سه شنبه, ۱۹ فروردین , ۱۳۹۹
آخرین اخبار : 

وزیر بهداشت رژیم دروغگویان و جنایتکاران: شمار قربانیان ویروس کرونا به ۱۲ نفر رسیده است

سعید نمکی، وزیر بهداشت حکومت اسلامی در جلسه غیرعلنی مجلس برای بررسی شیوع کرونا در ایران گفته است که شمار قربانیان این ویروس در ایران به ۱۲ نفر و مبتلایان به ۴۷ نفر رسیده است.

خبرگزاری فارس به نقل از بهروز نعمتی، سخنگوی هیات رئیسه مجلس اسلامی نوشته است که سعید نمکی، “وزیر بهداشت در جلسه غیرعلنی امروز گفت که در کل کشور تقریبا ۴۷ نفر به کرونا مبتلا شدند و متاسفانه ۱۲ نفر تا امروز بر اثر این بیماری فوت کردند”.

به گزارش رادیو فردا، سخنگوی هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی می‌گوید در جلسه غیرعلنی مجلس، وزیر بهداشت خبر داد که شمار قربانیان کرونا در ایران به ۱۲ نفر رسیده است.

اسدالله عباسی، سخنگوی هیأت رئیسه مجلس، روز دوشنبه ۵ اسفند پس از جلسه غیرعلنی به خبرنگاران گفت: «در کل کشور تقریبا ۴۷ نفر به کرونا مبتلا شدند و متأسفانه ۱۲ نفر تا امروز بر اثر این بیماری فوت کردند».

مقام‌های وزارت بهداشت ایران یک روز پیش‌تر شمار قربانیان را ۸ تن و تعداد مبتلایان را ۴۳ نفر اعلام کرده بودند.

اسدالله عباسی در اظهارات خود اشاره‌ای به محل جان باختن چهار قربانی جدید نکرده است.

او درباره شهرهایی که در آنها موارد جدید ابتلا به کرونا یافت شده نیز جزئیاتی ارائه نداد و تنها گفت طبق گزارش وزارت بهداشت، «دو نفر مبتلا به ویروس کرونا در تهران شناسایی شدند که از قم به تهران آمده بودند».

وزارت بهداشت ایران هنوز درباره آمار جدید اظهار نظری نکرده است.

سخنگوی هیأت رئیسه مجلس همچنین گفت: عامل شیوع ویروس کرونا در ایران ورود افرادی «از کشورهای دیگر مثل پاکستان، افغانستان و چین» بوده و «برخی از این افراد از مبادی ورودی غیرقانونی وارد کشور شده بودند».

سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران، یک روز پیشتر گفته بود منشأ ویروس کرونا در قم از چین بوده و «طبق بررسی‌هایمان منبع ویروس را پیدا کردیم که از ناقلین چینی بوده» و «یکی از فوتی‌ها در قم بازرگانی بود که از طریق پروازهای غیرمستقیم سفرهایی به چین داشته است».

مرکز اولیه شیوع ویروس کرونا در ایران شهر قم اعلام شده و رسانه‌های ایران روز یکشنبه گزارش دادند که محمدرضا قدیر، رئیس دانشگاه علوم پزشکی این شهر، در قرنطینه قرار گرفته است.

برخی رسانه‌ها، از جمله ایرنا و ایسنا، گزارش دادند که محمدرضا قدیر به دلیل تماسی که با بیماران مبتلا به کرونا داشته «بنا بر توصیه پزشکان، باید مدتی در قرنطینه تحت نظر قرار گیرد».

با این حال احمد امیرآبادی فراهانی، نماینده قم در مجلس، در توئیترش نوشت که آزمایش ویروس کرونای آقای قدیر «مثبت اعلام شده» است.

برخی رسانه‌های ایران پیش از این به نقل از سخنگوی وزارت بهداشت گزارش کرده بودند بیش از ۷۰۰ مورد مشکوک مبتلا به کرونا در بیمارستان‌ها بستری شده‌اند.

گزارش‌هایی نیز درباره آزمایش، قرنطینه یا نتیجه مثبت شمار دیگری از مقام‌های رسمی به ویروس کرونا منتشر شده است.

توصیه‌های معمول پزشکی

شیوع ویروس کرونای جدید با نام «کووید-۱۹» از ماه دسامبر گذشته (نزدیک به سه ماه پیش) از شهر ووهان چین آغاز شد. برخی توصیه‌ها برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری:

دست‌های خود را با آب پاکیزه و مواد شوینده مانند صابون بشویید و بر تعداد شستن‌ دست‌ها بیفزایید.

در صورت در دسترس نبودن صابون، از مواد ضدعفونی‌کننده حاوی الکل استفاده کنید.

هنگام عطسه و سرفه حتما دهان خود را بپوشانید؛ اگر دستمالی در دست ندارید این کار را با حائل کردن بازو انجام دهید و نه کف دست که تماس بیشتری با محیط و دیگران دارد.

دستمال‌های استفاده‌شده را نگه ندارید و بلافاصله دور بیندازید.

از دست زدن به صورت خود، به‌ویژه دهان، بینی و چشم، خودداری کنید.

از دست دادن و روبوسی پرهیز کنید.

از حضور در اماکن عمومی و شلوغ که احتمال شیوع ویروس در آنها هست تا جای ممکن پرهیز کنید.

به دنبال شیوع ویروس کرونا در ایران کشورهای همسایه مرزهای زمینی خود را با ایران بسته‌اند و پروازها از ایران به ترکیه، گرجستان، عراق و کویت نیز متوقف شده است.