شنبه, ۱۰ خرداد , ۱۳۹۹
آخرین اخبار : 

کرونا در ایران: شرایط برای سفرهای غیرضروری و تفریحی امن نیست؛ کرمانشاه، خراسان شمالی، سیستان و بلوچستان و خوزستان در وضعیت هشدار کرونا قرار دارند

در حالی که برخی از استان های ایران از جمله خوزستان، کرمانشاه، خراسان شمالی و سیستان و بلوچستان، در وضعیت قرمز و هشدار کرونا قرار دارند، شمار مبتلایان در هرمزگان هم افزایش یافته و در کهگیلویه و بویراحمد نیز خطر پیک دوم کرونا وجود دارد. از سوی دیگر، علیرضا زالی فرماندۀ ستاد مقابله با کرونا در پایتخت، تأکید کرده است که شرایط برای سفرهای تفریحی و غیر ضروری امن نیست و تهران همچنان به عنوان یکی از کانون های اصلی آلودگی به ویروس کرونا در کشور تلقی می شود. معاون آموزشی وزارت علوم نیز از واگذاری تصمیم گیری در مورد نحوۀ برگزاری امتحانات به دانشگاه ها خبر داده است. 

کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت ایران، روز سه شنبه ٣٠ اردیبهشت، اعلام کرد:«بر اساس یافته های قطعی آزمایشگاهی، از ظهر دیروز تا امروز، تعداد ٢١١١ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ در کشور شناسایی شده اند و مجموع مبتلایان به این بیماری در ایران، به ١٢۴ هزار و ۶٠٣ مورد رسیده است».

او در ادامه گفت: «از بین مبتلایان جدید، ۴۲۴ مورد بستری و ١۶۸۷ مورد سرپایی و از افراد در تماس با مبتلایان بودند که شناسایی شدند».

همه علم امام صادق و آخوند ها و اسلام برای درمان بیماری کرونا و دیگر بیماری ها نوشیدن شاش شتر و روغن بنفشه در مقعد است! قابل توجه ایرانیان مسلمان و فریب خورده توسط آخوند های شیاد و دروغگو و مفت خوران و فاسدین و دزد های اموال مردم ساده دل.

وی افزود: «متأسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، تعداد ۶٢ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در کشور، جان خود را از دست داده اند و مجموع درگذشتگان بر اثر این بیماری به ٧ هزار و ١١٩ نفر رسیده است».

سخنگوی وزارت بهداشت ایران گفت: « تا کنون تعداد ٩٧ هزار و ١٧٣ نفر از بیماران مبتلا به ویروس کرونا، بهبود یافته و ترخیص شده اند و تعداد ٢۶٩٨ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در وضعیت شدید این بیماری و تحت مراقبت قرار دارند».

وی تأکید کرد: «وضعیت استان خوزستان همچنان قرمز است و با توجه به در پیش بودن تعطیلات عید فطر، لازم است مردم در همۀ استان ها سفر را از برنامۀ خود خارج کنند و در این روزهای تعطیل ترددهای غیرضروری نداشته باشیم.»

علیرضا زالی: شرایط برای سفرهای تفریحی و غیر ضروری امن نیست

علیرضا زالی فرماندۀ ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، تأکید کرد: «هنوز شرایط برای سفرهای غیر ضروری و تفریحی بین شهری ایمن نیست و شهروندان با سفر، خود را در معرض خطر قرار می دهند». وی شامگاه دوشنبه از بستری ۱۵۰ بیمار جدید کرونایی در بخشهای عادی، ۵۱ بیمار جدید در بخشهای ویژه و ترخیص ۲۹۲ بیمار از بیمارستان های تهران در شبانه روز گذشته خبر داد و گفت: «از نظر آماری تفاوت چشمگیری نسبت به روز قبل نداشتیم اما شرایط فعلی می تواند شکننده باشد».

وی افزود: «با توجه به اینکه  شواهد مستند علمی در زمینۀ رفتار بیولوژیک جدید ویروس و تقلیل خصلت حمله گری آن حاصل نشده، همچنان شرایط را پر مخاطره تلقی می کنیم.

در بسیاری از استانها شرایط کنترل ویروس کرونا کاملاً شکننده است و تهران نیز جزو کانون های آلودگی تلقی می شود بنابراین طبیعتاً با سفر شهروندان به سایر شهرها، امکان اختلاط جریان ویروس فراهم می شود».

خطر پیک دوم کرونا و افزایش شمار مبتلایان و قربانیان در کهگیلویه و بویراحمد 

پرویز یزدان پناه سرپرست دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، روز سه شنبه گفت: «احتمال دچار شدن استان کهگیلویه و بویراحمد به سرنوشت کرونایی گیلان و مازندران در تعطیلات پیش رو وجود دارد و در صورتی که با پیک دوم کروناویروس در استان روبرو شویم، امکان دارد در زمینۀ تخت های “آی سی یو” کمبود داشته باشیم؛ همچنین در زمینۀ متخصص ریه نیز با کمبود مواجه هستیم».

