هرگاه در طلب آنان از مال خویش مهری بپردازید و آنها را به نکاح در آورید نه به زنا، بر شما حلال شده اند. و زنانی را که از آنها تمتع میگیرید واجب است که مهرشان را بدهید. و پس از مهر معین در قبول هرچه هردو بدان رضا بهید گنهی نیست. هر آینه خدا دانا حکیم است.

سوره بقره آیه ۲۸۲

ای کسانی که ایمان آورده اید، چون وامی تا مدتی معین به یکدیگر دهید، آنرا بنویسید. و باید در بین شما کاتبی باشد که آن را به درستی بنویسید. و کاتب نباید که در نوشتن از آنچه خدا به او آموخته است سرپیچی کند. و مدیون باید که بر کاتب املاء کند و از الله، پروردگار خود بترسد و از آن هیچ نکاهد. اگر مدیون سفیه یا صغیر بود یا خود املاء کردن نمیتوانست، ولی او از روی عدالت املاء کند. و دو شاهد مرد به شهدات گیرید. اگر دو مرد نبود، یک مردم و دو زن که به آنها رضایت دهید شهادت بدهند، تا اگر یکی فراموش کردد دیگری به یادش بیاورد. و شاهدان چون به شهادت دعوت شوند، نبلیذ مع لز شهادت خود داری کنند. و از نوشتن مدت دین خود، چه کوچک و چه بزرگ، ملول نشوید. این روش در نزد خدا عادلانه تر است، و شهادت را استوار دارنده تر و شک و تردید را زایل کننده تر. و هرگاه معامله نقدی باشد اگر برای آن سندی ننویسند مرتکب گناهی نشده اید. و چون معامله ای کنید، شاهدی گیرید. و نباید به کاتب و شاهد زیانی برسد، که اگر چنین کنید نافرمانی کرده اید. از خدای بترسید. خدا شما را تعلیم میدهد و او بر هر چیزی آگاه است.

آزادی و برابری قانونی زنان و مردان و سکولاریسم برای ایران.