اطلاعات اولیه حکایت از آن دارد که حوثی‌ها، از شامگاه شنبه ۲ دسامبر، پس از آن‌که علی عبدالله صالح رئیس جمهوری پیشین یمن علیه آن‌ها اعلام انقلاب کرد، اقدام به تقویت مواضعشان در صنعا کردند.

بنا بر این گزارش‌ها، شبه‌نظامیان حوثی، نیروهای خود را در سراسر پایتخت یمن مستقر کرده و مجهز به اسلحه سنگین و نیمه سنگینی شدند که از مخفی‌گاه‌های سری خود بیرون آوردند. آن‌ها این جنگ‌افزارها را از زمان تصرف صنعا در سپتامبر ۲۰۱۴ به دست آورده بودند.

حوثی‌ها عملیات روزهای پیشین خود بر مناطق اطراف منزل علی عبدالله صالح، پایگاه‌ها و رهبران حزبش، متمرکز کردند.

خودروی حامل علی عبدالله صالح

دوشنبه ۴ دسامبر، صالح با نزدیکان و اعضای حزبش در خیابان الستین در پایتخت یمن تشکیل جلسه داد. اطلاعات در دسترس می‌گوید که همزمان با این جلسه، شبه‌نظامیان حوثی منزل صالح را در صنعا منفجر کردند.

از این رو صالح تصمیم گرفت به همراه رهبران حزب کنگره خلق، به زادگاهش یعنی شهرک سنحان واقع در ۴۰ کیلومتری جنوب شرق صنعا برود. شبه‌نظامیان حوثی موفق به محاصره کاروان صالح شدند که در این هنگام، درگیری‌ها برای شکست این محاصره آغاز شد. در این درگیری‌ها شماری از رهبران حزب صالح و محافظانش کشته شدند.

به گفته نزدیکان رئیس جمهوری پیشین یمن، صالح و شماری از دستیارانش از جمله برادر زاده‌اش طارق که فرماندهی نیروهای مامور محافظتش را بر عهده داشت، از حلقه محاصره خارج شده و از صحنه دور شدند که در این هنگام، خودروهای شبه‌نظامیان، آن‌ها را دنبال کردند. منابع حزب کنگره خلق می‌گویند که دستکم ۲۰ خودروی شبه‌نظامیان در عملیات تعقیب حضور داشتند.

در حالی که علی البخیتی از رهبران حزب کنگره خلق می‌گوید که یک تک تیرانداز موفق شد سر صالح را مورد اصابت قرار دهد، منابع دیگر می‌گویند که حوثی‌ها، صالح و شماری از دستیارانش را دستگیر کرده و سپس آن‌ها را اعدام کردند. در روایتی دیگر، شبه‌نظامیان حوثی گفتند: «صالح را با حمله با خودرویش به وسیله گلوله و خمپاره کشتیم».

جنازه علی عبدالله صالح

تصاویر ویدیویی که حوثی‌ها منتشر کردند، صحنه‌هایی شبیه کشته شدن معمر القذافی رهبر پیشین لیبی را نشان می‌دهد. آن‌ها جنازه حوثی را در پتو پیچیدند در حالی که اثر گلوله سمت چپ سرش دیده می‌شود.

در همین رویداد، یاسر العواضی معاون دبیرکل حزب کنگره خلق هم کشته شد. خالد فرزند علی عبدالله صالح هم پس از زخمی شدن، به اسارت شبه‌نظامیان حوثی در آمد.

گزارش‌ها حاکی از آن است که سرنوشت صارق صالح برادر زاده علی عبدالله صالح و عارف زوکا دبیرکل حزب کنگره خلق که در محل حادثه حضور داشتند، هنوز مشخص نیست.