جمعه, ۹ خرداد , ۱۳۹۹
آخرین اخبار : 

دعوت دونالد ترامپ از کیم جونگ اون برای دیدار در منطقه مرزی دو کره

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، روز جمعه ۷ تیر از تمایل خود برای دیدار با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، در جریان سفر پیش روی خود به کره جنوبی سخن گفت.

آقای ترامپ که به منظور شرکت در اجلاس رهبران کشورهای عضو گروه ۲۰ در ژاپن به‌سرمی‌برد، روز شنبه عازم کره جنوبی می‌شود، سفری که همراه با مون جه‌-این، رئیس کره جنوبی، انجام خواهد شد.

وی در توییتر نوشت: «پس از چندین دیدار بسیار مهم، از جمله دیدار با شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهوری چین، ژاپن را به مقصد کره جنوبی (همراه با رئیس جمهور مون) ترک خواهم کرد.»

دونالد ترامپ افزود، اگر رهبر کره شمالی بپذیرد، «دیداری با او در مرز/منطقه غیرنظامی خواهم داشت تا دستش را بفشارم و سلامی بکنم».

مقامات ایالات متحده و کره شمالی از زمان نشست ویتنام در اسفند ماه گذشته که بی‌حاصل ماند، هیچ دیدار رسمی نداشته‌اند، اما به دنبال مکاتبات اخیر دونالد ترامپ و کیم جونگ اون بحث درباره از سرگیری تلاش‌های دیپلماتیک میان دو کشور برای دستیابی به توافق بار دیگر شدت یافته است.

محتوای نامه‌های دو رهبر منتشر نشده، اما آقای ترامپ نامه او را «زیبا» توصیف کرده و آقای کیم نیز متقابلا نامه وی را «فوق‌العاده» خوانده است.

طبق برنامه از پیش اعلام شده، آقای ترامپ روز یکشنبه با رئیس جمهوری کره جنوبی گفت‌وگو خواهد کرد و پس از آن روانه واشینگتن می‌شود. اما حال ممکن است تغییراتی جزیی در این برنامه ایجاد شود.

رئیس جمهوری آمریکا در این باره به خبرنگاران گفت: «من فقط می‌خواستم بدانم که آیا او تمایل دارد دیداری داشته باشیم… اگر او بخواهد دیدار کنیم، من به منطقه مرزی می‌روم…و برای دو دقیقه‌ای همدیگر را می‌بینیم. همین فقط، اما همین هم خوب است.»

مذاکرات واشینگتن و پیونگ‌یانگ با هدف دستیابی به توافقی برای توقف فعالیت‌های هسته‌ای کره شمالی انجام می‌شود تا در ازای آن تحریم‌ها علیه این کشور آسیایی لغو شود.

رادیو فردا، منابع: شبکه خبری فاکس، شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان؛ س.ن