سه شنبه, ۸ مهر , ۱۳۹۹
آخرین اخبار : 

هنرمند سعید شنبه زاده: مبارزه با نژاد پرستی‌ عین تمدن است، اما چرا آنرا از کشور خود آغاز نکنیم؟ فیلم

از فیسبوک احمد مقیمی: با پخش خبر قتل بسیار دلخراش و مظلومانه سیاهپوست آمریکایی به نام جورج فلوید، که انعکاس جهانی‌ یافت، برخی‌ زخم‌های کهنه هم سر باز زدند. بخصوص برخی‌ از ما ایرانیان با ماهیتی به شدت نژاد پرستانه، دلقک وار پرچم ضد راسیسم را در دست گرفتیم.

بدون مقدمه چینی‌ بیشتری، سخنان هنرمند عزیز سعید شنبه زاده از هموطنان سیاهپوست ساکن فرانسه را، در مصاحبه با تلویزیون ایران اینترنشنال پیاده کرده و می‌‌آورم:

سعید شنبه زاده: …« بعد از اینکه نوروز تمام می‌‌شود، زمانی‌ که خود به مدرسه می‌‌رفتم، تمام بچه مدرسه ای‌ها به دنبالم راه می‌‌افتادند و می‌‌گفتند: حاجی فیروزه، مبارک مبارک …

این یک معضل بزرگی‌ برای ماست، برای سیاهپوستان ایران، حالا من نمی‌‌دانم آقای بیضائی(بهرام بیضائی) که بسیار انسان محترم، بسیار انسان فرهیخته‌ای است، که اگر یک موضوعی ۱۰۰۰ سال پیش اتفاق افتاده را، امروز بیاییم آنرا تکرار کنیم. چونکه سیاه کردن پوست صورت، امروز در دنیا جرم است. حالا چطوری ایشون در آمریکا اون تئاتر رو می‌‌برند روی صحنه، یا چطوری از آن دفاع می‌‌کنند، بماند.

جامعه ایرانی هم هیچ عکس العملی نشان نمی‌‌دهد، با توجه به اینکه این یک حرکت ۱۰۰ درصد نژاد پرستانه است.

ما سیاه پوستان ایران، بخصوص کودکان ما و زنان، دو قشری که جزو اقلیت‌های قومی و مذهبی و رنگ پوست مثل سیاه پوستان، خیلی‌ صدمه می‌‌بینند، یکی‌ کودکان هستند و یکی‌ زنان.

این مساله حاجی فیروز، مساله مبارک، که مثلا شخصیت یک سیاه پوست حتما بایستی‌ یک شخص لوده‌ای باشد، این شد یک کاراکتر؟!

اگر مبارک و حاجی فیروز خوبه، لطفا خود آقای بیضائی(بهرام) این نقش را بپذیرند، چشماشون هم آبی‌ است و موهایشان هم رنگی‌، اما دست از سر ما بردارند! »

به نظر من سخنان سعید شنبه زاده عین واقعیت است. رفتار ما با عرب‌های ایران، سیاه پوستان جنوب، افغان ها، حتی هموطنان بلوچ، کُرد و غیره، بسیار نژاد پرستانه بوده است.

همین‌ دو هفته پیش دهها افغان توسط مرزبانان جمهوری اسلامی، در رودخانه هریرود غرق شدند، اما برخی‌ فعالان سیاسی مشکوک، یقه ندریدند. دیروز در مهریز یزد باز هم با شلیک به ماشینی که سرنشیان آن افغان بودند، وسیله نقلیه به آتش کشیده شد و حداقل دو نفر جان باختند و تعدادی به شدت زخمی شدند.

دفاع از جان و کرامت انسانها، یک وظیفه انسانی‌ است، اما اربابان بشار اسد و حامیان حقوق بشار در داخل و خارج، که در مقابل کشتار نیم میلیونی لال ماندند، امروز خفه شوند و حقوق بشر را لوث نکنند.