پنج شنبه, ۶ اردیبهشت , ۱۳۹۷
آخرین اخبار : 

«فرهنگ واژه‌های هم‌آوا» و «درست‌نویسی» به روایت م. روان‌شید

نویسنده: م. روان‌شید

با خبر شدیم مسعود امینی«م. روان‌شید» به تازگی کانالی را در یوتیوپ برای آموزش واژه‌های هم‌آوا و درست‌نویسی برای علاقه‌مندان به زبان فارسی راه‌اندازی کرده است.

روان‌شید در گفت‌و‌گو با «خبر یک» خاطرنشان کرد: از سال ۱۳۸۴ دست‌به‌کار جمع‌آوری، تدوین و ویرایش و تالیف واژه‌های هم‌آوا شدم و چیزی حدود ۵ سال وقت برای این کار گذاشتم. بی‌اغراق می‌توانم بگویم دو سالِ نخست را تقریبا به‌طورِ شبانه‌روز صرفِ خواندن و نوشتن و تدوینِ اولیه‌ی کتاب گذراندم.

از ایران که خارج شدم، با توجه به دسترسیِ راحت‌تر به اینترنت و لغت‌نامه‌های‌ بی‌شمارِ دیگر، تصمیم گرفتم کار را دوباره از ابتدا ویرایش و کامل‌تر کنم. کتاب قرار بود در همین سال ۲۰۱۷ _ ۱۳۹۶ منتشر شود، اما به دلیل بیماری و مشکلاتِ درمانی، این کار عقب افتاد اما بدون شک در نیمه‌ی نخستِ سال ۲۰۱۸ منتشرخواهد شد. در واقع این مجموعه نخستین کتاب مستقل از «فرهنگ واژه‌های هم‌آوا» در زبان فارسی است که منتشر خواهد شد.

روان‌شید در پاسخ به این سوال که: چه شد که به فکر تدوین کتابِ مستقلی از واژه‌های هم‌آوا افتادید، گفت: از نوجوانی علاقه‌مند و نسبت به ریشه‌ی واژه‌ها و شیوه‌ی نوشتاری آنها کنجکاو بودم، و این کنجکاوی را دبیر ادبیاتِ دورانِ دبیرستان‌مان مرحوم آقای قنواتی در من به‌وجود آورد. او انسانی بود به‌غایت دانا و باسواد، و در عین حال به‌شدت فروتن…

بعدها، یعنی در حدود سال‌های ۱۳۸۲ یا ۸۳ بود که کتابی به دستم رسید که ظاهرا به واژه‌های هم‌آوا پرداخته بود و مثلا مجموعه‌ای از این را گرد آورده بود. خلاصه می‌کنم: فکر می‌کنم مولف آن کتاب در کمتر از یک هفته کتاب را آماد و چاپ کرده بود. به نخستین پاسخی که برای واژه رسیده بود ثبت کرده بود و مطلقا به خود زحمت نداده بود که نگاهی به چند لغت‌نامه‌ی دیگر بیندازد. در نتیجه کار به شدت ابتدایی و به جرات می‌گویم که یک کار مدرسه‌ایِ پر ایراد و خالی از ارزش ادبی و فرهنگی از آب درآمده بود، یک نوع کتاب‌سازی.

اغلاط املایی، تعریف اشتباه از واژه‌ها، و حتی در جاهایی مضحک معنا کردنِ واژه‌ها حالم را بد کرد. واقعا می‌گویم: حالم بد شد. و جالب اینجاست که این کتاب در سال ۱۳۶۰ چاپ اول شده بود و در سال ۱۳۸۰ (ظاهرا) چاپ دوم، و آنچه که به نظر می‌آمد اینکه جمع‌آوری کنند مطلقا به خود زحمت نداده بود تا در چاپ دوم (البته اگر چاپ دومی در کار بوده باشد و تنها شناسنامه‌ی کتاب تجدید چاپ نشده باشد) نگاهی ویرایشی به کتاب بیندازد و در خراب‌کاری‌هایش تجدید نظری بکند.

به هر حال آن علاقه‌ی دیرین به واژه‌ها با دیدن این کتاب کارِ خودش را کرد و بدون اندکی تردید دست به کار شدم و برای تدوین این کتاب از بیش از ۲۵ منبع به همراه داشته‌های خودم استفاده کرده‌ام.

این روزها در حال ویرایش نهایی «فرهنگ واژه‌های هم‌آوا» هستم و در کنار آن، بخش‌های کوتاهی را به زبانِ ساده برای انتشار در یوتیوپ آماده می‌کنم که تا امروز هشت قسمت را در یوتیوپ منتشر کرده‌ام.

روان‌شید در پایان اضافه کرد: بدون شک کار من هم بی‌ایراد و اشکال نخواهد بود. با تمام وسواسی که داشته‌ام همچنان نگران بروز اشتباه یا از قلم افتادگی‌هایی هستم که طبیعتا در کار فرهنگ‌نویسی می‌تواند حاصلِ یک‌نفره کار کردن باشد. این روزها تمام سعی‌ام این است که کار هرچه دقیق‌تر با مثال‌های بیشتر و اشاره به مهم‌ترین معانیِ مرتبط آماده‌ی انتشار شود.

علاقه‌مندان می‌توانند بخش‌هایی از این کتاب و درس‌گفتارهای فرهنگ واژه‌های هم‌آوا رادرکانال من به نشانی

masoud amini.m دنبال کنند.