شنبه, ۵ بهمن , ۱۳۹۸
آخرین اخبار : 

مذاکرات احزاب کردستانی، مذاکراتی که با دشمن صادق، اما مخفی از ملت و هواداران حزبی خود + فیلم

کردانه، محمدرضا اسکندری: خیلی جالب است بدانیم که احزاب کردستان ایران در رابطه با مذاکره با دشمن همیشه صادق بوده اند اما با ملت خود خلاف ان را ثابت کرده اند و نمونه ان را می توان در دو مذاکره گذشته دور و نزدیک مشاهده کرد. هیچ کس تا زمانی که دکتر قاسملو ترور شد نمی دانست در حال مذاکره با رژیم است حتی وقتی کسی که قرار بود در ساعت مشخصی برود و وی را به مقر حزب بر گرداند وقتی می رود محل قرار و می بیند ماشین های زیاد از پلیس آنجاست و وقتی یکی از پلیسها از وی می پرسد شما شرقی هستی و می گوید اری و برای چه آمده و او را به آپارتمان می برند و با جنازه دکتر روبرو می شود، تازه می فهمد دکتر برای مذاکره با رژیم رفته است. و یا مذاکره خالد عزیزی با نیروهای وزارات اطلاعات رژیم در کردستان عراق، وی و حلقه ای که از این مذاکره خبر داشتند تا زمانی که رژیم آن را افشا نکرد به هیچ عنوان حاضر نبودند قبول کند که با نمایندگان رژیم مذاکره مستقیم داشته است.

محمدرضا اسکندری

مذاکرات احزاب کردستانی، مذاکراتی که با دشمن همیشه صادق بوده اند اما با ملت خود خلاف ان را ثابت کرده اند.

محمدرضا اسکندری ـ حدود یک سال و نیم گذشته سازمان غیردولتی نروژی “نورف” که یک «بنیاد غیردولتی مستقل که برای حل مسالمت آمیز اختلاف‌های مسلحانه» از مسیر «دیپلماسی غیررسمی» فعالیت می‌کند با پنج حزب کردستان ایران تماس میگیرد. پس از ان تماس اولیه بە گفتە سید ابراهیم علیزادە دبیرکل کوملە حزب کمونیست ایران، تنها آنان به “خاطر علنی نبودن مذاکرات جواب رد میدهند” و سپس چهار حزب دیگر به مذاکره با آنها ادامه میدهند تا زمانی که جواب رژیم در آن زمان بە خواسته های اولیه آنها نه بودە و مذاکره آنها همانطور که رهبران چهار حزب می گویند با  سازمان غیردولتی نروژی “نورف” ادامه داشته است.

حال این همه زمان که رژیم در ان زمان جواب رد داده است تا به امروز آنها و سازمان نورف در چه رابطه ای صحبت کرده اند و اگر طرف مقابلی که رژیم ایران باشد حضور نداشته است آنها به چه کار مشغول بوده اند.

قبل از اینکه به اصل مسئله بپردازم، اطلاعاتی که در این رابطه به دستم رسیده است در اختیار شما قرار دهم، بهتر است اول این مسئله را روشن کنم، چه شد و چه کسانی این مسئله را افشا نموده اند.

ویدیو: ترور قاسملو؛ صداهایی که شنیده نشده

چهار حزب به هیچ وجه نمی خواستند و در نظر نداشتند این مسئله را افشا نمایند و می خواستند با چراغ خاموش به مذاکره پنهانی خود ادامه دهند.

روز ٢۶ یونی ٢٠١٩ ساعت ١۵:٣۶ دقیقه آقای خلیل غزلی در یک گزارش کوتاه از منبع خود که عضو حزب دمکرات کردستان ایران (هجری) است، اطلاعاتی دریافت می کند که چند ماه است سه رهبر احزاب کردستان ایران (عبدالله مهتدی دبیرکل سازمان انقلابی کومله، مصطفی هجری مسئول کل حزب دمکرات کردستان ایران و مصطفی مولودی دبیرکل حزب دمکرات کردستان) در حال مذاکره با رژیم در نروژ هستند. پس از ان نیروهایی که چند هفته است از سازمان انقلابی کوملە جدا شده اند با کمک یکی از افراد رهبری حزب دمکرات کردستان ایران زمانی که چهار نفر از کمیته رهبری سه حزب و رضا کعبی از حزب کومله زحمتکشان کردستان وقتی وارد ساختمانی می شوند که مذاکره در آنجا انجام می شود، مذاکرە افشا شدە و این مسئله دیگر مخفی نیست و در سوشیال میدیا خبر منتشر می شود.

