سه شنبه, ۱۴ مرداد , ۱۳۹۹
آخرین اخبار : 

یورو نیوز: در ایران قیمت دلار به سمت کانال ۲۴ هزار تومان رفت

 نرخ رسمی و آزاد ارز در معاملات روز دوشنبه بازار ایران و درست یک‌ روز پس از آن که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، کاهش ارزش پول ملی را یکی از عمده‌ترین بیماری‌های اقتصادی کشور عنوان کرد، رکوردهای تاریخی تازه‌ای را ثبت کرد.

 رهبر جمهوری اسلامی ایران در دیدار مجازی روز یکشنبه با نمایندگان مجلس، مشکلات اقتصادی کشور را به «بیماری» تعبیر کرد و عمده‌ترین این بیماری‌ها را «تورم، کاهش ارزش پول ملی، گرانی‌های بی‌منطق، مشکلات بنگاه‌های تولیدی و وجود تحریم‌های خارجی برشمرد ولی در عین حال تاکید کرد که بنیه‌ کشور برای غلبه بر این بیماری‌ها قوی است.

البته حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران طی روزهای اخیر بارها اعلام کرده که امتناع برخی صادرکنندگان از بازگرداندن حدود ۲۰ میلیارد دلار ارز به کشور علت اصلی شوک ارزی اخیر در بازار ایران بوده است. او سعی کرده با تهدید صادرکنندگان به برخورد قضایی زمینه ورود ارز به کشور را تسریع کند.

با این حال، بانک مرکزی ایران در آغاز معاملات روز دوشنبه نیز همچون ۱۰ روز گذشته با افزایش نرخ رسمی عرضه ارز به تعقیب و گریز با قیمت آزاد فروش ارز ادامه داد. پس از آن که نرخ رسمی عرضه دلار به اوج جدید ۲۲ هزار و ۷۵۰ تومان رسید، بهای فروش دلار در بازار آزاد ایران نیز ارز مرز ۲۳ هزار تومان گذشت.

با ادامه افت نرخ برابری پول ملی ایران در مقابل دلار آمریکا که بعد از ظهر دوشنبه تا ثبت نرخ تاریخی ۲۳ هزار و ۴۶۰ تومان دلار ادامه یافت، قیمت فروش هر افغانی افغانستان نیز به بالاترین حد در برابر ریال و تومان ایران رسید. به طوری که نرخ مبادله آن با پول ایران به ۳۰۱ تومان یا ۳۰۱۰ ریال بالغ شد.

گور خوابی و کارتن خوابی و میلیون ها در بی درمان مردم فقیر و ستمدیده ایرانی. و وعده ها و ادعاهای دروغین خمینی و دیگر چماقداران اسلامی، بعد از سقوط حکومت سلطنت شاهنشاهی پهلوی در ایران. خانه نخرید، همه را صاحب خانه میکنیم! آب و برق مجانی میشود! روحانیون نباید رئیس جمهور شوند! حکومت اسلامی دیکتاتوری وجود ندارد!!! (دروغ شاخدار)، و اما نتیجه اینکه پول ایران به جیب حزب الله و سوریه و حماس… چپاول و دزدی های سران حکومت، ثروت میلیاردی خامنه ای و آقازاده ها، میلیاردر شدن سپاهی ها و آیت الله های حکومتی و زندگی اشرافانه آخوند ها و گماشتگان و جنایتکاران رژیم داعشی صفت اسلامی… و فقر بدبختی و آوارگی و گور خوابی و تباهی و بیکاری و بی آیندگی اکثریت مردم ستمدیده ایران…

در حالی که بانک مرکزی ایران بهای عرضه رسمی هر یورو را ۲۵ هزار و ۵۰ تومان تعیین کرد، قیمت آزاد آن نیز برای نخستین بار به ۲۶ هزار و ۲۰۰ تومان رسید.

به اعتقاد کارشناسان اقتصادی روند کاهش نرخ برابری پول ملی ایران که طی ۴۱ سال گذشته استمرار داشته، ناشی از عوامل بنیادینی همچون افزایش سالانه هزینه‌ها و کسری بودجه دولت، افزایش مستمر حجم نقدینگی و تورم، کاهش رشد اقتصادی وابستگی دولت به درآمدهای پرنوسان صادرات نفت است که به دلیل بروز محرک‌های کوتاه‌مدتی همچون تحریم‌های آمریکا و شیوع ویروس کرونا سرعت بیشتری به خود گرفته است.

با آغاز به کار بازار جهانی طلا، قیمت هر اونس طلا روز دوشنبه بیش از ۱۰ دلار افزایش یافت. بدین ترتیب قیمت هر اونس طلا بار دیگر به هزار و ۸۰۹ دلار بازگشت که بالاترین سطح قیمت فلز زرد طی ۹ سال گذشته به شمار می‌رود.

همزمانی رشد قیمت دلار در بازار ایران و نرخ طلا در بازار جهانی موجب شد تا قیمت هر قطعه تمام سکه طلا در بازار تهران تا ۱۰ میلیون و ۶۷۰ هزار تومان صعود کرد که در مقایسه با بهای روز یکشنبه شاهد ۲۷۰ هزار تومان افزایش بود.

چهل و یک سال است که همه جای ایران سیاهپوش و عزادار و سرای غم است. چهل و یک سال است که جان و زندگی مردم ایران برای جنایتکاران و چماقداران رژیم اسلامی هیچ ارزشی ندارد.