یکشنبه, ۲۹ بهمن , ۱۳۹۶
آخرین اخبار : 

۳ میلیون و ۱۶۵ هزار نفر در ایران بیکار مطلق‌ هستند

تنها نزدیک به یک سوم از جمعیت ۸۰ میلیون نفری ایران «فعال اقتصادی» است. حدود ۱۲ درصد این جمعیت هم فاقد شغل است.

برخلاف آمارهای دولتی، شمار کارگران بیکار شده روز به روز افزایش می‌یابد. عکس- آرشیو رادیو زمانه

به گزارش رادیو زمانه، امیدعلی پارسا رئیس مرکز آمار ایران دوشنبه ۲۹ آبان جمعیت فعال اقتصادی را که به گفته او «شاغل و یا در جستجوی کار است» ۲۶ میلیون و ۹۸۰ هزار نفر اعلام کرد و گفت که ۳ میلیون و ۱۵۶ هزار نفر از این افراد هیچ شغلی ندارند.

او این گروه از افراد را «بیکار مطلق» نامید که به‌رغم جستجو نتوانسته‌اند شغلی بیابند.

از زمانی که آخوند خمینی خونخوار و جلاد قرن، وارد مملکت شد، کشور ایران تبدیل به یکی بدبخت ترین و عقب مانده ترین کشورهای دنیا گردید.

” دروغ های خمینی:

ما علاوه بر اینکه زندگی مادی شما را می‌خواهیم مرفه بشود، زندگی معنوی شما را هم می‌خواهیم مرفه باشد. شما به معنویات احتیاج دارید. معنویات ما را بردند اینها. دلخوش نباشید که مسکن فقط می‌سازیم، آب و برق را مجانی می‌کنیم برای طبقه مستمند، اتوبوس را مجانی می‌کنیم برای طبقه مستمند، دلخوش به این مقدار نباشید. معنویات شما را، روحیات شما را عظمت می‌دهیم؛ شما را به مقام انسانیت می‌رسانیم. اینها شما را منحط کردند؛ اینقدر دنیا را پیش شما جلوه دادند که خیال کردید همه چیز این است. ما، هم دنیا را آباد می‌کنیم و هم آخرت را. یکی از اموری که باید بشود همین معناست که خواهد شد. این دارایی از غنایم اسلام است و مال ملت است و مستضعفین. و من امر کرده‌ام به مستضعفین بدهند، و خواهند داد. و پس از این هم تخفیفهای دیگر در امور خواهد حاصل شد؛ لکن یک قدری باید تحمل کنید. به این نغمه‌های باطل گوش نکنید؛ آنها حرف می‌زنند ما عمل می‌کنیم. آنها شما را می‌خواهند دلسرد کنند از اسلام؛ اسلام پشتیبان شماست.”

به گفته پارسا علاوه بر این گروه از بیکاران، ۲ میلیون و ۱۴۲ هزار نفر از جمعیت شاغل نیز «اشتغال ناقص» دارند. مرکز آمار ایران اشتغال کمتر از ۴۴ ساعت در هفته را «ناقص» تعریف کرده است.

برپایه سخنان پارسا حداقل ۵ میلیون و ۲۹۸ هزار نفر در ایران بیکار مطلق و یا دارای «اشتغال ناقص» هستند.

رئیس مرکز آمار ایران بالاترین نرخ بیکاری را مربوط به گروه سنی ۱۵ تا ۲۴ سال دانست. ۲۷ درصد جمعیت این گروه سنی بیکار است.

وعده های دروغین بعد از انقلاب و فقر و بدبختی اکثریت ایرانیان و زندگی اشرافی آخوند ها و سران و گماشتگان و چماقداران جمهوری اسلامی.

همچنین از هر چهار جوان ۱۵ تا ۲۹ ساله نیز یک نفر فاقد شغل است. نرخ بیکاری این گروه سنی ۲۴.۴ درصد اعلام شده است.

مرکز آمار ایران پیش از این نرخ بیکاری تابستان را ۱۱.۷ درصد اعلام کرده بود که نسبت به نرخ بیکاری بهار کاهش یافته است.

فروش نوزادان در ایران منجمله خبرهای مداوم است.

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس دولت جمهوری اسلامی نیز مهر امسال مدعی شد که تنها در یک سال گذشته ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار شغل جدید ایجاد شده است.

به گفته او دولت یک میلیون و ۵۰۰ هزار شغل در شش ماه نخست امسال و ۶۰۰ هزار شغل در شش ماه دوم سال گذشته ایجاد کرده است.

از اکثریت مردم رنجدیده و فقیر و بدبخت ایران، تا زندگی اشرافانه و سرمایه دارانه سران و گماشتگان و چماقداران و آخوند ها و آیت الله های رژیم جنایتکاران اسلامی.

علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایران مجموع مشاغل ایجاد شده در نیمه دوم سال گذشته و شش ماه نخست امسال را یک سوم آمار اعلام شده از سوی جهانگیری اعلام کرد.

او گفت که در شش ماه دوم ۱۳۹۵ و شش ماه نخست امسال حدود ۷۰۰ هزار شغل جدید ایجاد شده و جهت‌گیری دولت ایجاد ۹۰۰ هزار شغل تا پایان سال است.

ربیعی تعداد مشاغل «رسمی» ایجاد شده در پنج ماه نخست امسال را نزدیک به ۴۲۸ هزار مورد اعلام کرد و دیگر فرصت‌های شغلی را «غیررسمی» و فاقد بیمه دانست.

براساس تعریف نهادهای دولتی ایران مشاغلی که تحت پوشش قوانین کار و تامین اجتماعی نیستند، غیررسمی خوانده می‌شوند. شمار مشاغل «غیرسمی» طی سال‌های گذشته رشد چشمگیری داشته است .

به گفته ربیعی آمار مشاغل غیررسمی طی سال‌های گذشته ۱۸ درصد افزایش یافته و از ۳۲ درصد به ۵۰ درصد رسیده است.