چهارشنبه, ۹ مهر , ۱۳۹۹
آخرین اخبار : 

ایندیپندنت فارسی: الیوت آبرامز، تحریم‌ها علیه ایران شامگاه شنبه باز می‌گردند

  الیوت آبرامز، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران که به تازگی جانشین برایان هوک شد، از بازگشت تحریم‌ها علیه ایران در نیمه‌شب سی‌ام شهریورماه خبر داد. آبرامز گفت تحریم‌های سازمان ملل ساعت ۸ شب ۲۹ شهریور به وقت شرق آمریکا بازگردانده خواهد شد.

به گفته آبرامز، تحریم‌های تسلیحاتی به طور نامحدود اعمال خواهند شد و محدودیت‌های مربوط به غنی‌سازی و فعالیت‌های مرتبط با آن، ممنوعیت توسعه و آزمایش موشک‌های بالستیک و تحریم‌های مربوط به انتقال فن‌آوری هسته‌ای و موشکی نیز دوباره برقرار می‌شو‌ند.

با تروریست ها و جنایتکاران و چماقدارن رژیم داعشی صفت اسلامی مذاکره نکنید. اکثریت مردم ستمدیده ایران خواهان سرنگونی رژیم اسلامی خونخواران و شکنجه گران و ظالمین و فاسدینند. دشمن ما همینجاست، دروغ میگن اسرائیل و آمریکاست.

براساس قطعنامه ۲۲۳۱ که برجام ضمیمه آن است، تحریم‌های تسلیحات سبک برای ایران پنج سال پس از اجرای برنامه جامع اقدام مشترک لغو می‌شوند. آمریکا قصد داشت با تصویب قطعنامه‌ای از لغو این تحریم‌ها در ۲۷مهرماه سال جاری جلوگیری کند. اما روسیه و چین این قطعنامه را وتو کردند و اکنون آمریکا قصد دارد باوجود خروج از برجام، از طریق مکانیسم ماشه، تحریم‌ها را علیه ایران برقرار کند.

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا هم پیش‌تر در مورد بازگشت تحریم‌ها در سی‌ام شهریورماه هشدار داده بود.

رویترز روز گذشته گزارش داد که آمریکا در صدد است تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران را حفظ کند.

با این حال ایران،‌روسیه و چین و برخی کشورهای اروپایی بر این باورند که آمریکا نمی‌تواند تحریم‌ها را دوباره علیه ایران برقرار کند.

مرگ بر پاسدار ، مرگ بر آخوند حکومتی ، مرگ بر بسیجی ساندیس خور ـ پاسداران، آخوند ها، بسیجیان، دشمنان ایران و ایرانی ـ دشمن ما همینجاست، دروغ میگن اسرائیل و آمریکاست ـ آزادی ایران، و برابری زنان و مردان، و سکولاریسم برای ایران فردا.

یک دیپلمات شورای امنیت در این زمینه به رویترز گفت: «مانند این است که ماشه را فشار دهیم اما تیر شلیک نشود. مکانیسم ماشه‌ای در کار نیست و تحریم‌ها تعلیق شده می‌مانند.»

آبرامز در زمینه تحریم‌های ثانویه به رویترز گفت: «بیانیه‌هایی در آخر هفته و روز دوشنبه منتشر خواهد شد.»

این خبرگزاری بریتانیایی به نقل از برخی دیپلما‌ت‌ها می‌نویسد که کشورهای اندکی در مسیر بازگرداندن تحریم‌ها با آمریکا همراهی خواهند کرد.

با این حال اروپاییان پیش‌تر اعلام کرده بودند که فارغ از اینکه برنامه آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران به نتیجه برسد با نه، دست‌کم تا سه سال دیگر تحریم‌های تسلیحاتی اروپا علیه ایران را حفظ می‌کنند.

چهل و یک سال است که همه جای ایران سیاهپوش و عزادار و سرای غم است. چهل و یک سال است که جان و زندگی مردم ایران برای جنایتکاران و چماقداران رژیم اسلامی هیچ ارزشی ندارد.

از سوی دیگر حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران نیز مخالفت‌های احتمالی با تحریم‌های مورد نظر آمریکا را «پیروزی برای ایران و شکست آمریکا» توصیف کرده و پیشاپیش آن را تبریک گفته است.

همزمان تعدادی از نمایندگان مجلس طرحی را برای مقابله با آنچه که «اقدامات خصمانه آمریکا» خوانده‌اند، تهیه کرده و خواستار بررسی سه‌فوریتی طرح اقدام متقابل ایران علیه فعال‌سازی مکانیسم ماشه شده‌اند. پیش‌تر در زمان خروج آمریکا از برجام یا تصویب شش قطعنامه تحریمی در شورای امنیت نیز تهدید‌های‌ مشابهی مطرح شده بود، که اجرایی نشد.

قیمت دلار چه ١ تومان باشد و چه ۵۰۰۰۰ هزار تومان تفاوت چندانی در بهتر شدن اوضاع اقتصادی اکثریت فقیر و درمانده ایرانی نمیکند. جمهوری اسلامی هر چقدر بیشتر پول گیرش بیاید خرج گماشتگان و مزدوران و چماقداران داخلی و هزینه های نظامی، و همچنین به جیب عموهایشان حسن نصرالله در لبنان و دیگر وابستگان رژیم اسلامی در برون مرزها میشود. یگانه راه رهائی از تمام مصیبت ها و بدبختی های موجود در ایران اعتصاب همگانی کارگران در تمام ایران و مخصوصا اعتصاب کارگران شرکت های نفت و گاز است. گزینه اعتصاب همگانی دست اراذل و اوباشان رژیم جنایتکاران اسلامی برای سرکوب و کشتن مردم بسته میشود.