وی افزود: «با توجه به شیوع کرونا در استان‌های مجاور، در صورتی که فاصله گذاری اجتماعی در استان کهگیلویه و بویراحمد رعایت نشود احتمال دارد که این استان وارد پیک دوم کروناویروس شود که در این صورت باعث افزایش مرگ و میر ناشی از کرونا و مبتلایان این ویروس خواهد شد».

او با تأکید بر لزوم انجام امور مربوط به شهرداری‌ها، دادگاه‌ها، دفاتر پیشخوان و جاری کردن صیغه عقد و طلاق بصورت آنلاین و اینترنتی و راه اندازی تله مدیسین یا پزشکی از راه دور جهت پیشگیری از کروناویروس و حضور نیافتن مردم در مراکز درمانی و مطب ها، گفت: « با توجه به وضعیت قرمز استان خوزستان و روند صعودی مبتلایان به کرونا در استان‌های بوشهر و هرمزگان و فارس، با وزیر بهداشت در خصوص خطراتی که استان خوش آب و هوا و با ظرفیت طبیعت گردی کهگیلویه و بویراحمد را در ایام تعطیلات پیش رو و عید فطر تهدید می کند رایزنی شده تا وضعیتی که برای استان مازندران و گیلان در ایام کرونا پیش آمده، برای استان‌های کهگیلویه و بویراحمد و چهارمحال و بختیاری پیش نیاید و از ورود گردشگران و مسافران جلوگیری شود».

خطر کرونا در کمین شرکت کنندگان مراسم عروسی، مهمانی و عزا است

سارا شاه آبادی مدیرگروه کنترل بیماری های غیرواگیر مرکز بهداشت استان کرمانشاه با خطرناک خواندن مهمانی و دورهمی های خانوادگی در روزهای شیوع کرونا تأکید کرد: «هنوز کرونا به پایان نرسیده، ویروس کرونا در همه جا هست و مردم نباید مهمانی رفته و مهمانی بگیرند، چرا که انتقال ویروس در این شرایط به خاطر تجمع در یک مکان بسته و ایجاد ارتباط نزدیک بین افراد به سهولت انجام می گیرد؛ به طوریکه ٧٠ درصد افرادی که اخیراً در یک مهمانی افطاری در کرمانشاه حضور داشتند، به دلیل ابتلای یکی از آنها به کرونا، به این ویروس مبتلا شدند» .

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی یاسوج نیز تصریح کرد: «مردم در ۱۵ روز آینده فاصله گذاری هوشمند را جدی تر رعایت کنند، سفر به شهرها و استان‌های آلوده نداشته باشند، مهمان از استان‌های آلوده نپذیرند، بجز در مواقع ضروری از خانه بیرون نیایند و از تجمعات به خصوص شرکت در مراسم تشییع جنازه و عروسی خوداری کنند؛ چرا که خطر کرونا همچنان در کمین آنهاست؛ چنانکه حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد مبتلایان کروناویروس در برحی مناطق استان کهگیلویه و بویراحمد به خصوص شهرستان‌های کهگیلویه و لنده به علت حضور یافتن در تجمعات عروسی، تشییع جنازه و عزا بوده است».

وضعیت کرمانشاه بحرانی است؛ روزانه ١۴٠ میلیون تومان صرف تأمین تجهیزات مقابله با کرونا در این استان می شود

دکتر محمودرضا مرادی رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، گفت: « از حدود ۲ هفته پیش، ‌موارد تست های کرونا در استان افزایش پیدا کرده و شاهد موارد مثبت بیشتری هستیم اما این افزایش نوعی هشدار محسوب می شود زیرا ممکن است افراد بیشتری نیاز به بستری داشته باشند و این یک‌زنگ‌خطر است و  برخی از این افراد نیاز  به آی سی یو و برخی نیاز به ونتیلاتور پیدا می کنند که این مورد نگران کننده است».

وی با اشاره به بحرانی بودن وضعیت کرمانشاه، تأکید کرد: «مدیران مراکز باید نظارت کامل بر بیمارستان‌ها و تعداد موارد بستری مبتلا به کووید -۱۹ داشته باشند و در این خصوص  آمار دقیق را ارسال کنند».

مدیر تجهیزات دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه نیز گفت: «با افزایش مصرف تجهیزات محافظتی همزمان با شیوع ویروس کرونا، هزینۀ روزانۀ تأمین تجهیزات مصرفی مقابله با کرونا در سطح مراکز درمانی استان، ١۴٠ میلیون است».

