چهارشنبه, ۱ فروردین , ۱۳۹۷
آخرین اخبار : 

تحریم‌های جدید علیه ایران در سنای آمریکا به تصویب رسید + جزئیات تحریم

سنای آمریکا این تحریم‌ها را به دلیل «توسعه موشک‌های بالستیک ایران، حمایت از تروریسم و گروه‌های شبه‌نظامی و نقض حقوق بشر در ایران» در نظر گرفته است.

این طرح تحریم‌های الزام آوری را علیه هر فرد و نهاد مرتبط با برنامه موشک‌های بالستیک ایران و همچنین طرف‌های تجاری با این برنامه اعمال می کند.

این تحریم‌ها به دلیل توسعه موشک‌های بالستیک ایران، حمایت از تروریسم و گروه‌های شبه‌نظامی و نقض حقوق بشر در کشور در نظر گرفته شده است که نمایندگان مجلس سنا با ۹۸ رأی موافق و تنها ۲ رأی مخالف آن را به تصویب رساندند.

پس از تایید سنا اکنون این طرح در مجلس نمایندگان برای رای‌گیری مطرح خواهد شد. در صورت تصویب مجلس نمایندگان، این طرح با امضای دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، تبدیل به قانون خواهد شد.

طرح تحریم‌های ایران در چهارم خردادماه سال جاری در کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا به تصویب رسید و هفته گذشته نیز اعضای سنا به کفایت مذاکرات در این باره رای دادند.

سنای آمریکا این تحریم‌ها را به دلیل «توسعه موشک‌های بالستیک ایران، حمایت از تروریسم و گروه‌های شبه‌نظامی و نقض حقوق بشر در ایران» در نظر گرفته است.
 پیش از این رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا، از طرح تحریم‌های سنای این کشور علیه ایراناستقبال کرده بود.

وزیر امور خارجه آمریکا که برای ارائه توضیحات درباره بودجه پیشنهادی دولت در کمیته روابط خارجی سنا حاضر شده بود، بر ضرورت مقابله با جاه طلبی ایران در منطقه تاکید کرد.

روز دوشنبه اعلام شد نمایندگان سنا برای تصویب طرح‌ تحریم‌های ایران به توافقی دست یافته‌اند و قرار است این تحریم‌ها در هفته جاری در صحن علنی سنا به رای گذاشته شود.

تحریم هم‌زمان روسیه و ایران

سنای آمریکا چهارشنبه ۲۴ خرداد ماه با اکثریت قاطع یک متمم به طرح تحریم‌های ایران تصویب کرد که بر اساس آن تحریم‌های تازه‌ای علیه روسیه اعمال خواهد شد. این مصوبه رییس جمهوری آمریکا را موظف می‌کند برای کاهش تحریم‌های روسیه از کنگره اجازه بگیرد.

به گزارش رویترز، ۹۷ سناتور به متمم تحریم‌های روسیه رای مثبت دادند و تنها دو سناتور با آن مخالفت کردند.

طبق این گزارش هدف این تحریم‌ها تنبیه روسیه به دلیل مداخله در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا، الحاق شبه جزیره کریمه و حمایت از حکومت سوریه است.

سناتور چاک شومر گفته بود، حزب دمکرات خواستار آن است که تحریم‌های روسیه به موازات تحریم‌های ایران پیش برود.

ایران پیشتر تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه برنامه موشکی خود را به عنوان نقض توافق هسته‌ای با شش قدرت جهانی، برجام، دانسته بود.

این در حالی است که رابرت منندز، سناتور دمکرات، و سناتور باب کورکر، رئیس جمهوری‌خواه کمیته روابط خارجی سنا تهیه‌کنندگان طرح تحریم‌های تازه علیه ایران گفته‌اند، این تحریم‌ها نقض توافق هسته‌ای با ایران نیستند.

جزئیات طرح جدید تحریم ایران که امروز در سنای آمریکا تصویب شد

سنای آمریکا امروز در رای‌گیری نهایی، طرح تحریم جدید ایران را تصویب کرد
بر اساس گزارش صدای آمریکا، طرح تحریم جدید ایران به خاطر حمایت از تروریسم و نقض حقوق بشر به ۵۱ رای نیاز داشت و به راحتی در سنا تصویب شد.

جزئیات این طرح چیست

بر اساس این طرح در صورت تصویب در صحن سنا، دولت آمریکا ظرف مدت ۹۰ روز، باید تحریم های جدیدی علیه افراد و نهادهای فعال در توسعه برنامه های موشکی ایران تصویب کند.

همچنین بر اساس یکی دیگر از طرح ها، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به طور مستقیم تحت تحریم قرار خواهد گرفت. در صورت تصویب این اولین بار خواهد بود که سپاه تحریم می شود. آمریکا پیشتر در سال ۲۰۰۷ نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را تحریم کرده بود.

طرح «مقابله با اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران» سه محور دارد:

تحریم‌های موشک بالستیک: براساس این طرح، افراد مرتبط با برنامه موشک بالستیک ایران و کسانی که با آنها معامله دارند را هدف قرار می‌دهد.

تحریم‌های جدید تروریسم: برای اولین بار، آمریکا تحریم‌هایی علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران به اتهام حمایت از تروریسم اعمال می‌کند.

اجرای تحریم تسلیحاتی: اگر این طرح قانون شود، کلیه افرادی که در فروش، تامین قطعه، تعمیر و انتقال تانک، خودروی زرهی، تسلیحات با کالیبر بالا، هواپیماهای جنگی، بالگردهای تهاجمی، کشتی، موشک و سامانه‌های موشکی به ایران، نقش‌آفرین باشند، توسط رییس‌جمهور مورد تحریم قرار می گیرند و دارایی آنها توقف می شود.

تحریم ناقضان حقوق بشر: براساس این طرح، هر شخصی که از سوی وزارت خارجه آمریکا به عنوان ناقض حقوق بشر در ایران معرفی شود، در لیست تحریم قرار می گیرد.

در بخشی از این طرح که باید به تایید دونالد ترامپ برسد، آمده رئیس جمهوری آمریکا می تواند با استفاده از اختیارات خود اعمال برخی تحریم ها را در شرایط خاص موقتا تعلیق کند.