سه شنبه, ۱۴ مرداد , ۱۳۹۹
آخرین اخبار : 

تایید حکم ۲ بار اعدام برای ۵ نفر از بازداشت شدگان اعتراضات گرانی بنزین در دی ۹۶

یک منبع حقوق بشری روز یکشنبه ۵ مرداد ماه ۹۹، از تایید حکم اعدام پنج نفر از بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری دی‌ماه ۹۶ توسط دیوان عالی جمهوری اسلامی خبر داد.

ایران کارگر، به گزارش این منبع، پنج تن از بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری دی ماه ۹۶ به نام‌های مجید نظری کندری، هادی کیانی، مهدی صالحی قلعه‌شاهرخی، محمد بسطامی و عباس محمدی در شعبه ۲ دادگاه انقلاب اصفهان به یک یا دو بار اعدام محکوم شده بودند که این حکم در دیوان عالی کشور تایید شده است.

امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی، سه جوان بیگناه ایرانی که توسط اشرار و داعشی صفتان رژیم خونخواران اسلامی در ایران محکوم به اعدام هستند.

وکیل یکی از معترضین محکوم به اعدام گفته است: «در اعتراض دی۹۶ در خمینی‌شهر، اصغر رشیدی به ضرب گلوله کشته شد. خانواده‌ از نیروی انتظامی شکایت کردند؛ اما دوستانش که در میان معترضین بودند بازداشت شدند و نهایتا هر کدام به اتهام محاربه و بغی به دوبار اعدام محکوم شدند.»

اتهام این پنج جوان بازداشت‌شده که همگی متولد دهه هفتاد هستند نیز بغی و محاربه عنوان شده است. بر اساس این گزارش، این افراد در اعتراضات دی۹۶ در خمینی شهر اصفهان بازداشت شده‌اند.

آنها در دادگاه گفته‌اند که برای گرفتن اعتراف‌های اجباری مورد شکنجه قرار گرفته‌اند. اعتراف‌گیری زیر شکنجه، شیوه متداول حکومت جمهوری اسلامی است که در مورد تمامی دستگیرشدگان در طی بیش از چهل سال حاکمیتش اعمال کرده است.

یاد‌آوری می‌شود که اعتراضات سراسری دیماه ۹۶ در اعتراض به گرانی از مشهد شروع شد و به سرعت به سایر شهرها گسترش یافت. از صبح روز هفتم دی ماه، تظاهرات بزرگی در مشهد در اعتراض به گرانی و سیاستهای اقتصادی حسن روحانی آغاز شد. این تظاهرات و اعتراض طی دو هفته پیاپی در بیش از ۱۴۲ شهر استمرار داشت.

تظاهرکنندگان ابتدا شعارهایی علیه گرانی سردادند، اما به فاصله اندکی، شعارها رنگ سیاسی به خود گرفت و خامنه‌ای را هدف قرار داد.

باید قاتلین و جنایتکاران رژیم اسلامی در دادگاه های بین المللی محاکمه شوند. مرگ بر آخوند ـ مرگ بر پاسدار ـ مرگ بر بسیجی ساندیس خور ـ آزادی برای ایران.

مردم در شهرهای مختلف با شعارهای «مرگ بر خامنه‌ای»، «مرگ بر اصل ولایت فقیه»، «مرگ بر دیکتاتور»، «گرانی بهانه است کل نظام نشانه است»، «اصلاح طلب اصولگرا دیگه تمومه ماجرا»، اعتراض خود را علیه جمهوری  اسلامی به نمایش گذاشتند

در این اعتراضات دهها تن بازداشت و نزدیک به ۴۵ نفر به دست پاسداران و ماموران انتظامی کشته شدند.

دشمنان حقیقی مردم ایران و کشور ایران، آخوند ها، پاسداران، بسیجی ها. پاسدار، آخوند، بسیجی خوب، مُرده است. آتش به اختیار هم دو طرفه است. آزادی و برابری زنان و مردان و سکولاریسم برای ایران.

پیشتر نیز حکم اعدام ۵ نفر از معترضین آبان ماه ۹۸، در دیوان عالی کشور تایید شده بود که در پی اعتراض جهانی نسبت به حکم اعدام سه نفر از آنها، قضائیه جمهوری اسلامی مجبور عقب نشینی و پذیرش اعاده دادرسی در مورد پرونده سه نفر از معترضان کرد.

در این کمپین اعتراضی گسترده، مردم ایران و جهان، با بیش از ۱۱ میلیون بار هشتگ «اعدام نکنید» اعتراض خودشان را نشان داده بودند.

بخواهیم و یا نخواهیم و برای آزادی ایران از شر رژیم داعشی صفت جنایتکاران و چماقداران و آخوند های حکومتی هیچ راهی به غیر از حضور خیابانی و در پاسخ به خشونت مامورین رژیم عکس العمل به خشونت و حتی مسلح شدن و مقابله به مثل وجود ندارد. رژیم قاتلین اسلامی همه راه های مسالمت آمیز و مدنی مردم ستمدیده و معترض ایران را با گلوله پاسخ میدهند! ما انتقام خون جوانانمان را خواهیم گرفت، نه میبخشیم، نه فراموش میکنیم.