یکشنبه, ۲۲ تیر , ۱۳۹۹
آخرین اخبار : 

ایران کارگر: پس از کرونا نوبت به هجوم ملخ ‌ها به سمت ایران رسید؛ هشدار سازمان فائو

بنا به گزارش سازمان فائو یا سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد، هجوم ملخ ‌ها از شرق آفریقا به سمت جنوب غربی سواحل ایران آغاز شد.

این سازمان روز شنبه سوم اسفندماه ۹۸ درباره هجوم ملخ‌ ها به سواحل خلیج فارس و بخش جنوبی ایران هشدار داده است. دستجات بزرگ ملخ‌ اکنون به سمت کویت، بحرین و قطر حرکت کرده‌اند. فائو گفته است سواحل جنوب غربی ایران نیز در معرض تهدید قرار دارد.

ویدیوهایی از هجوم ملخ ‌ها در شبکه‌های اجتماعی نیز به نمایش گذاشته شده که باعث نگرانی کشاورزان شده است.

سازمان فائو حملات گسترده ملخ‌ها را در شرق آفریقا طی ۷۰ سال گذشته بی‌سابقه توصیف کرده است. ملخ‌ها حرکت خود در شرق آفریقا را از هفته‌ها پیش آغاز کردند. میلیون‌ها ملخ به مزارع حمله کرده و هرچه را در مسیر حرکت‌شان قرار دارد، نابود می‌کنند.

گفته می‌شود که در کشور آفریقایی کنیا حدود ۱۰۰ میلیارد ملخ مساحتی معادل ۲۵۰۰ کیلومتر مربع را پوشانده‌اند. حال گزارش شده است که این ملخ‌ها به سمت ایران نیز سرازیر شده‌اند.

کارشناسان، حرکت گسترده ملخ‌ها در شرق آفریقا را دارای پیامدهای ویران‌کننده‌ای می‌دانند. ازاین‌رو نهادهای بین‌المللی درباره امنیت غذایی ۱۳ ملیون نفر در کنیا، اتیوپی و سومالی هشدار داده و وضعیت نگران کننده‌ای پیش‌بینی کرده‌اند.

گفته شده که ملخ‌های کویری قادرند روزانه به میزان وزن خود، دو گرم غذا بخورند. این حشرات در مدت زمان بسیار کوتاهی مناطق عظیمی را ویران کردند. ملخ‌ها همچنین می‌توانند در یک کیلومتر مربع  به اندازه ۳۵ هزار نفر در یک روز غذا بخورند.

شرایط مساعد فعلی آب و هوایی باعث شده تا ملخ‌های بیابانی با سرعت استثنایی تولید مثل‌ کنند. ملخ‌ها در شرایطی خاص به هم پیوسته و دستجات بزرگی را تشکیل می‌دهند و شروع به مهاجرت می‌کنند.

 سازمان فائو گفته است که این ملخ‌ها تا مسافت ۱۵۰ کیلومتر در روز پرواز می‌کنند و در مسیر حرکت خود، گیاهان و علف‌ها را نابود می‌کنند.