جمعه, ۴ مهر , ۱۳۹۹
آخرین اخبار : 

فرانسه و سفارت آلمان اعدام نوید افکاری را محکوم کردند

واکنش‌ها به اقدام دستگاه قضایی ایران در اعدام نوید افکاری، کشتی‌گیر ایرانی، همچنان ادامه دارد و به دنبال اتحادیه اروپا، فرانسه و آلمان نیز به طور مستقل این اقدام را محکوم کردند.

وزارت خارجه فرانسه فرانسه روز یکشنبه ۲۳ شهریور در بیانیه‌ای بر پایبندی خود به حق آزادی بیان و آزادی اعتراض مسالمت‌آمیز و همچنین حق برخورداری همگان از یک دادگاه منصفانه تاکید کرد و گفت که بر این اساس اعدام آقای افکاری را محکوم می‌کند.

به گزارش رادیو فردا، نوید افکاری نایب قهرمان نوجوانان ایران در پی اعتراضات مرداد ۹۷ بازداشت و به قتل یک مامور امنیتی متهم و به اعدام محکوم شد. او و خانواده‌اش اما به دفعات عنوان کردند اعترافاتی که در طول دوران بازداشت برای اقرار به مشارکت در قتل یک مامور امنیتی از آنها گرفته شده، زیر فشار مداوم شکنجه بوده است.

آخوند دیکتاتور و خونخوار خامنه ای، و آخوند قاتل و جلاد ابراهیم رئیسی. آخوند ها در ایران، عامل تمام بدبختی و جنایت و فقر و نداری و بیکاری و میلیون ها درد بی درمان هستند. آخوند خوب، آخوند مُرده است. مرگ بر آخوند ـ مرگ بر پاسدار ـ مرگ بر جمهوری اسلامی.

بیانیه وزارت خارجه فرانسه در ادامه بر مخالفت این کشور با مجازات اعدام در هر کجا و تحت هر شرایطی تاکید می‌کند و آن را غیرانسانی، ناعادلانه و بی‌تاثیر می‌داند.

از سویی سفارت آلمان در تهران نیز روز یکشنبه در توییتی اعدام نوید افکاری را غیرقابل پذیرش خواند و آن را شیوه‌ای برای «خاموش کردن صداهای مخالف» در ایران دانست.

این سفارتخانه در توییت خود همچنین نوشت: « دو برادر نوید هنوز در زندان هستند و اکنون به همبستگی ما نیاز دارند!»

وحید و حبیب، برادران نوید افکاری هر یک به ۵۴ و ۲۷ سال زندان با شلاق محکوم شده‌اند. این دو برادر گفته‌اند که تحت شکنجه مجبور شده‌اند حتی علیه یکدیگر اعتراف کنند.

ابهامات درباره اعدام نوید افکاری

بر اساس گزارش‌ها نوید افکاری بامداد شنبه در زندان عادل آباد شیراز اعدام شد، اما مصاحبه بابک پاک‌نیا، وکیل دادگستری، با پایگاه خبری امتداد به برخی ابهامات درباره وقوع این حکم می‌پردازد.

دشمنان حقیقی مردم ایران و کشور ایران، آخوند ها، پاسداران، بسیجی ها. پاسدار، آخوند، بسیجی خوب، مُرده است. آتش به اختیار هم دو طرفه است. آزادی و برابری زنان و مردان و سکولاریسم برای ایران.

آقای پاک‌نیا اگرچه وکیل نوید افکاری نبوده اما از جزییات پرونده مطلع است. وی در این مصاحبه به برخی موارد غیرمعمول در اعدام آقای افکاری پرداخته و از جمله گفته است که او ساعت یازده و نیم، شامگاه جمعه با خانواده تماس گرفته است.

طبق ضوابط قضایی در ایران، افراد محکوم به اعدام عموما ٢۴ ساعت قبل از اجرای حکم به سلول انفرادی برده می‌شوند و از این رو برخی حقوق‌دانان معتقدند تماس تلفنی او در آخرین ساعات زندگی گویای آن می‌تواند باشد که او احتمالا قرار نبوده روز شنبه اعدام شود.

بابک پاک‌نیا نیز در این مصاحبه می‌گوید: «تا جایی که می دانم آخرین تماس او ساعت ۱۱:۳۰ دقیقه شب بوده، اینکه از آن ساعت تا بامداد چه اتفاقی افتاده و چگونه شرایط اعدام او مهیا شده، نمی‌دانیم.»

کشوری که آخوند در آن حاکم باشد، بدبخت ترین و عقب مانده ترین کشور دنیا است. در ایران، به غیر از آخوند ها که بیماران روانی اند، هیچ کس دیگری از آزادی های شخصی و اجتماعی برخوردار نیست. قوانین جمهوری اسلامی بر گرفته از اسلام عقب مانده هزار و چهارصد سال قبل اعراب است، آزادی و برابری قانونی و اجتماعی زنان و مردان و سکولاریسم برای ایران.

وی همچنین شتاب در اعدام نوید افکاری را غیرمعمول می‌نامد و عنوان می‌کند: « رویه دستگاه قضایی این بوده که معمولا در چنین پرونده‌هایی قصاص را اجرا نمی‌کنند و همیشه تلاش می‌شود با گذر زمان شرایط را به سمت رضایت خانواده اولیای دم پیش ببرند… اما در این پرونده که احتمال کسب رضایت وجود داشت و تلاش‌هایی هم آغاز شده بود، هنوز اجرای باعجله این حکم برای همه ما محل ابهام و تردید است.»

صبح شنبه مهدی محمودیان، فعال مدنی که برای نجات نوید افکاری تلاش می‌کرد، در توییتر نوشت، خانواده مقتول قبول کرده بود که برای رضایت صحبت کنند و او با برادر نوید افکاری سوار هواپیما شده بود تا به شیراز، شهر محل زندگی آنها بروند، اما قبل از پرواز مطلع شد که حکم را اجرا کرده‌اند.

بخواهیم و یا نخواهیم و برای آزادی ایران از شر رژیم داعشی صفت جنایتکاران و چماقداران و آخوند های حکومتی هیچ راهی به غیر از حضور خیابانی و در پاسخ به خشونت مامورین رژیم عکس العمل به خشونت و حتی مسلح شدن و مقابله به مثل وجود ندارد. رژیم قاتلین اسلامی همه راه های مسالمت آمیز و مدنی مردم ستمدیده و معترض ایران را با گلوله پاسخ میدهند! ما انتقام خون جوانانمان را خواهیم گرفت، نه میبخشیم، نه فراموش میکنیم.