چهارشنبه, ۱ فروردین , ۱۳۹۷
آخرین اخبار : 

دادستان کل آلمان شکایت‌ها علیه شاهرودی عراقی را بررسی می‌کند

تلاش برای دستگیری و محاکمه محمود هاشمی‌شاهرودی، رئیس پیشین قوه قضائیه و رئیس فعلی شورای تشخیص مصلحت جمهوری اسلامی در آلمان شدت یافته است. “فولکر بک” سیاستمدار برجسته حزب سبزها با انتشار نشانی پست الکترونیکی دادستان کل آلمان، از شاکیان خصوصی خواسته است شکایت‌های خود را به این نشانی بفرستند.

به گزارش رادیو فرانسه، گذشت چهار روز از برملا شدن خبر بستری بودن محمود هاشمی‌شاهرودی در کلینیک تخصصی مغز شهر “هانوفر” آلمان، تلاش‌های مدافعان حقوق بشر ایرانی و آلمانی برای تشکیل پرونده برای او تشدید شده است.

بوسه خامنه ای قاتل و ضحاک بر پیشانی هاشمی شاهرودی عراقی ضحاک جنایتکار

این گروه‌ها که نهاد “نه به اعدام” و “فولکر بک” نماینده پیشین حزب سبزها در مجلس فدرال آلمان، در صدر آن قرار گرفته اند، از همه شاکیان خصوصی شاهرودی دعوت کرده‌اند که شکایات خود علیه او را تسلیم دادستان کل آلمان کنند. آن‌ها رئیس پیشین قوه قضائیه جمهوری اسلامی را به صدور ده‌ها حکم اعدام علیه افراد نابالغ متهم کرده‌اند.

آقای فولکر یک سیاستمدار برجسته عضو حزب سبزها، امروز سه شنبه (١٩ دی/ ٩ ژانویه) در تماس با گزارشگر بخش فارسی رادیو بین‌المللی فرانسه، نشانی پست الکترونیکی دادستان کل آلمان را در اختیار وی گذاشت. وی گفت که همه شاکیان خصوصی می توانند شکایت های خود را به آدرس زیر بفرستند:

poststelle@generalbundesanwalt.de

با توجه به این که شاهرودی در مرکز ایالت “نیدرزاکسن” آلمان بستری است، انتظار می رفت دادستان ایالتی به شکایت‌ها علیه او رسیدگی کند. اما انتقال این مأموریت به دادستانی کل آلمان نشان می دهد که موضوع در آلمان جدی ارزیابی شده است.

در پاسخ به این پرسش که آیا اصولاً شانسی برای محاکمه شاهرودی در آلمان وجود دارد یا نه؟ آقای بک گفت: «هرچه شکایت‌های رسیده به دفتر دادستان کل آلمان مستندتر و بیشتر باشد، شانس این پی‌گیری بیشتر خواهد بود».

روز دوشنبه این هفته، رئیس دیده‌بان حقوق بشر آلمان از دولت خواست اگر تصور فرار شاهرودی از آلمان وجود دارد، در جهت جلوگیری از این امر اقدام کند. وی گفت: «با این که جرایم شاهرودی در آلمان اتفاق نیافتاده است، قوانینی وجود دارد که به موجب آن می توان او را در آلمان محاکمه کرد».