سه شنبه, ۱۴ مرداد , ۱۳۹۹
آخرین اخبار : 

ایران کارگر: گزارشی از رانت‌خواری و چپاول سرمایه‌های کارخانه سیمان کارون و ضایع کردن حق و حقوق کارگران

شرکت سیمان کارون بیش از ۶ سال است که در وضعیت بحرانی به سر می‌برد و اکنون به دلیل فساد در مدیریت شرکت، از یک طرف کارفرما و مدیران به دنبال انباشت سرمایه‌های حاصل از فروش محصولات این شرکت می‌باشند و از طرف دیگر کارگران که از حداقل مزایای شغلی محروم هستند، ۴ ماه حقوق عقب‌افتاده طلب دارند.

اکنون در شرایطی که دلار از مرز ۲۲ هزار تومان عبور کرده، سیمان صادراتی کارون در قالب کالای داخلی به فروش می‌رسد و از طرف دیگر دلارهای نقد از خریداران سیمان صادراتی دریافت و توسط مدیرعامل شرکت سیمان کارون و لارستان به شکل غیرقانونی در صرافی‌های میرداماد و فردوسی تهران به فروش می‌رسد.

دلارهایی که از مرزهای زمینی و هوایی کشور با لابی مدیرعامل به تهران منتقل می‌شود و در صرافی‌ها به فروش می‌رسد، در حالی که کارگران سیمان کارون و لارستان از حداقل مزایای شغلی محروم هستند و ۴ ماه حقوق عقب‌افتاده دارند.

این در شرایطی است که تنها دو کارمند واحد مالی تهران، ماهیانه مبلغ ۳۰ میلیون تومان، از بابت حق‌الزحمه فروش دلارها حقوق می‌گیرند.
خبرهای کوتاه کارگری ـ اجتماعی
عکس از آرشیو

یک کارگر سیمان کارون، خطاب به همتی، رئیس بانک مرکزی، می‌گوید: «شما که مدعی هستید، آن دسته از صادرکنندگانی که ارز صادراتی را به کشور باز نمی‌گردانند، می‌بایست به مراجع قضایی معرفی شوند، این گوی و این میدان؛ این همان حبابی است که مدت‌هاست شما از آن یاد می‌کنید و ابراز می‌دارید در حال مدیریت آن هستید.»

این کارگر ادامه می‌دهد: «استخوان کارگر در لابه‌لای این حباب شما خرد شده، نای نفس ندارند؛ آیا می‌فهمید یک ماه حقوق نگرفتن چه طعمی دارد؟ کارگر سیمان کارون با تورم حبابی شما ۴ ماه حقوق نگرفته، اما به جای آن مدیریتش ماهیانه ۵۰۰ میلیون تومان حقوق می‌گیرد؛ اینجا دیگر کار دشمن است؟ نفوذی است؟ ضدانقلاب است؟»

طی روزهای اخیر، کارگران سیمان کارون نامه‌ای به دولت روحانی و دفتر خامنه‌ای نوشته و در آن به افشاگری حقوق پانصد میلیونی مدیرعامل شرکت سیمان کارون و لارستان پرداخته‌اند.

تمام پول منابع ملی و نفتی ایران یا توسط سران و گماشتگان رژیم دزدان و قاتلین اسلامی یا دزدی میشود، به جیب آخوند و پاسدار و بسیجی و حزب الله لبنان، بشار اسد در سوریه و حماس در فلسطین و حشد الشعبی در عراق، و حوزه های اسلامی آخوند ها…و دیگر تروریست های ایران و دنیا پرداخته میشود، و دیگر پولی برای پرداخت به حقوق کارگران و زحمتکشان و مزدبگیران و اکثریت بدبخت و فقیر ایرانی باقی نمی ماند.

کارگران در این نامه سرگشاده با اشاره به این موضوع، می‌گویند: «روسای قوای سه‌گانه به وضعیت بد اقتصادی اشاره کرده و گفته‌اند که دست‌کم قصد دارند با رانت و حقوق‌های نجومی مبارزه کنند و اعتماد از دست رفته مردم را به کشور بازگردانند.»

آن‌ها افزودند: «اما شاهد عدم توجه رئیس قوه قضاییه به شکایات متعدد کارگران از رانت، پول‌شویی و حقوق نجومی مدیرعامل هستند؛ عدم توجهی که مغایر با شعار قوه قضاییه در مبارزه با فساد و رانت در کشور است.»

اما واقعیت امر این که نوشتن نامه کارگران شرکت سیمان کارون به روحانی و اعتراض از دستگاه قضاییه، نه تنها گره‌ای از کار آن‌ها باز نکرده، بلکه در جهت سرکوب کارگرانی که به دنبال حق و حقوق خود بوده و علیه فساد در مدیرعامل شرکت افشاگری کردند، قدم برداشتند.

