پنج شنبه, ۱۴ فروردین , ۱۳۹۹
آخرین اخبار : 

نگاهی به وضعیت نگران کننده کودکان کار در ایران / در سنین بین ۱۰ تا ۱۷

با آنکه آمارهای رسمی، جمعیت کودکان کار در ایران را حدود نیم میلیون کودک ذکر کرده است. همین آمار ناقص بیانگر این واقعیت تلخ است که در میان هر بیست کودک ایرانی در سنین بین ۱۰ تا ۱۷ سال، یک نفر کودک کار است.

مرکز آمار اطلاعات راهبردی وزارت کار خرداد امسال براساس داده‌های نیروی کار در سال‌های ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۶، گزارش کرد که از جمعیت نیم‌میلیونی کودکـان کار، بیش از ۴۱۰ هزار نفر رسما مشغول کارند و حدود ۹۰ هزار کودک به دنبال یافتن کار هستند.

چند عکس از کودکان کار و فقر و بدبختی اکثریت خانواده های ایرانی. کودکان بدون آینده و سیاه.

مطابق این آمار در سال ۱۳۹۶ ده درصد در جمعیت کودکـان کار افزایش صورت گرفته که جهش قابل‌ملاحظه‌ای می‌باشد. لازم به ذکر است که بحران اقتصادی ایران از اواخر تابستان ۱۳۹۶ پدیدار شد و تاکنون ابعادی بسا بزرگ‌تری پیدا کرده و آسیب‌های جبران‌ناپذیری به تمام اجزای جامعه ایران، به‌خصوص اجزای شکننده‌ و آسیب‌پذیر، به‌طور خاص کودکان وارد کرده است.

آماری که از سوی این مرکز منتشر شده است، تنها جمعیت ۱۰ تا ۱۷ ساله را در نظر گرفته، درحالی‌که سازمان بین‌المللی کار، کودکان کار را در سنین ۵ تا ۱۷ سال تعریف کرده است و در ایران کودکان زیر ۱۰ سال نیز به‌ناچار مجبور به کار هستند.

داستان دردناک زندگی میلیون ها کودک فقیر و بیچاره ایران در حکومت اسلامی و آخوندهای مفت خور و جنایتکار.

این سازمان بین‌المللی حضور کودکان در فعالیت‌های اقتصادی یا مشاغل خطرناک مثل معدن و ساختمان و ساعت کار طولانی یعنی بیش از ۱۴ ساعت در هفته را معیار شناسایی کودکـان کار دانسته است. بنابراین، حدود نیمی از فعالیت‌‌های اقتصادی کودکان در ایران را باید مشمول تعریف «کار کودکان» قرار داد.

در ایران تا چندسال پیش، بیش از ۵۲ هزار کودک ۱۰ تا ۱۷ ساله در دو گروه فعالیت خطرناک اقتصادی خطرناک معدن و ساختمان فعالیت داشته‌اند که برای کودکان فعالیت‌های اقتصادی خطرناک به شمار می‌روند.

کودکان بازمانده از تحصیل و خیابانی

از سوی دیگر، مرکز آمار ایران در سال ۹۵ جمعیت بی‌سواد در سن تحصیل، یعنی ۶ تا ۱۹ سال را بیش از ۴۳۰ هزار نفر ذکر کرده است. بخش عمده این جمعیت، کودکانی را تشکیل می‌دهند که مطلقا از تحصیل جامانده‌اند. آمار کودکان بازمانده از تحصیل تا ۲ میلیون کودک هم ذکر شده است.

داماد میلاد چشانی ۲۸ ساله. کودک بعنوان همسر ۱۰ ساله است. (از اهالی شهر لیکک استان کهگیلویه و بویراحمد). نمونه دیگر از تجاوز جنسی به  کودکان.

کودکان خیابانی بخش بزرگتری از این جمعیت آسیب‌پذیر را تشکیل می‌دهند. آنها در معرض انواع و اقسام خشونت و آسیب‌های اجتماعی قرار دارند و خطر سوءاستفاده از آن‌ها به اشکال مختلف وجود دارد.

بنا به اظهار معاون سازمان بهزیستی در سال گذشته، یک‌سوم کودکان کار و خیابان، دختر و حدود دوم سوم از آن‌ها پسر هستند.

۳۱ درصد از سرپرستان خانواده‌های این کودکان بیکارند، ۲۴ درصد والدین این کودکان بیمار و ۶۷ درصد از والدین آنها بی‌سواد هستند.