سه شنبه, ۱ اسفند , ۱۳۹۶
آخرین اخبار : 

از صبح امروز انتخابات استقلال کردستان عراق آغاز شد

صبح دوشنبه ۲۵ سپتامبر ساکنان اقلیم کردستان‌ برای شرکت در همه‌پرسی جدایی کردستان از عراق پای صندوق‌های رأی رفتند. همه‌پرسی در طول روز ادامه دارد. پیش‌بینی شده است که بیش از ۹۸ درصد از کردهای عراقی که در کشورهای خارجی  زندگی می‌کنند به جدایی کردستان از عراق رأی دهند.

برگه‌ همه‌پرسی استقلال کردستان

به گزارش رادیو زمانه، کارزار تبلیغاتی برای همه‌پرسی استقلال کردستان جمعه گذشته در غیاب احزاب بزرگی مانند حزب گوران که با برگزاری همه‌پرسی مخالف است به پایان رسید.

خبرگزاری روداو گزارش داده است که نخستین نتایج همه‌پرسی استقلال کردستان سه‌شنبه ۲۶ سپتامبر حدود ساعت ۱۸ به وقت محلی اعلام شود.

در اقلیم کردستان و مناطق مورد مناقشه ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر زندگی می‌کنند. در این مناطق ۲.۰۶۵ شعبه اخذ رأی به مدت ۱۰ ساعت فعالیت می‌کنند.

برگه‌های همه‌پرسی استقلال کردستان به زبان‌های ترکی، ترکمانی، عربی و آسوری‌ست. شرکت‌کنندگان در همه‌پرسی به این پرسش پاسخ می‌دهند: آیا مایل‌اید منطقه کردستان و مناطق کردنشین خارج از اقلیم، دولتی مستقل باشد؟ آری؟ یا نه؟

اتحادیه اروپا، اتحادیه عرب، سازمان ملل، ترکیه، ایران و عراق و همچنین ایالات متحده آمریکا با برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان مخالفت کرده‌اند. اسرائیل اما خواهان برگزاری این همه‌پرسی‌ست.

گفت‌و گوی تلفنی روحانی با عبادی و اردوغان

شامگاه گذشته حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران با حیدر عبادی نخست وزیر عراق و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه درباره همه‌پرسی استقلال کردستان تلفنی گفت‌وگو کرد.

روحانی در این گفت‌وگوها بر ضرورت یکپارچگی عراق تأکید کرد. حیدر عبادی اعلام کرد که همه‌پرسی استقلال کردستان، تحولات را به سمت یک رویارویی جدید در عراق سوق خواهد داد.

دولت عراق می‌گوید برگزاری همه‌پرسی استقلال خلاف قانون اساسی این کشور و یک اقدام غیرقانونی‌ست.

روحانی و اردوغان نیز در گفت‌وگوی تلفنی شامگاه گذشته خود به این توافق رسیدند که می‌بایست «پیام روشنی برای برهم‌زنندگان ثبات و امنیت منطقه» فرستاده شود.

اردوغان هم به روحانی اطلاع داد که شورای امنیت ملی ترکیه و مجلس این کشور اختیارات لازم برای انجام «عملیات مرزی» را به دولت ترکیه داده است.

هر دو کشور رزمایش بزرگی را در مرزهایشان با اقلیم کردستان آغاز کرده‌اند.

درخواست عبادی از اقلیم

دولت حیدر عبادی شامگاه گذشته، پیش از آغاز همه‌پرسی استقلال کردستان از اقلیم کردستان خواست کنترل گذرگاه‌های و فرودگاه‌های اقلیم را به دولت مرکزی عراق بسپرد. حیدر عبادی همچنین از جامعه جهانی و به ویژه از دولت ترکیه خواسته از خرید نفت از اقلیم کردستان خودداری کند.

عبادی در یک سخنرانی تلویزیونی اعلام کرد که دولت او نتیجه همه‌پرسی استقلال را به رسمیت نمی‌شناسد.

مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان اما روز گذشته اعلام کرد که بعد از برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان با دولت عراق در گفت‌وگو می‌ماند با این هدف که راهکاری برای اجرای نتیجه همه‌پرسی یافت شود.

شورای عالی امنیت ملی ایران شامگاه گذشته اعلام کرد که مرزهای هوایی ایران با اقلیم کردستان عراق به درخواست دولت عراق به دلیل برگزاری همه‌پرسی استقلال مسدود شده است.