در روزهای اولیه خیلی ها از هواداران این احزاب آن را خبری دروغ و جعلی می دانستند. در نهایت توسط ابراهیم علیزاده، دبیر کوملە حزب کمونیست ایران، در مصاحبه ای با تلوزیون کومله، مذاکرات را تائید نمود .او گفت که نمایندگان این سازمان غیردولتی نروژی با کومله کمونیست نیز دیدار و گفت‌وگو داشتند و این حزب شرط‌ها و خواسته‌هایش را برای گفت‌وگو بیان کرده است اما به خاطر اینکه مذاکرات باید مخفی برگزار می شد انها برای ادامه مذاکره حاضر نبوده اند.

در نهایت رئیس دوره ای مرکز همکاری احزاب کردستان ایران آقای عمر ایلخانی‌زاده، دبیرکل حزب کومله زحمت‌کشان کردستان، یکی از احزاب حاضر در این نشست، در گفتگویی با تلویزیون «رووداو» مذاکره مستقیم با جمهوری اسلامی را تکذیب کرد وی گفت مذاکره غیر مستقیم بوده و ما نیازی ندارد که جا و مکان مذاکرات را افشا کنیم.

حال آنچه من به دست آورده ام چیست و منابع من در احزاب سیاسی چه می گویند. آقای ابراهیم علیزاده میگوید درست است که حدود یک سال و نیم گذشته سازمان غیردولتی نروژی “نورف” با احزاب نشست های داشته و پس از شنیدن خواسته هایشان و انتقال آنها برای رژیم در نهایت رژیم در ان زمان جواب رد می دهد و رژیم رغبتی به مذاکره نشان نمیدهد.

پس از بمباران قرارگاه حزب دمکرات کردستان در کویه بار دیگر این سازمان نروژی فعال می شود و در نهایت در چهار ماه گذشته آنها توانسته اند در مرحله اولیه با سه نفر از رهبران احزاب کردستان ایران، عبدالله مهتدی دبیرکل سازمان انقلابی کوملە، مصطفی هجری مسئول کل حزب دمکرات کردستان ایران و مصطفی مولودی دبیرکل حزب دمکرات کردستان، چند نشست داشته باشند. طبق اطلاعاتی که ما به دست آورده ایم تنها یک محفل کوچک از مسئولین این احزاب در جریان این مذاکرات بوده اند که تعداد آنها از انگشتان یک دست هم کمتر است. پس از جلسە اولیە حزب دمکرات کردستان تقاضا میکند کە این مذاکرات با احزاب نباشد و با مرکز همکاری احزاب کردستان ایران باشد یعنی چهار حزب، کە مورد توافق احزاب هجری و مهتدی و طرف نروژی هم قرار میگیرد.

چه شد که در چند ماه گذشته سازمان غیردولتی نروژی “نورف” دوباره به فکر احیای مذاکره احزاب کردستان ایران با رژیم افتاد؟

پس از اینکه دو حزب اتحادیه میهنی کردستان و پارت دمکرات کردستان به این نتیجه رسیدند که جنگ امریکا و ایران در کار نیست و رژیم ایران به آنها اعلام کرده است که به هیچ عنوان تحمل بودن احزاب اپوزیسیون کرد ایران در کردستان عراق، بخصوص در مرز را ندارد و به آنها حمله نظامی میکنند و در داخل شهرها نمیتوانند مقر نظامی هم داشته باشند و به مسئولین این احزاب اعلام کرده بود یا آنها را باید بصورت صد در صد خلع سلاح کنید و یا باید از کردستان عراق خارج شوند، در غیر این صورت آنها را همانند روز ٨ سپتامبر کە بە موشک باران قلعه دمکرات پرداخت، مقر های انها را ویران خواهد کرد؛ آنها مجبور شدند که بار دیگر در مذاکرات شرکت کنند.

