جمعه, ۹ خرداد , ۱۳۹۹
آخرین اخبار : 

امروز رهبر کره شمالی با ترامپ در منطقه حائل بین دو کره دیدار می‌کند

رئیس‌جمهوری ایالات متحده بار دیگر ابراز تمایل کرده که با رهبر کره شمالی در خط حائل غیرنظامی بین دو کره دیدار کند. رئیس‌جمهوری کره جنوبی گفته کیم جونگ‌اون این دعوت را پذیرفته است.

دونالد ترامپ که در حال حاضر در سئول به‌سر می‌برد، در جمع شماری از چهره‌های تجاری و بازرگانی کره جنوبی، گفته بود بین او رهبر کره شمالی، کیم جونگ‌اون، «احساس خوب» و «رابطه خوبی» وجود دارد.

ترامپ گفت «من به خط حائل غیرنظامی می‌روم، و می‌دانم که آن‌ها مایل به دیدار هستند، و من هم خیلی دوست دارم سلامی بکنم».

مون جه‌این، رئیس‌جمهوری کره جنوبی ساعاتی بعد ضمن تائید دیدار بین ترامپ و کیم جونگ‌اون یادآوری کرده این نخستین بار است که رهبران آمریکا و کره شمالی در روستای «پان‌مون‌جام»، در منطقه حائل بین دو کره، دیدار می‌کنند.

این دیدار قرار است امروز، یک‌شنبه، ۹ تیر، صورت گیرد.

منطقه حائل بین دو کره، خطی‌ست به‌طول ۲۵۰ کیلومتر و عرض چهار کیلومتر که نقش مرز بین دو کشور را بازی می‌کند. دو سوی این خط از نظامی‌ترین مناطق جهان به‌‌شمار می‌رود، اما عرض چهار کیلومتری آن غیرنظامی‌ست. در این منطقه حائل، محلی برای دیدارهای دیپلماتیک وجود دارد.

روسای جمهوری و دیگر مقام‌های ایالات متحده معمولا از منطقه حائل مرزی دیدار می‌کنند. این نخستین بار است که آقای ترامپ به این خط مرزی می‌رود.

دونالد ترامپ، هفتم تیر ماه، در جریان نشست گروه ۲۰ در ژاپن، از تمایل خود برای دیدار با کیم جونگ‌اون،رهبر کره شمالی، در جریان سفر به منطقه مرزی سخن گفته بود.

یک مقام ارشد وزارت خارجه کره شمالی نیز ابراز تمایل ترامپ را « پیشنهادی بسیار جالب » توصیف کرده بود، اما گفته بود منتظر پیشنهادی رسمی‌تر در این خصوص است.

رئیس‌جمهوری ایالات متحده در عین حال تائید کرده‌است که همتای او از کره جنوبی در جریان دیدار از منطقه مرزی او را همراهی خواهد کرد.

مون جه‌این گفته به دیدار کیم و ترامپ دعوت شده، اما مذاکرات اصلی بین دو کره در زمان دیگری صورت خواهد گرفت.

دونالد ترامپ در سئول اظهار کرده بود دیدار با کیم جونگ‌اون «خیلی کوتاه» و در حد «دست دادن» خواهد بود: «اما همین هم خوب است. دست دادن خیلی ارزشمند است».

دیدار قبلی دونالد ترامپ از کره جنوبی به نوامبر سال ۲۰۱۷ باز می‌گردد. در آن زمان قرار بود او و مون جه‌این، رئیس‌جمهوری کره جنوبی، به منطقه حائل دو کره سفری بکنند که اعلام شد به‌دلیل شرایط بد جوی این سفر لغو می‌شود.

ترامپ و رهبر کره شمالی تا کنون دو بار رو در رو دیدار کرده‌اند؛ در دیدار نخست در سنگاپور، دو طرف توافق کردند در مسیر پاکسازی اتمی شبه‌جزیره کره گام بردارند. اما دیدار دوم آن‌ها در هانوی، پایتخت ویتنام، چهار ماه پیش، بدون توافقی مکتوب به پایان رسید.

در حال حاضر تحریم‌های گسترده علیه پیونگ‌یانگ همچنان ادامه دارد. کره شمالی هم گام چشم‌گیری در خلع سلاح اتمی برنداشته، هرچند از آغاز سال ۲۰۱۸ تا کنون، آزمایش هسته‌ای و آزمایش مهمی در زمینه موشک‌های بالیستیک نیز انجام نداده‌است.

سئول، پایتخت کره جنوبی، در فاصله اندکی از مرز دو کره واقع است. پیونگ‌یانگ تقریبا ۱۷۰ کیلومتر از مرز فاصله دارد.

رادیو فردا، رویترز، یون‌هاپ، اسوشیتدپرس، خبرگزاری فرانسه/ت