شنبه, ۱۰ خرداد , ۱۳۹۹
آخرین اخبار : 

ایران کارگر: تجمع اعتراضی پرستاران گیلان در اعتراض به قرارداد ۸۹ روزه و پرداخت نشدن دستمزد

تعدادی از پرستاران قرارداد ۸۹ روزه گیلان، صبح امرروز چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ماه، به نمایندگی از طرف همکاران خود به تهران آمدند و نسبت به قراردادهای ۸۹ روزه و پرداخت نشدن  دستمزد خود، در مقابل وزارت بهداشت و درمان دست به تجمع اعتراضی زدند.

پرستاران گیلان با شیوع ویروس کرونا و با فراخوان نیاز به نیروی شرکتی، از سوی دانشگاه علوم پزشکی گیلان مشغول به کار شدند و به آنها قرارداد ۸۹ روزه داده شد.

این پرستاران از ابتدای اسفند ماه سال گذشته در کنار دیگر نیروهای پرستاری برای مقابله با کرونا در بیمارستان‌های گیلان مشغول به کار بودند؛ اما تاکنون دستمزدی دریافت نکرده‌اند.

پرستاران معترض در تجمع اعتراضی خود خواستار پرداخت حقوق عقب افتاده و تبدیل قراردادشان به قرارداد دائمی شدند.

تجمع اعتراضی

پس از شیوع ویروس کرونا در اکثر شهرها، وزارت بهداشت و درمان پرستارانی را در نقاط مختلف کشور با قراردادهای ۸۹ روزه به کار گرفت و در صدد است پس از پایان قرارداد، آن‌ها را اخراج و بیکار کند.

پرستاران ۸۹ روزه استان گیلان نیز که به همین روش جذب شده‌اند، در حالی قرار است بیکار شوند که هنوز حقوق خود را نیز دریافت نکرده‌اند. آن‌ها پس از چند بار تجمع اعتراضی در گیلان پاسخی نسبت به مطالبات خود دریافت نکرده‌اند و امروز برای رساندن صدای خود به گوش مسئولان، نمایندگانی را به تهران فرستادند.

در سایر شهرها نیز پرستاران نسبت به قراردادهای ۸۹ روزه و عقب افتادن دستمزدها و شدت کار اعتراض دارند.

این عکس خود نشان دهنده واقعیت خرج پول میلیاردها پول ایران توسط رژیم دزد ها و قاتلین و جنایتکاران است.

علیرضا افشار، نماینده وزیر بهداشت در امور اجرایی مقابله با کرونا در خوزستان، چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت به شدت کار و فرسودگی کادر درمان اذعان کرد و گفت: «اکنون حدود سه ماه است که پرسنل کادر درمانی و پشتیبانی درمان، شبانه‌روز در حال تلاش برای مهار این ویروس هستند و گاهی گزارش‌ها بیانگر این است که بسیاری از آن‌ها ماه‌ها است که والدین و نزدیکان و حتی فرزندان‌شان را ندیده‌اند.»

پرستاران در سخت‌ترین و بی‌سابقه‌ترین شرایط ناشی از بیماری کرونا، چندین ماه را به صورت شبانه‌روز در کنار بیماران کرونایی گذرانده‌اند. براساس آمار و لیست منتشر شده بیش از ۱۰۷ کادر درمانی اعم از پرستار و پزشک جان خود را از دست دادند و بسیاری به ویروس کرونا مبتلا شدند، اما اکنون حق‌شان نادیده گرفته و در یک رویکرد استثمارگرانه قرار است بدون دریافت دستمزد، اخراج و به خیل عظیم بیکاران بپیوندند.

این اقدام در شرایطی صورت می‌گیرد که هنوز بسیاری از استان‌ها در وضعیت قرمز به سر می‌برند؛ از جمله خوزستان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان که با مشکل جدی پرستار مواجه هستند.