یکشنبه, ۱۱ آبان , ۱۳۹۹
آخرین اخبار : 

صید فراوان ماهی ترال در آب‌های جنوبی ایران توسط چینی ها همچنان ادامه دارد

صید ترال در آب‌های جنوبی ایران توسط کشتی‌های چنینی همچنان ادامه دارد و پس از مدت‌ها انکار در نهایت مسئولان انجام این شیوه مخرب صید را تأیید کرده‌اند اما همچنان از کشتی‌های چینی اطلاعاتی ارائه نمی‌شود. از سوی دیگر مقامات شیلات از کمبود نیرو برای رصد و کنترل قایق‌ها و کشتی‌های ماهیگیری خبر می‌دهند.

یوسف آراسته مدیرعامل تعاونی صیادی نیلگون محمدآباد از توابع جاسک به خبرگزاری ایلنا گفته است: «صیادان غیرمجاز با استفاده از تور‌هایی در عمق ۳ تا ۲۰ متری در ساحل صید می‌کنند و حتی صید پره به صورت گسترده در دهانه رودخانه‌هایی که به دریا می‌ریزد، وجود دارد و انواع و اقسام ماهی‌ها از جمله بچه‌ماهی‌ها با تور‌های ریز صید می‌شوند.»

یوسف آراسته افزوده است که «صیادان سنتی نمی‌توانند جلوی این صید غیرمجاز که محیط زیست دریا و معیشت صیادان را به خطر انداخته، بایستند و اگر هم اعتراضی کنند کار به درگیری می‌کشد. این وظیفه شیلات است که جلوی این صید را بگیرد، لنج‌ها و ادوات صیادان غیرمجاز را توقیف و آنها را دادگاهی کند. امکانات حراست شیلات بسیار کم است. شناور‌های کمی دارند و همین شناور‌ها هم در مواردی به دلیل نداشتن بنزین قادر به پیگیری مشکلات و گشت‌زنی نیستند.»

به گزارش کیهان لندن، این فعالان صنفی صیادی افزوده که «در مواردی که با صیادان غیرمجاز برخورد می‌شود، آنها خیلی راحت می‌توانند خودشان را نجات دهند و باز به سر کارشان برگردند. تور‌ها و برخی ادوات آنها و همچنین صیدشان توقیف می‌شود، اما آنها دوباره ادوات صید را می‌خرند و به کارشان ادامه می‌دهند، چون نوع صید آنها که در واقع جارو کردن کف دریا و ساحل است سود چشمگیری برای آنها دارد و ممکن است یک شب ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان پول در بیاورند.»

در همین حال اسحاق تندرو مدیر عامل اتحادیه صیادی هرمزگان با اشاره به دو نوع صید ترال که شامل ترال کف و ترال میانه است گفته که «اعتراض ما به ترال کف است که در واقع کف دریا را می‌روبد و این صید اگر در محدوده ۱۲ مایلی ساحل باشد، مشکلات ویژه‌ای به وجود می‌آورد. صیادان خواستار برخورد با متخلفانی هستند که معیشت آنها را به خطر انداخته‌اند. با تشدید مشکلات معیشتی در کشور افراد بیشتری به مشاغلی مانند صیادی رو آورده‌اند، اما دریا ظرفیتی برای صید دارد و اگر جلو صید بی‌رویه، به ویژه صید ترال گرفته نشود ممکن است ظرفیت‌ها، کامل از بین برود و معیشت صیادان به مشکل برخورد. حراست از دریا نیازمند تعداد بیشتری نیرو و تجهیزات است تا نیروهای شیلات بتوانند با گشت‌زنی‌های مداوم متخلفان را شناسایی کنند.»

فقر و بدبختی و بیکاری و آوارگی نسل سوخته بعد از انقلاب پنجاه و هفت. و از طرف دیگر زندگی اشرافی و سرمایه داری سران و پاسدار ها و آیت الله های حکومتی و بسیاری از آخوند ها.

در روزهای گذشته ویدئویی منتشر شده که نشان می‌دهد نیروهای دریادار در سواحل چابهار یک قایق ماهیگیری را متوقف و مانع از صید آنها می‌شوند.