واگذاری تصمیم گیری در مورد نحوۀ برگزاری امتحانات به دانشگاه ها؛ حضور دانشجویان الزامی نیست

علی خاکی صدیق معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در ویدئو کنفرانسی که صبح سه شنبه در وزارت علوم برگزار شد، گفت: «اخیراً شرایط حضور دانشجویان در دانشگاه‌ها طبق تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا صادر شده، اما این اجباری و الزامی نیست و بنا به شرایط دانشگاه تصمیم گیری خواهد شد. در این مورد اولویت ما دانشجویان کارشناسی ارشد هستند تا برای اتمام درس‌ها و پژوهش‌ها اقدام کنند».

وی با تاکید بر اینکه الزامی برای پذیرش حضوری دانشجویان از ۱۷ خرداد ماه برای دانشگاه‌ها وجود ندارد گفت: «دانشگاه‌های که در شرایط سفید باشند و مستلزم جابجایی دانشجویان نباشند می‌تواند از ۱۷ خرداد دانشجویان کارشناسی ارشد خود را به صورت حضوری پذیرش کنند. بنابراین الزامی برای دانشگاه‌ها به منظور پذیرش فیزیکی همه دانشجویان وجود ندارد».

کمبود پزشک و پرستار در هرمزگان با افزایش شمار مبتلایان

حسین فرشیدی رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان، روز سه شنبه گفت: «در حال حاضر با کمبود شدید پزشک و کادر بهداشتی به ویژه در روستاها مواجه هستیم و در بیمارستان های استان نیز با مشکل کمبود پرستار روبرو هستیم».

وی با اشاره به اینکه شاید تا سال‌های آینده با کرونا همراه باشیم، افزود: «در یک ماه اخیر آمار مثبت کرونا در هرمزگان با یک شیب مشخص رو به افزایش است و روزانه بیش از ۵۰۰ تست کرونا گرفته می‌شود؛ زیرا سیاست اصلی بهداشت و درمان این استان، شناسایی افراد پرخطر و افزایش تست‌ها در شناسایی افراد مثبت است».

او با اشاره به اینکه بیش از ۶۰ هزار نفر اتباع بیگانه در هرمزگان حضور دارند، تصریح کرد: «شش نفر از اتباع بیگانه مبتلا به کرونا بستری هستند و زیر ۲۰ نفر به کرونا مبتلا شده‌اند که مابقی در خانه قرنطینه هستند».

خراسان شمالی در وضعیت هشدار کرونا قرار دارد

دکتر احمد هاشمی سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان خراسان شمالی، گفت: «هم اکنون شاهد رعایت نکردن دستورالعمل های بهداشتی از جانب مردم، شروع مسافرت ها و تجمعات در بوستان ها هستیم به گونه ای که مردم گمان می کنند این بیماری کم و یا تمام شده است. تا اواسط فروردین شاهد سیری نزولی کرونا بودیم اما از ابتدای اردیبهشت، این روند در شهرستان های رازوجرگلان، بجنورد، مانه و سملقان روندی صعودی پیدا کرد».

وی با بیان اینکه استان خراسان شمالی در وضعیت هشدار کرونا قرار دارد، تصریح کرد: «شمار مبتلایان به کرونا در خراسان شمالی در هفتۀ اخیر روندی افزایشی به خود گرفته که اگر بخواهد به سمت نزولی شدن آمار مبتلایان پیش برود چاره ای جز رعایت پروتکل های وزارت بهداشت، همکاری همه جانبۀ مردم، پرهیز از تشکیل تجمعات و رعایت فاصله گذاری اجتماعی به خصوص در فعالان صنفی وجود ندارد».

روند صعودی ابتلا به کرونا در شهرستان های سیستان و بلوچستان

ابوذر کوثری معاون استاندار سیستان و بلوچستان، روز سه‌شنبه گفت: «در چند روز اخیر روند گسترش ویروس کرونا در شهرستان های زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر، صعودی و به وضعیت قرمز نزدیک شده است».

وی افزود: « زیرساخت‌های پزشکی و درمانی این منطقه نسبت به بسیاری از مناطق دیگر کشور ضعیف‌تر است و شرایط حوزه جنوب سیستان و بلوچستان نیز در وضعیت خوبی نیست».

رضا کرد مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان خاش در سیستان و بلوچستان نیز گفت: «افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا در این شهرستان به شدت نگران کننده است و آمار مبتلایان کووید-۱۹ در شهرستان خاش به دلیل عدم رعایت فاصله گذاری اجتماعی و حضور در تجمعات اعم از عروسی، تشییع جنازه و پرسه و اماکن خرید افزایش یافته است».