بر خلاف گذشته و قبل از رفراندام کردستان که پارتی و بارزانی، آقای هجری را تشویق نمود که به مناطق مرزی بروند و عملیات نظامی شروع کنند و ایشان با قبول این حرف ها و به نام “راسان” تعداد زیادی از بهترین فرزندان کردستان را متاسفانە از دست داد، این بار خواستار مذاکره و گوش دادن به رژیم است و گروه هجری کە تا دیروز خالد عزیزی را بە اصلاح طلبی متهم میکرد و حتی بعد از موشک باران قلعە دمکرات هم از تهمتهای خودشان علیە سیاستهای چندگانە مبارزاتی عزیزی نکاستند اکنون آقای هجری همراه احزاب دیگر در جلسات مذاکرە با رژیم ایران شرکت دارد.

در ضمن رهبران احزاب کردستان در مقابل این سوال و درخواست یکیتی و پارتی و چماق موشکی رژیم، سە را ه بیشتر نداشتند. یا باید دفاتر سیاسی و مقرهای نظامی خود را بە نقطە صفر مرزی ببرند کە با توجە بە گرایش نچیروان بارزانی و طالبانی بە ایران این امر محال است یا بە مذاکرە بشینند و راه حل سوم با تکیە بر جامعە مدنی کردستان عراق بە ادامە وضع فعلی مبارزاتیشان ادامە بدهند.

لازم به ذکر است که چهار حزب عضو مرکز همکاری احزاب کردستانی  تا این لحظه تلاش می کنند که حداکثر قبول نمایند بصورت غیر مستقیم با رژیم جمهوری اسلامی مذاکره نموده اند. اما بر طبق گفته ها و شنیده ها این مذاکرات بیشتر از این بوده است و بنابر درخواست رژیم جمهوری اسلامی چهار حزب عضو مرکز همکاری احزاب کردستانی حق ندارند محل و زمان و نام کسانیکه که از طرف رژیم با انها مذاکره کرده اند افشا نمایند . 

لازم به ذکر است هم زمان با این مذاکرات برگزاری کنگره نام داران کردستان هم در این راستا بوده و این احزاب کمترین نقدی براین کنگره نه نوشتاری و نه گفتاری انجام ندادند.  سکوت انها در این رابطه جای بسیار شک و گمان دارد. رژیم در این عرصه پیروز بود چون توانست استانهای کرماشان، ایلام را از بقیه مناطق جدا کنند با حذف نامداران ایلامی و البته  برای کرماشان چند نفر در لیست جای دادند که آنها هم فرقی با نیروهای رژیم در خیلی جاها نداشته و ندارند

اگر آنها با نفرات رژیم مذاکره مستقیم نداشته اند پس این چند ماه مگر چقدر اینها حرف داشته اند که باید با سازمان غیردولتی نروژی “نورف” در میان می گذاشتند.

خیلی جالب است بدانیم که احزاب کردستان ایران در رابطه با مذلکره با دشمن همیشه صادق بوده اند اما با ملت خود خلاف ان را ثابت کرده اند و نمونه ان را می توان در دو مذاکره گذشته دور و نزدیک مشاهده کرد.

هیچ کس تا زمانی که دکتر قاسملو ترور شد نمی دانست در حال مذاکره با رژیم است حتی وقتی کسی که قرار بود در ساعت مشخصی برود و وی را به مقر حزب بر گرداند وقتی می رود محل قرار و می بیند ماشین های زیاد از پلیس آنجاست و وقتی یکی از پلیسها از وی می پرسد شما شرقی هستی و می گوید اری و برای چه آمده و او را به آپارتمان می برند و با جنازه دکتر روبرو می شود، تازه می فهمد دکتر برای مذاکره با رژیم رفته است. و یا مذاکره خالد عزیزی با نیروهای وزارات اطلاعات رژیم در کردستان عراق، وی و حلقه ای که از این مذاکره خبر داشتند تا زمانی که رژیم آن را افشا نکرد به هیچ عنوان حاضر نبودند قبول کند که یا نمایندگان رژیم مذاکره مستقیم داشته است.

در نهایت می خواهم بگویم مذاکره یکی از شیوه های مبارزه برای احقاق حقوق یک ملت است. اما رهبران سیاسی کردستان ایران خوب بدانند که مذاکره بصورت مخفی سرنوشتی بهتر از ترور دکتر قاسملو ندارد و آنها نمایندە مردمی هستند کە سرنوشتشان را بە دست آنان سپردەاند.