شنبه, ۲۹ دی , ۱۳۹۷
آخرین اخبار : 

محسن رضایی: عملیات کربلای ۴ برای فریب دشمن انجام شد ـ (حدود ۶۰۰۰ نفر کشته و ۷۰۰۰ مجروح)

توییت محسن رضایی، فرمانده وقت سپاه پاسداران و دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در سالگرد و درباره عملیات کربلای ۴ واکنش‌های متعددی در شبکه‌‌های اجتماعی داشته است. او نوشته بود: «عملیات کربلای ۴ برای فریب دشمن انجام شد. اگر تحلیلگر تاریخی در فهم آن فریب بخورد، پس وای به حال نوشته های او.» عملیات کربلای۴ نام عملیات نیروهای ایرانی در جنگ ایران و عراق بود.

اطلاعات صحیح در مورد کشته شدن ایرانی ها در این حمله در حدود ۶۰۰۰ نفر کشته و ۷۰۰۰ مجروح (۱۳٬۰۰۰ تلفات کل).

این عملیات با رمز «محمد رسول‌الله» در محور ابوالخصیب به صورت گسترده در تاریخ ۵ دی ۱۳۶۵ به فرماندهی سپاه و به منظور آماده‌سازی مقدمات فتح بصره توسط نیروهای ایرانی انجام شد. لو رفتن این عملیات شکست سختی برای ایرانی‌ها به دنبال داشت.

با تلفات فراوان نیروهای ایرانی در نهایت مجبور به عقب‌نشینی شدند. آمار درباره تعداد دقیق کشته شدگان و زخمی‌ها در منابع و به روایت افراد و فرماندهان متفاوت است هاشمی رفسنجانی (فرمانده جنگ در زمان عملیات) در یادداشت‌های روزانه‌اش در ۱۱ دی ماه نوشته در حدود ۶۰۰۰ نفر کشته و ۷۰۰۰ مجروح (۱۳٬۰۰۰ تلفات کل).

سران وقت جمهوری اسلامی با فریب و شعارهای دروغین اسلامی و تبلیغات و مغزشوی خانواده های ایرانی توانستند نوجوانان و جوانان بسیاری را در جنگ بیحاصل ایران و عراق به کشتن بدهند. جنگی که میتوانست بعد از پیروزی خرمشهر پایان یابد.

با این حال اگرچه آقای رضایی مدعی است که عملیات کربلای‌۴ برای فریب دشمن بوده اما «وفیق السامرایی»، از ژنرال‌های صدام، در کتاب خاطرات خود نوشته که عراقی‌ها روز حمله را هم می‌دانستند «ما روز آغاز حمله احتمالی را شامگاه ۲۴ یا ۲۵دسامبر ١٩٨۶(۳یا ۴ دی ۱۳۶۵) پیش بینی کردیم…اطلاع دادند که حمله ایرانی‌ها آغاز شده و باید خیلی زود به مرکز فرماندهی بروم… حمله در دو منطقه آغاز شده بود و در پیش بینی زمان و محور حمله و میزان نیروهای مهاجم موفقیت بزرگی نصیب ما شده بود. این حمله به شدت سرکوب شد.»

عکس محسن رضای و هاشمی رفسنجانی، دو جنایتکار و قاتل رژیم اسلامی.

از بُعد اقتصادی نیز عملیات کربلای چهار هزینه‌های زیادی در شرایط جنگی روی دست اقتصاد آن روز ایران گذاشت. چنانچه مسعود روغنی زنجانی، وزیر برنامه و بودجه وقت در گفت‌وگو با مجله اندیشه‌پویا در این باره گفته بود: «سال ۱۳۶۵ با درخواست ستاد پشتیبانی جنگ و فتوای امام خمینی، بانک مرکزی سی‌ میلیارد تومان اسکناس بدون پشتوانه برای تامین هزینه عملیات‌های کربلای۴ و کربلای‌ پنج چاپ کرد.»