پنج شنبه, ۸ خرداد , ۱۳۹۹
آخرین اخبار : 

سرکوب مردم خرمشهر بدلیل اعتراض به کم آبی / چند تن مصدوم شده‌اند

سرکوب معترضان به کم‌آبی در خرمشهر؛ چند تن مصدوم شده‌اند

khoramshahr.jpgیورونیوز ـ رسانه‌های ایران از «مصدومیت» چند تن از معترضان در درگیری‌های دیشب در خرمشهر خبر دادند.

شب گذشته، نهم تیر ماه گروهی از مردم خرمشهر واقع در جنوب استانخوزستان برای اعتراض به کم‌آبی و مشکل کیفیت آب در میدان مطهری این شهر تجمع کرده و اعتراض آنان که تا سحرگاه یکشنبه ادامه داشت، با برخورد خشونت‌آمیز نیروهای پلیس روبرو شد.

خبرگزاری ایرنا می‌نویسد مأموران نیروی انتظامی «در مواردی اقدام به پرتاب گاز اشک‌آور کرده و معترضان را متفرق کردند». به نوشته خبرگزاری دولتی ایران، اقدام مأموران در پاسخ به معترضانی بوده که با آنها «درگیر شده» و «در مواردی» به آنها «چوب و سنگ» پرتاب کرده‌اند.

گزارش‌های تأئید نشده از تلفات درگیری

در ویدئوهایی که از این رویداد در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده صدای شلیک تفنگ شنیده می‌شود و گزارش‌های تأئید نشده‌ای هم از کشته شدن یک یا چند نفر از معترضان پخش شده است. خبرگزاری ایرنا با تأئید ضمنی زخمی شدن افرادی در درگیری‌های خشونت‌آمیز خرمشهر می‌نویسد: «هنوز آماری از مصدومین این اعتراضات به صورت رسمی اعلام نشده ولی گفته می‌شود تعدادی از معترضان دچار مصدومیت جزئی شده‌اند.»

این خبرگزاری که پیش از این، از مصدومیت چند مأمور نیز خبر داده بود، از برقراری «آرامش» مجدد در خرمشهر در بامداد یکشنبه خبر داده است.

ولی‌الله حیاتی، فرماندار خرمشهر نیز مصدومیت «سطحی» ۵ نفر را تأئید کرده است. حیاتی در مصاحبه‌ای در بامداد یکشنبه گفت در درگیری‌های شب گذشته کسی کشته نشده اما یک نفر دچار «مصدومیت جدی» شده است.

پیش از این در شبکه‌های اجتماعی خبری مبنی بر کشته شدن دست کم یک نفر از معترضان در جریان تیراندازی مأموران موتورسوار منتشر شده بود. در یکی از ویدئوهایی که در فضای مجازی منتشر شده تصویر فردی دیده می‌شود که بر زمین افتاده و چند نفر کمک می‌کنند تا او را بر ترک یک موتورسیکلت نهاده و از محل دور کنند.

در ویدئوهای دیگر نیز تصاویر برخی معترضان در حال پرتاب سنگ و نیز تصویر مأموران پلیس تفنگ به دست دیده می‌شود. از عصر شنبه تصویر مأموران مسلحی که در خیابان‌ها و روی پشت‌بام‌ها در مناطق مرکزی خرمشهر مستقر شده بودند، پخش شده بود. ایرنا از قول فرماندار خرمشهر، کسانی را که در «کنترل» خشونت‌های شب گذشته این شهر نقش داشتند «مأموران نیروی انتظامی و بسیج» معرفی کرده است.

معترضان غیر بومی بوده‌اند»

خبرگزاری حکومتی ایران «بسیاری» از معترضان را «غیر بومی» خوانده است. این خبرگزاری می‌نویسد: «بسیاری از این افراد غیر بومی بوده و با هدف بر هم زدن اوضاع و آرامش شهر خود را به حلقه معترضان رسانده‌اند.»

دولت ایران در چنین مواردی همواره تلاش کرده است تا صف معترضان در راهپیمایی «مسالمت‌آمیز» را از «اغتشاش‌گران» یا «هنجارشکنان» متمایز کند. ایرنا، ارگان رسمی دولت در این زمینه می‌نویسد: «بسیاری از شهروندان خرمشهری خود را از صف این هنجارشکنان جدا کرده و نسبت به عملکرد خشونت بار آنان معترض هستند.»

به نوشته ایرنا، پیش از آغاز درگیری «از آنان [معترضان] خواسته شد تا به مسئولان اجازه دهند تا سختی آب شرب شهر را با اقدامات فنی در روزهای آتی پایین بیاورند.»