سه شنبه, ۱۷ تیر , ۱۳۹۹
آخرین اخبار : 

روسیه به دنبال سفر نتانیاهو اس۳۰۰ به سوریه نمی‌دهد

مشاور نظامی ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه گفته است این کشور پدافند هوایی اس ۳۰۰ در اختیار سوریه قرار نمی‌دهد.

بی بی سی، ولادیمیر کوژین، مشاور نظامی ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه به خبرنگاران گفته است کشورش نه در حال تجهیز سوریه به موشک‌های اس۳۰۰ است و نه در حال مذاکره برای تحویل بالقوه آن.

این اظهارنظر مشاور رئیس‌جمهوری روسیه به دنبال سفر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل به مسکو و دیدار او با ولادیمیر پوتین صورت گرفته است.

پیش از این اخبار و گزارش‌هایی در مورد فروش این سیستم دفاع هوایی به سوریه منتشر شده بود. اسرائیل همواره با فروش این پدافند پیشرفته هوایی به سوریه مخالفت کرده است.

ماه پیش منابع روسی گفته بودند پدافند اس۳۰۰ به زودی به سوریه منتقل خواهد شد.

اسرائیل طی سال‌های گذشته به خصوص ماه‌های اخیر بارها حریم هوایی سوریه را نقض کرده و به اهداف و مواضعی در این کشور حمله کرده است.

آقای کوژین گفته است سوری‌ها “هر آنچه را که نیاز دارند، در اختیار دارند.”

اس ۳۰۰ از پیشرفته‌ترین پدافندهای هوایی جهان به شمار می‌رود که از آن برای رهگیری جنگنده‌ها و موشک‌های قاره‌پیما استفاده می‌شود. پدافند هوایی اس ۳۰۰ می‌تواند ۱۰۰ هدف را در آسمان ردیابی کند.

روسیه پس از سال‌ها کش و قوس سرانجام سامانه موشکی اس۳۰۰ را در اختیار ایران قرار داد. اگرچه اسرائیل با تحویل این سیستم به ایران به شدت مخالف بود اما در نهایت ولادیمیر پوتین ممنوعیت فروش این سیستم دفاعی به ایران را لغو کرد و سال پیش این سیستم دفاع موشکی در رژه روز ارتش به نمایش در آمد.