این ویدئو با اعتراضاتی در شبکه‌های اجتماعی روبرو شد و منتقدان می‌گفتند کشتی‌های ماهیگیری ترال چینی در همین سواحل مشغول جمع‌آوری هر جانداری در آبهای کشور هستند اما نیروهای دریادا ماهیگیران بومی که با بحران شدید درآمد روبرو هستند را زیر فشار قرار می‌دهند.

از سوی دیگر غلامرضا جعفر ابراهیمی سرپرست معاونت صید و بنادر ماهیگیری شیلات استان بوشهر گفته که «برای مقابله با تخلفات صیادی ما با کمبود نیرو مواجه هستیم. ۲۴۵ هزار کیلومتر مربع وسعت دریاست و تعداد شناورها و نیروهای گشت باید بیشتر شوند تا بتوانیم در این زمینه دریا را کنترل کنیم. البته شیلات دارد به سمتی می‌رود که سیستم ردیابی را روی شناورها نصب کنند تا شیوه کنترل بهتر شود.»

غلامرضا جعفر ابراهیمی افزوده که دریابانی و نیروی دریایی سپاه هم با وجود اینکه در شرح وظایف آنها نیست با یگان حفاظت منابع آبزیان هماهنگی تنگاتنگی دارند و متخلفان صید ترال را متوقف می‌کنند و تحویل یگان می‌دهند تا مراحل قانونی آن طی شود.

داستان دردناک زندگی میلیون ها کودک فقیر و بیچاره ایران در حکومت اسلامی و آخوندهای مفت خور و جنایتکار.

ابراهیمی گفته که «صید میگو که لزوماً با روش ترال انجام می‌شود و روش دیگری وجود ندارد. این روشض می‌تواند برای بستر دریا آسیب‌زا باشد لذا برای برون رفت از این وضعیت، مدیریت صید برای این صیدها و تور ترال تعریف کردیم تا آبزیان کوچک و‌ ریزی که قابلیت تجاری ندارند اما با استفاده از روش ترال به ناچار وارد تور صید می‌شوند راه فراری به بیرون از تور داشته باشند.»

موضوع حضور کشتی‌های غول‌پیکر ماهیگیری چینی در آب‌های خلیج فارس از بیش از دو سال پیش مطرح و گزارش‌ها و ویدئوهایی از این کشتی‌ها منتشر شده اما مقامات ارشد جمهوری اسلامی این خبر را تکذیب می‌کردند.

محمدعلی حسن‌زاده معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوری پیشتر اعلام کرد که این آب‌ها به اجاره بلندمدت چینی‌ها در آمده است.

احمد مرادی نماینده وقت بندرعباس در مجلس شورای اسلامی نیز از وجود رانت‌ و دست‌های پشت پرده‌ در حضور کشتی‌های چینی در آب‌های جنوبی ایران خبر داده و گفته بود: «پشت پرده صید کشتی‌های چینی در سواحل جنوبی کشور رانت‌هایی نهفته است و این افراد با استفاده از خلاءهای قانونی، صیدهای بی‌رویه توسط کشتی‌های چینی را ساماندهی کرده‌اند.»

خلیل‌الله درخشان عضو شورای مرکزی خانه کشاورزی به روزنامه «شرق» گفته است: «از آنجا که این کشتی‌ها اکوفایندر (ماهی‌یاب) دارند، شبانه گله‌های ماهی را شناسایی کرده و این گله‌ها را شکار می‌کنند. ارزش محموله‌ای که در یک شب شکار می‌شود، گاهی به اندازه قیمت خود کشتی‌هاست. در‌ حال‌ حاضر از ۹۱ کشتی چینی که فعالیت صید و صیادی در ایران را به نزدیک دو دهه عقب‌تر بازگردانده‌اند، هنوز ۱۷ کشتی باقی مانده است که همچنان ذخایر آب‌های جنوب را قلع ‌و‌ قمع کند.»

فقر و بدبختی نسل سوخته بعد از انقلاب و جمع آوری غذا از سطل زباله توسط دختران جوان ایرانی!