چهارشنبه, ۹ مهر , ۱۳۹۹
آخرین اخبار : 

یورو نیوز: ایران: ادامه رکوردشکنی دلار؛ چرا شتاب رشد قیمت‌ها افزایش یافت؟

قیمت فروش هر دلار آمریکا در معاملات روز سه‌شنبه بازار آزاد تهران به پیشروی خود به سمت ۱۷ هزار و ۲۴۰ تومان ادامه داد و بهای هر قطعه تمام سکه طلا نیز به مرز ۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسید.

در حالی که بانک مرکزی ایران صبح روز سه‌شنبه روند صعودی نرخ عرضه ارز در سامانه صرافی های بانک مرکزی را متوقف کرد و همچون روز دوشنبه هر دلار را ۱۶ هزار و ۵۰۰ تومان فروخت ولی جو صعودی قیمت‌ها در بازار آزاد ارز همچنان حاکم بود؛ به طوری که قیمت فروش هر دلار آمریکا از ۱۷ هزار تومان فراتر رفت.

البته بانک مرکزی ایران با شروع معاملات نیمه دوم روز، نرخ عرضه دلار را ۱۰۰ تومان افزایش داد. متعاقب آن بهای فروش دلار در بازار آزاد تهران از مرز ۱۷ هزار و ۲۰۰ تومان گذشت و هر یورو بیش از ۱۸ هزار و ۶۰۰ تومان معامله شد.

بدین ترتیب نرخ ارز در بازار ایران به رکورد تاریخی خود در ۱۹ و نیم ماه گذشته نزدیک‌تر شد هر چند که همچنان در حال شکستن پیاپی رکورد نرخ متوسط ماهانه است.

برای شرایط بهتر زندگی مردم تمام ایران هیچ فرقی نمیکند که قیمت نفت چقدر خرید و فروش میشود، چونکه تمام پول ها مسقیم به جیب پاسداران و آخوند های حکومتی و بسیجی های مزدور و ساندیس خوران ریخته میشود، و همزمان به جیب حسن نصرالله و حزب الله لبنان و حشد الشعبی در عراق و بشار اسد در سوریه و دیگر تروریست ها و طرفداران رژیم دزد ها و قاتلین و جنایتکاران واریز میشود.

قیمت هر دلار آمریکا در جریان مبادلات روز ۴ مهرماه ۱۳۹۷(۲۶ سپتامبر ۲۰۱۸) به بالاترین حد خود یعنی ۱۹ هزار و ۳۵۰ تومان رسیده ولی متوسط نرخ ماهانه دلار با عبور از مرز ۱۶ هزار و ۲۰۰ تومان در اردیبهشت ماه جاری به بالاترین حدنصاب خود رسیده است.

فعالان بازار ارز افزایش نرخ رسمی ارز توسط بانک مرکزی و اقدام‌های بازارسازهای این بانک، نگرانی عمومی از کاهش درآمدهای ارزی ایران و تلاش برخی از سهامداران عمده بورس تهران برای متنوع سازی سبد سرمایه‌گذاری خود را از دلایل عمده افزایش شتاب رشد قیمت‌ها عنوان می‌کنند.

بانک مرکزی ایران در اردیبهشت ماه جاری نرخ فروش دلار از طریق سامانه تحت مدیریت خود(سنا) را از ۱۵ هزار و ۲۵۰ تومان به ۱۶ هزار و ۶۰۰ معادل ۸.۸ درصد افزایش داده است. همزمان نرخ فروش دلار آزاد هم ۹.۲ درصد بالا رفته و از ۱۵ هزار و ۷۵۰ تومان به بیش از ۱۷ هزار و ۲۰۰ تومان رسیده است.

هر چند عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران مدعی است که موجودی ارزی کشور به شکل اسکناس در بالاترین حد تاریخی خود قرار دارد ولی قیمت نفت ایران در فاصله ژانویه تا ۱۱ مارس با افت ۶۸ درصدی به ۱۸.۵ دلار سقوط کرده است. رقمی که با وجود تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران، چشم‌انداز درآمد ارزی ایران را تیره‌تر از گذشته کرده است.

از تاریخی که آخوند خمینی خونخوار و جلاد قرن، وارد ایران شد، کشور ایران تبدیل به یکی بدبخت ترین و عقب مانده ترین کشورهای دنیا گردید. جنایتکاران و تروریست های جمهوری اسلامی. اینها دشمنان حقیقی کشور ایران و مردم ایران هستند. دشمن ما همینجاست، دروغ میگن اسرائیل و آمریکاست.

از سوی دیگر، جهش‌های پیاپی قیمت سهام شرکت‌های عضو بورس تهران موجب شده شاخص کل بازار سهام در دو ماه گذشته ۲ برابر و در دو سال گذشته بیش از ۱۰ برابر شود. جهش‌هایی که به باور تحلیل‌گران بازارهای مالی، ریسک بازار را افزایش داده است.

به همین دلیل برخی فعالان بازار ارز معتقدند که سود بالای بازار سهام طی ماه‌های اخیر برخی سرمایه‌گذاران عمده را به فکر انداخته تا بخشی از سود خود را برای کاهش ریسک از طریق متنوع‌سازی سبد سرمایه گذاری خود صرف خرید ارز و سکه کنند. آنها معتقدند که با وجود تعطیلی سفرهای خارجی و رکود حاکم بر بخش واردات به دلیل قفل شدن واردات در مقابل صادرات، تقاضای موثر دیگری فعلا وجود ندارد.

فقر و بدبختی و بیکاری و آوارگی نسل سوخته بعد از انقلاب پنجاه و هفت. و از طرف دیگر زندگی اشرافی و سرمایه داری سران و پاسدار ها و آیت الله های حکومتی و بسیاری از آخوند ها.

افزایش شتاب صعود نرخ ارز در بازار ایران با افزایش قیمت جهانی طلا به دلیل نگرانی از ادامه رکود اقتصادی ناشی شیوع ویروس کرونا مصادف شده است. قیمت جهانی هر اونس طلا روز سه‌شنبه ۸ دلار و ۵۰ سنت افزایش یافت و به بیش از هزار و ۷۰۴ دلار رسید. نرخی که بالاترین سطح قیمت طلا در حدود ۸ سال گذشته محسوب می‌شود.

بر همین اساس، قیمت هر قطعه تمام سکه طلا در بازار تهران به بالاترین حد تاریخی خود رسید و روز سه‌شنبه هفت میلیون و ۴۰۰ هزار تومان معامله شد و نرخ هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز از ۶۹۲ هزار تومان گذشت.

این عکس خود نشان دهنده واقعیت خرج پول میلیاردها پول ایران توسط رژیم دزد ها و قاتلین و جنایتکاران است.