پنج شنبه, ۸ آبان , ۱۳۹۹
آخرین اخبار : 

فرانسه در اعتراض به نقض حقوق‌بشر سفیر ایران در پاریس را احضار کرد

سه منبع آگاه جمعه ۲۵ سپتامبر ۲۰۲۰ تایید کردند وزارت خارجه فرانسه طی این هفته سفیر ایران در پاریس را در اعتراض به کارنامه حقوق‌بشری ایران احضار و درباره «نقض‌های خطرناک و مستمر» حقوق‌بشر از سوی رژیم تهران ابراز نگرانی کرده است.

این در حالی است که به گزارش خبرگزاری رویترز، آلمان به نمایندگی از ۴۷ کشور بیانیه‌ای فوری را درباره ایران به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد تقدیم کرده است.

باید قاتلین و جنایتکاران رژیم اسلامی در دادگاه های بین المللی محاکمه شوند. مرگ بر آخوند ـ مرگ بر پاسدار ـ مرگ بر بسیجی ساندیس خور ـ آزادی برای ایران.

از سویی کارشناسان حقوقی سازمان ملل‌متحد از رژیم ایران خواستند تا نسرین ستوده زندانی سیاسی بازداشت شده را برای درمان آزاد کند.

تاکنون به ندرت اتفاق افتاده که فرانسه درباره حقوق‌بشر در ایران به طور علنی واکنش نشان دهد، اما در ۲۲ سپتامبر ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه گفته در پی تظاهرات ضد دولتی در نوامبر ۲۰۱۹، نیاز است که اقدامات بیشتری درباره وخامت نقض حقوق بشر در ایران صورت گیرد.

یک مقام وزارت خارجه فرانسه اما از پاسخ به سوالی درباره احتمال تحرک پاریس به طور مشترک با بریتانیا و آلمان برای هشدار به ایران درباره نحوه تعامل با بازداشت شدگان سیاسی و افراد دارای تابعیت‌های دوگانه، اجتناب کرد.

مرگ بر پاسدار ، مرگ بر آخوند حکومتی ، مرگ بر بسیجی ساندیس خور ـ پاسداران، آخوند ها، بسیجیان، دشمنان ایران و ایرانی ـ دشمن ما همینجاست، دروغ میگن اسرائیل و آمریکاست ـ آزادی ایران، و برابری زنان و مردان، و سکولاریسم برای ایران فردا.

از سویی آنیس ون دیر مول سخنگوی وزارت خارجه فرانسه با بیان این‌که:«مقامات فرانسه همواره درباره نقض‌های خطرناک و مستمر حقوق بشر در ایران ابراز نگرانی می‌کنند». افزود:« بسیاری از شرکاء و از جمله آنها آلمان و بریتانیا در این‌باره با ما نگرانی‌های مشترکی دارند».

یکی از منابع آگاه در این‌باره گفت که سه کشور اروپایی در این رابطه به طور مشترک اقدام کرده و به ایران هشدار داده‌اند که اقدامات آن به روابط تهران با این کشورها لطمه می‌زند، از جمله دو منبع دیگر نیز اظهار داشتند که سفیر ایران در پاریس روز پنج‌شنبه به وزارت خارجه فرانسه احضار شده است.

این در حالی است که سه کشور اروپایی آلمان، بریتانیا و فرانسه در تلاشند تا توافق هسته‌ای امضا شده در سال ۲۰۱۵ میان ایران و قدرت‌های غربی را حفظ و با تلاش‌های ایالات متحده آمریکا برای اعمال فشار بر تهران و پایان دادن به این توافق، مقابله کنند.

واشنگتن روز پنج‌شنبه در واکنش به نقض‌های گسترده حقوق بشر در ایران، تعدادی از مسئولین و نهادهای ایرانی را در لیست سیاه قرار داده و تحریم کرد. با این وجود اتحادیه اروپا اما از سال ۲۰۱۳ تاکنون تحریم‌هایی را علیه نقض‌ کنندگان حقوق بشر در ایران اعمال نکرده است.

رژیم اسلامی داعشی صفت. عملکرد و جنایت های عوامل رژیم اسلامی در حق مردم شریف و ستمدیده ایران، بسیار بدتر از جنایتکاران اسلامی داعشیست. خمینی پدر خوانده القاعده و طالبان و داعش و دیگر جنایتکاران و تروریست های اسلامی در ایران و جهان است. سرنگون باد جمهوری اسلامی ـ آزادی و برابری قانونی زنان و مردان و سکولاریسم برای آینده ایران.

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به گزارشی در روزنامه «گاردین» درباره احضار سفرای ایران در اروپا هر گونه دخالت در امور داخلی کشورش را مردود دانست.

خطیب‌زاده گفت: «ایران معتقد است رفتاری که در ماورای آن انگیزه‌های سیاسی و رویکردهای گزینشی آمریکا و برخی دولت‌های اروپایی نهفته همواره بیشترین ضربه‌ها را به مبدا حقوق‌بشر زده است».

در بیانیه آلمان به نمایندگی از ۴۷ کشور درباره حقوق بشر در ایران نیز آمده است: «همچنان درباره نقض‌های مستمر حقوق‌بشر در ایران و به ویژه در ارتباط با حق آزادی بیان، تاسیس انجمن‌ها و برگزاری تجمعات عمیقا نگرانیم».

در این بیانیه همچنین آمده است که «گزارش‌های موثق درباره بازداشت‌های گسترده و محاکمه‌های ناعادلانه و اعتراف‌های اجباری و اعمال شکنجه و بدرفتاری با بازداشت‌شدگان در حین تظاهرات‌های اخیر نگرانی‌ها را به طور ویژه‌ای برانگیخته است».

سرنگون باد رژیم اسلامی چماقداران و زن ستیزان و سرکوبگران و شکنجه گران و جنایتکاران و تروریست ها و جنگ طلبان و ناقضان حقوق انسانی و بشر ـ خواهان ایرانی آزاد، با قوانین برابری  زنان و مردان و ممنوعیت و جدای نهاد دین از حکومت و سیاست و غیره… و اجتماعی بر اساس انسان دوستی و سکولاریسم.