سه شنبه, ۱ مرداد , ۱۳۹۸
آخرین اخبار : 

دانشجویان علوم اجتماعی دانشگاه تهران در اعتراض به صدور احکام سنگین علیه دانشجویان: امتحانات را تحریم می‌کنیم

(+عکس) دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران از روز یکشنبه، ۲۷ خرداد، در محوطه این دانشگاه دست به اعتراض زده‌اند. آنها به صدور احکام سنگین قضایی برای تعدادی از دانشجویان اعتراض دارند که در جریان اعتراضات دی‎ماه ۹۶ بازداشت شده‌اند.

اعتراضات دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی

دانشجویان معترض از استادان خود که تعدادی از آنها چهره‎های شناخته شده‎ی هیات علمی و انجمن‎های رسمی هستند و در جناح‌‏های سیاسی و مطبوعات نفوذ دارند خواسته‎اند سکوت خود را بشکنند و برای آزادی دانشجویان تلاش کنند. در نهایت پس از آنکه دانشجویان در جلسات امتحان شرکت نکردند برخی استادان نیز به آنها پیوستند.

خبرهای رسیده از دانشکده علوم اجتماعی تهران حاکی از آن است که طی روزهای گذشته دانشجویان با شعارهایی نظیر «دانشگاه پادگان نیست» و «تهران تا آبادان دانشجویان در زندان» خواستار رسیدگی فوری به وضعیت احکام صادره از سوی مقامات قضایی شده‌اند.

یکی از دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی که نخواست نامش فاش شود به کیهان لندن می‎گوید: «۱۱ نفر از دانشجویان این دانشکده در اعتراض‎های دی ماه سال گذشته بازداشت یا بازجویی شدند و امنیتی‎ها ول‌کن آنها نیستند و بارها احضارشان کردند. برای پنج نفر دیگر هم احکام سنگین صادر شده است.»

این دانشجو با اشاره به همراهی برخی از استادان این دانشکده مانند یوسف اباذری با تجمع‌کنندگان در روز تشیع پیکر استاد قانعی‌راد گفت: «با توجه به فرارسیدن فصل امتحانات و پایان ترم دانشگاه ما اعلام کرده‌ایم که تا ظهر چهارشنبه ۳۰ خرداد منتظر شخص وزیر علوم و یا نماینده تام‌الاختیار ایشان در جمع دانشجویان خواهیم بود و در غیر این صورت تحریم امتحانات دانشکده آغاز می‎شود و تا آخر امتحانات هم ادامه خواهد داشت.»

وی توضیح داد: «در بین این دانشجویان آقای مظفری و خانم حسین‌‏زاده ورودی سال ۹۴ دانشگاه و خانم محبوبی ورودی سال ۹۱ هستند که بیشترین حکمی که برای این افراد صادر شده مربوط به آقای مظفری است که به هشت سال زندان محکوم شده و بعد از او خانم حسین زاده ۶ سال و سینا ربیعی یک سال و خانم محبوبی هم به شش ماه زندان محکوم شده‎اند.»

این در حالیست که  قرار است جلسه‌ی محاکمه‌ی یکی دیگر از دانشجویان زندانی روز هفتم تیر برگزار شود.

گفتنی است طی چند ماه گذشته ۱۱ نفر از دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده‎اند که پس از برگزاری دادگاه بدوی سه نفر از دانشجویان مجموعا به ۱۵ سال حبس محکوم شده‎اند. همچنین حکم ممنوعیت خروج از کشور و ممنوعیت فعالیت مجازی از دیگر مجازات‎هایی است که برای این دانشجویان در نظر گرفته شده است. سن دانشجویانی که این احکام سنگین به جرم فعالیت مدنی برای آنها صادر شده بین ۱۸ تا ۲۲ سال است و یکی از آنها متولد سال ۱۳۷۵ است که به هشت سال زندان محکوم شده است.

غلامحسین اسماعیلی رییس کل دادگستری تهران عصر سه‎شنبه در همین رابطه به ایسنا گفت احکام صادر شده قطعی نیست و احتمال کاهش آنها وجود دارد. اسماعیلی البته این را هم اضافه کرده که فشار جهت کاهش احکام این دانشجویان تاثیری بر قوه قضاییه ندارد و  «صرف دانشجو بودن برای ما اهمیتی ندارد.»

دانشجویان و کاربران در شبکه‌‏های اجتماعی هشتگ (#همراه_با_دانشجو) را به راه انداخته و در مورد اعتراضات دانشکده علوم اجتماعی خبررسانی می‎کنند.

مشاهده عکس در توییتر

شورای صنفی دانشگاه علامه طباطبایی نیز در بیانیه‎ای از اعتراضات دانشجویان دانشگاه تهران حمایت کرده است. دانشجویان گفته‎اند چنانچه فرآیند سرکوب متوقف نشود، صفوفمان را تکمیل خواهیم کرد.

منصور غلامی وزیر علوم گفته شخصا با رییس قوه قضاییه در رابطه با احکام سنگین صادره برای دانشجویان صحبت کرده است. او تاکید کرده دانشگاه تهران و ستاد وزارت علوم نیز پیگیر حل مشکل دانشجویان از راه‌های قانونی‌اند.

ظهر چهارشنبه، ۳۰ خرداد، غفاری معاون فرهنگی وزارت علوم در تحصن دانشجویان حاضر شد و دقایقی در مورد قانون و مقررات قوه قضاییه برای آنها موعظه کرد که یکی از دانشجویان در پاسخ به او گفت: «آقای غفاری، هی نگویید از دست ما خارج است و قوه قضاییه مسئولیت دارد! ضابط پرونده بچه‎ها وزارت اطلاعات است، در هیئت دولت مطرح کنید، از رئیس جمهور بخواهید دخالت کند، شما در این پرونده‎ها مسئولیت دار‌ید.»

آخرین گزارش‎ها حاکی است تحصن همچنان ادامه دارد و هنوز دانشجویان جواب مشخصی نگرفته‌اند و تصمیم خود را برای ادامه‏‌ی تحصن یا تحریم امتحان‌ها اعلام نکرده‌اند.

از کیهان لندن