دوشنبه, ۱۳ مرداد , ۱۳۹۹
آخرین اخبار : 

۴۵۰ هزار نفر حاشیه نشین در کلان‌شهر اصفهان + یک پنجم ایران حاشیه نشین + عکس

کوروش محمدی عضو شورای شهر اصفهان از زندگی ۴۵۰ هزار نفر حاشیه نشین در مناطق حاشیه‌ای و سکونت‌گاه‌های غیررسمی کلان‌شهر اصفهان خبر داد.

افزایش نابرابری‌ها و توزیع ناعادلانه ثروت و منابع اقتصادی، آموزش، بهداشتی، درمانی و همچنین، نبود فرصت‌های برابر استفاده از منابع و امکانات زندگی، بیکاری، فقر و خشکسالی، از اصلی‌ترین عوامل پیدایش حاشیه نشینی در اطراف کلان‌شهرهای بزرگ است.

حاشیه نشین

حاشیه نشینی در پی خود ناهنجاری‌های اجتماعی را به دنبال خواهد داشت. حاشیه شهرها محل زندگی مردمانی فقیر است که در سخت‌ترین وضعیت معیشتی بین مرگ و زندگی به سر می‌برند و از سر ناچاری به حاشیه شهرها رانده شده‌اند.

در مجموع بیش از ۲ هزار هکتار از گستره شهرهای استان اصفهان شامل اصفهان، کاشان، خمینی‌شهر، نجف‌آباد و شهرضا را مناطق حاشیه‌ نشین تشکیل می‌دهند.

حاشیه نشین

براساس آماری که از سوی مهدی عبوری معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزارت راه و شهرسازی مطرح شد قریب به نیم میلیون نفر در استان اصفهان حاشیه‌ نشین هستند.

به گفته حمیدرضا امیرخانی مدیرکل سابق راه و شهرسازی استان اصفهان جدای از آمارهای غیر رسمی و اتباع خارجی، بیش از ۲۲۰ هزار نفر در وسعت ۵۲۵ هکتاری حاشیه‌های کلانشهر اصفهان ساکن هستند.

کاخ حوزه آخوند ها در شهر قم ـ آخوند های بیکار و مفت خور و سربار، عامل اصلی عقب ماندگی و بسیاری درد و رنج و بدبختی و ذلت و آوارگی برای ایران و زندگی مردم ایرانند. آخوند خوب، آخوند مُرده است. دشمن ایران و ایرانی همینجاست، دروغ میگن اسرائیل و آمریکاست.

یادآوری می‌شود که پیش‌تر یکی از اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس اعلام کرده بود، یک پنجم جمعیت کشور حاشیه ‌نشین هستند.

لازم به ذکر است که حاشیه ‌نشینی یکی از بزرگترین چالش‌های پیش روی بافت شهری ایران است. عدم وجود امنیت، فقر فرهنگی، فرهنگ اقتصادی، شیوع اعتیاد و سایر موارد، تنها بخشی از معضلاتی است که حاشیه‌نشینان را تهدید می‌کند.البته باید خاطرنشان کرد که مشکل حاشیه نشینی یکی از مشکلات ناشی از ناکارآمدی، حاکمیتی است که دزدی و چپاول در بالاترین مقامات آن نهادینه شده است.

حاشیه نشین

به آشکارا می‌توان دید که در اعتراضات آبان ماه در بیشتر از ۱۹۰ شهر ایران مردم فقیر و فرو‌دست جامعه که بسیاری از آنها در مناطق فقیر و حاشیه نشین شهرها ساکن بودند به اعتراض و عصیان برخاستند.

با مشاهده این مناطق اعتراضی که بسیاری از آنها، شهرک‌های فقیر ‌نشین، اطراف کلان‌شهرهای تهران و اصفهان و شیراز و….بودند، به خوبی به نگرانی‌های مقامات این حکومت و ترس و وحشت فزاینده آنها از مردم محروم مناطق حاشیه نشین می‌توان پی برد.

یکی از هزازان هزار مدارس ابتدائی در ایران. بدون امکانات و فقیرانه کامل.

البته این مقامات فقط به بخشی از آسیب‌های اجتماعی این مناطق اشاره می‌کنند؛ ولی آنچه که الان آنها را در وحشت فرو برده است، درو کردن محصول نابرابری‌ها و آسیب‌های اجتماعی و به دنبال آن کسب آگاهی‌های طبقاتی این فرودستان است.

نتیجه این آگاهی‌ها، به شورش فرودستان بر علیه عامل اصلی، فقر و فلاکت و سیه‌روزیشان، که همان گردانندگان این حاکمیت است، منجر می‌شود.

فقر و بدبختی و بیکاری و آوارگی نسل سوخته بعد از انقلاب پنجاه و هفت. و از طرف دیگر زندگی اشرافی و سرمایه داری سران و پاسدار ها و آیت الله های حکومتی و بسیاری از آخوند ها.