دوشنبه, ۲۸ اسفند , ۱۳۹۶
آخرین اخبار : 

واکنش موشک سازان جمهوری اسلامی به تهدید فرانسه علیه برنامه موشکی ایران

واکنش تهران به تهدید فرانسه علیه برنامه موشکی ایران

خبرنامه گویا: ژان ایو لودریان، وزیر امورخارجه فرانسه، روز دوشنبه پنجم مارس، در تهران با حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه و علی شمخانی، دبیرشورای عالی امنیت ملی این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد. هدف از این دیدارها، گفت‌وگو درباره برنامه موشکی تهران و همچنین نقش ایران در سوریه و دیگر کشورهای خاورمیانه عنوان شده است

انتقاد شمخانی از «امتیازدهی اروپا به آمریکا درباره برجام» در دیدار با لو دریان

سپاه پاسداران رژیم، تروریست ها، جنایتکاران، چماقداران، طالبان و داعشی ها، و خونخواران شکنجه گران اسلامی در ایران.

یورونیوز، در حالی که ژان ایو‌ لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه برای گفتگو با مقام‌های ایرانی به تهران سفر کرده است، محمدجواد ظریف، به اروپا درباره آینده مذاکرات دوجانبه هشدار داد.

وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه با روزنامه اعتماد، تلاش اروپا برای مذاکره درباره برنامه موشکی ایران خطرناک خوانده و گفته است: «اگر اروپایی‌ها تمایل داشته باشند این پروسه را با عنوان دیگری در دنیا عرضه کنند، ما هم براساس آن تصمیم خواهیم گرفت که آیا این گفت‌وگوها ارزش پیگیری دارد یا خیر.»

دو سال پس از انعقاد توافق هسته‌ای ایران و جامعه جهانی (برجام) دو طرف اصلی آن یعنی ایران و ایالات متحده با اختلافهایی جدی روبه‌رو شده‌اند. در حالی‌که اتحادیه اروپا و به‌ویژه سرویس روابط خارجی این نهاد بر حفظ برجام به عنوان یک سند بین‌المللی تاکید می‌کنند، به نظر می‌رسد تهدید ترامپ به خروج از توافق هسته‌ای، اتحادیه اروپا را به تلاش برای بازنگری در آن متمایل کرده است.

e34c4381d8_99033.jpg

محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران روز گذشته دراین زمینه گفت: «حتما هر اقدامی برای خشنود کردن طرفی که تاکنون بیشترین موارد نقض برجام را در کارنامه دارد، بی‌فایده است. در حال حاضر دو گروه برجام را نقض کرده‌اند؛ امریکایی‌ها و اروپایی‌ها.»

آقای ظریف که با روزنامه اعتماد گفتگو می‌کرد افزود: «اروپایی‌ها در برخی موارد به دلیل سیاست‌های امریکا نتوانستند تعهدهای برجامی خود را به ویژه در حوزه روابط بانکی اجرا کنند. بنابراین این دو گروه (اروپا و امریکا) در شرایطی نیستند که برای کشوری که برجام را به طور کامل اجرا کرده شرط و شروط بگذارند. برداشت ما این است که فعلا ترامپ شعارهایی را مطرح کرده که هیچ کدام آنها جنبه عملیاتی ندارد. اروپایی‌ها در بسیاری از موارد نمی‌دانند که معنای شعارهای رییس‌جمهور امریکا چیست و البته شاید در برخی از این موارد خود امریکایی‌ها هم ندانند که معنی این شعارها چیست.»

اما در این میان برنامه توسعه موشکهای بالستیک ایران به یکی از چالشهای اساسی بدل شده است.

وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به این پرسش که آیا ممکن است پرونده ایران به بهانه امنیتی شدن آزمایش‌های موشکی به یک بحران امنیتی بین‌المللی تبدیل شود گفت: «در حال حاضر این بحث‌ها در حد شعار برای راضی کردن ایالات متحده است. هیچ کس سابقه کشورهای اروپایی و غربی در حمایت از صدام در جنگ میان ایران و عراق و جلوگیری از دسترسی ایران به کمترین امکانات دفاعی را فراموش نکرده است. اگر روزی قرار باشد گفت‌وگویی میان ایران و اروپا در این خصوص صورت بگیرد این اروپایی‌ها هستند که باید پاسخگو باشند. امروز نیز سرازیر کردن صدها میلیارد دلار ادوات جنگی از جمله موشک‌های متفاوت به منطقه ما توسط اروپایی‌ها صورت می‌گیرد بنابراین اگر اروپایی‌ها بخواهند این شعارها را عملیاتی کنند دچار تناقضی خواهند شد که قابلیت ارایه در هیچ بحث جدی را ندارد.»

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه که در تهران به سر می‌برد دیروز گفت ایران در صورتی که مسائل مربوط به برنامه موشکی خود را حل نکند با تحریم روبه‌رو خواهد شد. آقای لودریان در مصاحبه با روزنامه «ژورنال دو دیمانش» گفت: «برنامه موشک‌های بالستیک ایران که چند هزار کیلومتر برد دارند، با قطعنامه‌های شورای امنیت سازگار نیست و بیش از نیاز ایران برای دفاع از مرزهای خود است.»

از سوی دیگر سردار احمد وحیدی، رئیس مرکز تحقیقات دفاع راهبردی سپاه در واکنش به این نظرات گفت: «فرانسوی‌ها نه تنها اجازه اظهارنظر درباره توانمندی موشکی ایران را ندارند بلکه باید بابت اقدامات خصمانه علیه ملت ایران در طول چهل سال گذشته از جمله حمایت از صدام در جنگ تحمیلی، پاسخگو باشند.»

وی که با خبرگزاری تسنیم گفتگو می‌کرد افزود: «ما بر اساس منافع کشور، تصمیم می‌گیریم که مقامات خارجی دیگر کشورها به ایران سفر داشته باشند یا خیر ولی در هر حال ایران به هیچ کشوری اجازه دخالت در امور داخلی خود را نخواهد داد».