سه شنبه, ۱ مرداد , ۱۳۹۸
آخرین اخبار : 

آمریکا در حمایت از اسرائیل از شورای حقوق بشر سازمان ملل خارج شد

خروج آمریکا از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد

ایران اینترنشنال ـ نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد، سه‌شنبه ۲۹ خرداد (۱۹ ژوئن)، از خروج کشورش از شورای حقوق بشر سارمان ملل خبر داد و این نهاد حقوق بشری را به «ریاکاری» و چشم بستن بر نقض حقوق بشر در کشورهایی مانند ایران و ونزوئلا و در عوض «جانبداری» علیه اسرائیل متهم کرد.

با این‌حال فعالان حقوق بشر گفته‌اند که خروج ایالات متحده از این شورا که در سال ۲۰۰۶ تاسیس شده به تلاش برای نظارت بر موارد نقض حقوق بشر در سراسر جهان لطمه وارد خواهد کرد.

نیکی هیلی که در نشست رسانه‌ای مشترک با مایک پومپئو، وزیر خارجه جدید آمریکا سخن می‌گفت مدعی شد روسیه، چین، کوبا و مصر مانع از اجرایی شدن اصلاحات پیشنهادی آمریکا در مورد این شورا شده‌اند و هم‌پیمانان آمریکا را، که «ارزش‌های مشترکی با آمریکا دارند» نیز نقد کرد که به اندازه کافی در فشار بر کشورهای مزبور و تغییر وضع موجود  همراهی نکرده‌اند.

زید رعد الحسین، عضو کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل، خروج آمریکا از این شورا را «خبری ناامید کننده، اگرنه کاملا بهت‌آور» خواند. اسرائیل از تصمیم فوق تقدیر کرد.

خروج آمریکا از این شورا آخرین نمونه خروج واشنگتن از معاهدات بین‌المللی چندجانبه پس از انتخاب دونالد ترامپ به ریاست جمهوری است. موارد دیگر از این دست خروج آمریکا از توافق نامه پاریس در مورد تغییرات آب وهوا و خروج این کشور از معاهده هسته‌ای (برجام) با ایران است که در سال ۲۰۱۵ امضا شده  بود.