یکشنبه, ۱۷ فروردین , ۱۳۹۹
آخرین اخبار : 

پرواز ۷۵۲؛ پرونده غرامت ۱.۵ میلیارد دلار علیه ایران در کانادا / وکیلان کانادایی علیه خامنه‌ای و سپاه شکایت کردند

وکلای کانادایی به نیابت از بستگان قربانیان پرواز ۷۵۲ اوکراین که با شلیک نیروهای سپاه پاسداران در اطراف تهران سرنگون شد، پرونده‌ای جهت دریافت غرامت به ارزش ۱.۵ میلیارد دلار کانادا (۱.۱ میلیارد دلار آمریکا) در دادگاه‌های این کشور گشوده‌اند.

مارک آرنولد وکیل شناخته شده کانادایی که قبلا نیز همراه با پدر وکیلش در پرونده دیگری وکالت ضبط دارایی‌های ایران در این کشور را با موفقیت به انجام رسانده بود، اکنون می‌خواهد پرونده غرامت بازماندگان قربانیان کانادایی هواپیمای اوکراینی را جلو ببرد.

در این پرونده ایران متهم به «عمل تروریستی آگاهانه و عمدی» علیه هواپیمای اوکراینی شده است

خبرگزاری رویترز روز جمعه ۱۸ بهمن گزارش داد نام شاکی اصلی درخواست غرامت پنهان نگاه داشته شده تا خانواده وی در ایران با فشار حکومت مواجه نشوند، اما متهمین پرونده شامل جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای رهبر آن و جمعی از مقامات حکومتی از جمله امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هستند.

به‌خاطر ترس از تهدیدات جمهوری اسلامی، شاکی پرونده با نام مستعار «جان داو»، از اعضای درجه یک خانواده «جک داو» معرفی شده است.

در جریان سرنگونی هواپیمای اوکراینی که در پی شلیک پدافند سپاه پاسداران اتفاق افتاد، ۱۷۶ نفر از جمله ۵۷ شهروند کانادایی که عمدتا دوتابعیتی بودند، همچنین چندین شهروند اوکراین، افغانستان و بریتانیا و شهروندان خود ایران کشته شدند.

عکس تعدادی از کشته شدگان سقوط هوپیمای اکراینی در شهر یار تهران. در مجموع ١٧٩ نفر جانشان را از از دست دادند، که در این میان ١۴٧ تن از مسافران ایرانی بودند. نفر کودک و یک نفر نوزاد گزارش شده است.

ایران بعد از سه روز پنهانکاری در نهایت تحت فشار افکار عمومی و اطلاعاتی که سیستم‌های ماهواره‌های خارجی‌ از هدف قرار گرفتن هواپیما ارائه دادند، اعلام کرد که علت سقوط هواپیما شلیک اشتباهی سامانه دفاع هوایی سپاه پاسداران بوده است.

قبلا کانادا در پرونده‌ دیگری دارایی‌های جمهوری اسلامی از جمله دو ساختمان را ضبط کرده و به فروش رسانده بود و معلوم نیست آیا جمهوری اسلامی اساسا دارایی دیگری برای ضبط شدن در کانادا دارد یا نه. اقای آرنولد می‌گوید پرونده برای سال‌ها باز خواهد ماند و حکم ضبط دارایی‌های ایران در آینده نیز پی‌گیری خواهد شد.

در این پرونده ایران متهم به «عمل تروریستی آگاهانه و عمدی» علیه هواپیمای اوکراینی شده است.

چهل سال است که همه جای ایران سیاهپوش و عزادار و سرای غم است. چهل سال است که جان و زندگی مردم ایران برای جنایتکاران و چماقداران رژیم اسلامی هیچ ارزشی ندارد.

آقای آرنولد می‌گوید باید صدای خانواده قربانیان بود و پی‌گیری غرامت از کارهای اساسی است که باید انجام شود.

در همین زمینه ولودیمیر زِلِنسکی رئیس جمهوری اوکراین ۱۳ بهمن گفت: «ایرانی‌ها بلافاصله ۸۰ هزار دلار به خانواده هر قربانی پرداخت کردند. این مبلغ خیلی کم است. ما برای اینکه غرامت بیشتری بپردازند به آنان فشار خواهیم آورد.»

بر اساس قانون بازبینی شده کانادا در سال ۲۰۱۲، کشورهایی که در لیست حامیان تروریستی این کشور هستند، دارایی‌هاشان می‌تواند ضبط شود و از طرف شاکیان به فروش برسد. هم‌اکنون تنها ایران و سوریه در این لیست قرار دارند.

پرونده غرامت برای بازماندگان قربانیان سقوط هواپیما، ۲۴ ژانویه در تورنتو افتتاح شده است.

رادیو فردا، با استفاده از گزارش‌های رویترز و رادیو فردا؛ ف.ق/س.ن

*******************

وکیلان کانادایی علیه خامنه‌ای و سپاه شکایت کردند

در این شکایت‌نامه از رهبر جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران جمهوری اسلامی به عنوان متشاکی نام برده شده است.

ایران تایید کرده که هواپیمای مسافربری اوکراینی را به اشتباه ساقط کرده است. در جریان این سانحه ۱۷۶ نفر کشته شده‌اند که ۵۷ نفر آنها کانادایی بوده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، شاکی اصلی این پرونده ناشناس باقی مانده است و در متن شکایت، به عنوان «جانْ دو» خوانده شده که نسبت درجه یکی با یکی از قربانیان این سقوط به نام مستعار «جک دو» دارد.

وکلای کانادایی گفته‌اند نام شاکی پرونده باید محفوظ بماند چرا که انتشار نام او می‌تواند اعضای دیگر این خانواده را که در ایران زندگی می‌کنند با خطر تهدید، آزار یا مرگ روبه‌رو کند.

این شکایت‌نامه مدعی است که ساقط کردن هواپیمای اوکراینی عمدی و یک عمل تروریستی بوده است.

مقامات ایران تاکنون واکنشی به این شکایت نشان نداده‌اند. روز جمعه که این خبر اعلام شد، در ایران تعطیل رسمی است.

جونا آرنولد و پدرش مارک آرنولد، وکیلان کانادایی، پیش‌تر پرونده‌های موفقی علیه ایران داشته‌اند؛ از جمله در سال ۲۰۱۷ در پرونده‌ای مربوط به قربانیان آمریکایی بمب‌گذاری‌ها، قتل‌ها و آدم‌ربایی‌های ایران که دادگاه‌های آمریکا درباره آن حکم صادر کردند.

در جریان دادگاه تجدید نظر این پرونده، این وکلا توانستند حکم توقیق اموال برخی از ایرانیان کانادا را بگیرند.

مشخص نیست که آیا ایران هنوز اموالی در کانادا دارد یا نه.

در این پرونده اما علاوه بر رهبر جمهوری اسلامی، از سایر فرماندهان ارشد سپاه پاسداران از جمله امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه نیز نام برده شده است.

سیستم قضایی کانادا معمولا به مسائل خارجی نمی‌پردازد، اما در سال ۲۰۱۲ قانون کانادا مصونیت قضایی را در باره کشورهایی که اتاوا آنها را به عنوان کشورهای حامی تروریست می‌شناسد، از میان برداشت.