سه شنبه, ۲۹ اسفند , ۱۳۹۶
آخرین اخبار : 

نامه جمعی از فعالین و زندانیان سیاسی به گزارشگر ویژه حقوق بشر برای نجات جان آرش صادقی

گزارشگر ویژه حقوق بشر بانو عاصمه جهانگیر!

ما امضاء کنندگان این نامه که بسیاری از ما از زندانیان سابق زندانهای ایران بوده ایم و از نزدیک شاهد نقض گسترده حقوق اولیه انسانی و مصادیق شکنجه روحی زنان و مردانی که به دلیل فعالیت های سیاسی و مدنی به حبس های طولانی از حبس بیست سال به بالا به دلیل صرفا اعتقاد دینی، عقیدتی و سیاسی بوده ایم.

بانوانی فرهیخته چون فریبا کمال ابادی، مهوش شهریاری، مریم اکبری منفرد، زهرا زهتابچی، فاطمه مثنی، نرگس محمدی، اتنا دایمی، ریحانه حاج ابراهیم، نسیم زرگران، و دیگرانی که در این مجال کوتاه قصد نداریم به شرایط تک تک این زنان و مردان فرهیخته که درحکومت جمهوری اسلامی ایران به عنوان زندانی امنیتی نام گذاری شده اند بپردازیم که البته ما نیز مدتی پیش در کنارایشان زندانی بوده ایم و شاهد بی عدالتی های مختلف از سوی حکومت جمهوری اسلامی نسبت به انها بوده ایم.

هدف از نوشتن این نامه تلاش برای نجات انسانی ایست که ظاهرا سپاه پاسداران ماههاست علاوه بر زندانی کردن او، تمامی حقوق انسانی و حتی سلامتی ایشان را نیز به مخاطره جدی انداخته است.

متن گزارش به شرح زیل می باشد: آرش صادقی زندانی سیاسی محکوم به نوزده سال حبس و محبوس در بند سیصدوپنجاه زندان اوین علیرغم وضعیت وخیم جسمی همچنان از خدمات درمانی و پزشکی مناسب محروم است و طی روز های اخیر تمامی اعزام های او به بیمارستان لغو گردیده است. او به دلیل آسیب شدید جسمی که در دوران اعتصاب غذا و پس از آن به او وارد شده و در سایه عدم رسیدگی درمانی و پزشکی مناسب وخیم تر گردیده و مجبور به استفاده داروهای بسیاری است. داروهایی که صرفا بصورت موقت اثر دارند و ایشان نیازمند درمان فوری و مناسب پزشکی است.

همچنین ایشان قادر به خوردن و هضم غذا های جامد نیست و روزانه قادر به خوردن یک وعده غذا می باشد. پزشکان قبلا به او گفته اند که با توجه به آسیبی که معده و دستگاه گوارش دیده، مجبور است تا سالیان متمادی از داروهای دفع و هضم استفاده کند. همچنین آرش صادقی پس از دوران اعتصاب غذا دچار عفونت ریه و آسم، عفونت کلیه و مجاری ادراری مبتلا شده و مصرف آنتی بیوتیک که در سایه آسیب شدید به معده توانایی مصرف آب را ندارد و همچنین ویتامین های لازم به بدن وی نمی رسد که همین امر موجب کوچک شدن کلیه راست وی گردیده است.

آرش صادقی تاکنون بیش از بیست کیلو کاهش وزن داشته است و همچنان با دخالت نهاد های امنیتی و قوه قضاییه از خدمات درمانی محروم مانده است.

همچنین قابل ذکر است که همسر این فعال حقوق بشر (گلرخ ایرایی) که به جرم داستانی منتشر نشده در مورد سنگسار در بند نسوان زندان اوین به سر میبرد با مشکلات مختلفی در خصوص ملاقات با آرش روبه رو است.

اخیرا متوجه شدیم که چهل وپنج نفر از سفرای مقیم تهران از سوی سازمان زندان های ایران وحقوق بشر اسلامی دعوت به بازدید از زندان اوین شده اند، حال پرسش ما اینجاست که آیا از بند سیصدوپنجاه اوین و محل نگهداری ارش صادقی که هر روز بدنش به تحلیل می رود بازدید داشته اید!؟

لذا ما امضا کنندگان این بیانیه اعم ازفعالان مدنی، سیاسی، روزنامه نگاران، اساتید دانشگاه و زندانی سیاسی سابق سیاسی اوین ( وبند نسوان) و… خواهشمندیم به وضعیت وخیم این زندانی سیاسی ( آرش صادقی ) که جانش در معرض خطر است و دیگر زندانیان سیاسی که هیچگونه رسانه ای برای اطلاع رسانی ندارند و در سکوت خبری به عنوان زندانیان گمنام به فراموشی سپرده میشوند، توجه ویژه نمایید…