یکشنبه, ۲۴ شهریور , ۱۳۹۸
آخرین اخبار : 

گزارشگر ویژه سازمان ملل: آسانژ تحت شکنجه طولانی بوده است

گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور شکنجه می‌گوید جولیان آسانژ ” تحت شکنجه روانی طولانی” بوده است.

به گزارش بی بی سی، نیلز ملزر از بریتانیا خواست که بنیانگذار ویکی‌لیکس را به ایالات‌متحده مسترد نکند و هشدار داد که در این صورت حقوق بشر او نقض خواهد شد.

به گفته ملزر، وضعیت جولیان آسانژ مناسب حضور در دادگاه نیست.

او همچنین “چند دولت دموکرات” را به “تلاش برای درهم شکستن اراده” آسانژ متهم کرد.

دولت بریتانیا گفته است “شماری از مشاهدات او را قبول ندارد.”

یک سخنگوی وزارت دادگستری بریتانیا گفت کشورش در شکنجه شرکت نداشته است. او اضافه کرد قضات مستقل از دولت هستند و هرکس که محکوم شود حق تجدیدنظر دارد.

ملزر که در ماه مه آسانژ را ملاقات کرد، به روزنامه واشنگتن پست گفت که اساسا رغبتی به درگیرشدن با این پرونده را نداشته چون طرفدار ویکی‌لیکس نیست و بنیانگذار آن را بازیگری بد می‌داند.

گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور شکنجه گفت آسانژ مورد اذیت و آزار جمعی و مداوم قرار گرفته از جمله بیانیه‌های تهدیدآمیز و اقداماتی که خشونت علیه او به حساب می‌آید.

او به بی‌بی‌سی گفت:”در طول زندگیم در مناطق بسیاری کار کرده‌ام، در موقعیت‌های خشونت، و با قربانیان سراسر دنیا حرف زده‌ام و شاهد قساوت‌های بسیار جدی بوده‌ام.”

او در رابطه با آسانژ اضافه کرد: “اما چیزی که دیدم فردی بوده است که به انزوا کشیده شده است. می‌توانم بگویم چند دولت دموکراتیک، او را مورد اذیت و آزار قرار داده‌اند، نه مورد پیگرد قانونی؛ چند دولت دموکراتیک دست به تلاشی هماهنگ زده‌اند تا سرانجام اراده او را بشکنند.”

ملزر افزود سلامتی آسانژ در خطر جدی است.

“می‌توان دید که آسانژ همه نشانه‌هایی که تحت شکنجه روانی طولانی مدت بوده را از خود نشان می‌دهد.”