اما اکنون پس از این که مدیرعامل سرنوشت نزدیک به هزار کارگر و متخصص را در دو شرکت سیمان کارون و لارستان به بازی گرفته، خبرها حاکی از این است که منشی مدیرعامل، حکم مشاور عالی از وی دریافت کرده است.

این عکس خود نشان دهنده واقعیت خرج پول میلیاردها پول ایران توسط رژیم دزد ها و قاتلین و جنایتکاران است.

 

سوال کارگران این است که منشی که اکنون مشاور عالی مدیرعامل است کجای صنعت سیمان قرار دارد؟ وی دارای کدام تخصص و تحصیلات مرتبط در حوضه صنعت سیمان است؟ این انتساب با چه پشتوانه‌ تخصصی صورت گرفته؟ هدف از صدور این حکم چیست؟

این بذل و بخشش‌های انتسابی در حالی رخ می‌دهد که کارگران از دریافت احکام استخدامی شروع سال ۹۹ تاکنون محروم هستند؛ ترفیع حقوق پرسنل انجام نمی‌گیرد؛ چارت سازمانی و بازبینی طرح طبقه‌بندی مشاغل پس از ۲۰ سال در حاله‌ای از ابهام و سکوت قرار دارد.

از طرف دیگر، کارگران ۴ ماه حقوق عقب‌افتاده دارند و سنوات بازنشستگان سال ۹۸ تاکنون پرداخت نشده است؛ حقوق بازنشستگی همکاران‌شان به دلیل واریز نشدن ۴ درصد حق کارفرما به بیمه تامین اجتماعی، هنوز پرداخت نشده است.

به گفته کارگران، اعتراضات علیه مدیرعامل از هر زمان دیگر بلندتر است؛ چراکه به بحران‌های تاریخی که اکنون کارگران سیمان کارون و لارستان را به تشنج کشانده، پاسخگو نبوده است.

و باز به گفته کارگران، مدیرعامل، مدیریت نمی‌کند، استبداد می‌کند، تعداد کثیری از کارگران از واحد خدمات تا واحد فنی در چالش کرونا هستند و در بیمارستان‌های مسجدسلیمان و اهواز بستری شده‌اند.

این در حالی است که قلندری، مدیرسایت، تلویحا اعلام داشته، طبق دستور مدیرعامل، کارگران از اعلام بیماری خود به همکاران جداً پرهیز کنند، در غیر این صورت، با متخلفین از دستور، برخورد اداری خواهد شد.

در چنین شرایطی هزینه این پنهان‌کاری را فقط کارگر می‌دهد و قابل توجه مسئولین دلسوز نظام!! که مدیرعامل با اعزام پزشک خصوصی به دفترش در تهران از خود و دارودسته‌اش تست کرونا گرفته، ولی مابقی کارگران از این آزمایش محروم ماندند! آیا این رفتار همانند نژادپرستی یا همان آپارتاید نیست؟

اما کارگران می‌دانند زمان شناسایی بحران‌ها فرارسیده و شرایط سخت سره را از ناسره جدا خواهد کرد و باید منتظر خشم خروشان کارگران باشند.

لازم به یادآوری است که اخیراً طبق دستور سرپرست وقت شرکت سیمان کارون، یکی از کارگران باسابقه، از محل دائمی کار خود در دفتر فروش اهواز به کارخانه معرفی شد تا در اختیار کارگزینی قرار بگیرد.

این اقدام ناشیانه از طرف سرپرست شرکت در حالی صورت می‌گیرد که این کارگر فعال و دلسوز نمی‌تواند در مقابل رفتار ناصحیح مدیران و بی‌عدالتی‌های آن‌ها و تهمت و بی‌‌اخلاقی نسبت به کارگران و دریافت حقوق‌های نجومی و فساد در پیکره مالی و مدیریتی شرکت، سکوت کند.

در نتیجه به بیان مشکلات کارگران می‌پردازند تا این که از طرف سرپرست شرکت و معاونت مالی و اداری، مورد تهمت، ناسزا و تهدید قرار می‌گیرد و عنوان نفوذی به وی داده می‌شود.

اکنون در جهت سرکوب این کارگر و کارگران معترض دیگر، وی به کمیته انضباطی معرفی شده تا مدیریت به خیال خود پرونده وی را برای همیشه ببندد.

در مقابل چنین اقدامی، کارگران به کارفرما و تیم مدیریتی جدید اعلام می‌کنند که دست از اقدامات تحریک‌آمیز کارگران برداشته و مطالبات ضایع شده حقوقی و مدنی را طبق مقررات به آنها باز گردانند؛ در غیر این‌صورت با واکنش قانونی کارگران در مقابل فساد لجام‌گسیخته آن‌ها مواجه خواهند شد.