یکشنبه, ۲۹ بهمن , ۱۳۹۶
آخرین اخبار : 

دادگاه نیویورک ایران را به خاطر قربانیان بمب‌گذاری بیروت ۱٫۶۸ میلیارد دلار جریمه کرد

دادگاه تجدیدنظر در نیویورک، حکم پرداخت مبلغ ۱٫۶۸ ملیارد دلار جریمه نقدی توسط جمهوری اسلامی ایران به خانواده‌های قربانیان حمله انتحاری با خودروی بمب‌گذاری شده به پایگاه نظامی آمریکا در بیروت در سال ۱۹۸۲ میلادى را تایید کرد.

العربیه فارسی، به گزارش خبرگزارى “رویترز” این دادگاه در مجموع ۳٫۸ ملیارد دلار غرامت براى پرداخت به خانواده‌هاى قربانیان بمب‌گذارى مقر نیروهاى مارینز در بیروت در نظر گرفته که مبلغ ۱٫۶۸ ملیارد دلار آن مستقیما از حساب بانک مرکزى ایران در ایالات متحده امریکا مصادره شده است.

در این پرونده بانک ایتالیایی یوبی‌اِی‌ای متهم به انجام تراکنش‌های مالی برای دولت ایران و بانک کلیراستریم لوکزامبورگ متهم به گشایش حساب‌هایی برای بانک مرکزی ایران و بانکی یوبی‌اِی‌ای ایتالیاست.

خواهان‌ها به‌دنبال مصادره سود اوراق قرضه‌ای هستند که متعلق به بانک مرکزی ایران است و نزد بانک کلیراستریم نگهداری می‌شود تا از این طریق بخشی از حکم ۳٫۸ میلیارد دلاری جبران خسارتی را که با اتهام دست داشتن ایران در انفجار ۱۹۸۳ بیروت از یک دادگاه فدرال گرفته‌اند اجرا کنند.

خواهان‌ها این دو بانک ایتالیایی و لوکزامبورگی را به انتقال متقلبانه میلیاردها دلار سود اوراق قرضه متعلق به بانک مرکزی متهم کرده و قصد دارند دستور مصادره پول نقد موجود در یکی از حساب‌های بانک کلیراستریم نزد بانک جی‌پی مورگان شعبه نیویورک را از دادگاه بگیرند.

این تنها پرونده‌اى نیست که ایران را به جرم دست داشتن در عملیات تروریستى بین‌المللى به پرداخت جریمه محکوم مى‌کند. در سال گذشته دادگاه نیویورک، تهران را به پرداخت ۱۰٫۷ میلیارد دلار به جرم همکاری با اعضاى گروه افراطى القاعده و عاملان حملات ۱۱ سپتامبر محکوم کرد.

دیگر جریمه‌هاى ایران که مجموع آنها به ۲۱ میلیارد دلار می‌رسد به نفع خانواده‌های قربانیان آمریکایی که طی بمب‌گذاری‌هایى توسط عوامل سپاه قدس در کشورهای سعودی، لبنان و کویت کشته شدند، صادر شده است.

دادگاه منهتن نیویورک نیز حکمى مبنى بر مصادره درآمد حاصل از فروش بنیاد علوی و اموال دیگر متعلق به این ساختمان وابسته به دولت ایران در نیویورک را که بیش از ۵ میلیارد دلار برآورد شده، صادر کرده است.

قاسم سلیمانی کرمانی، این جنایتکار تروریست، در این سالهای گذشته چه کاری به غیر از جنایت و آدمکشی انجام داده است؟

این حکم به نفع ۳۴ خانواده قربانیان خشونت‌های گروه‌هاى شبه‌نظامى وابسته به ایران در عراق، که بین سال‌های ۲۰۰۴ و ۲۰۰۹ در عملیات تروریستی گروه‌های “حزب الله عراق” و “انصار الاسلام”، کشته شدند، صادر کرده است.

علاوه بر آن دادگاه لوکزامبورگ، در ۲۲ مارس گذشته مبلغ یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار از حساب بانک مرکزی ایران در اروپا را به نفع خانواده‌های قربانیان حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱، به اتهام مشارکت رژیم ایران در حمایت از عناصر “القاعده” مصادره کرد.