شنبه, ۲۷ بهمن , ۱۳۹۷
آخرین اخبار : 

دولت و کارفرمایان مانع افزایش دستمزد: سفره کارگران خالی از کالری

سرانه دریافت کالری کارگران در ایران کاهش چشمگیری داشته است، شورای عالی کار اما همچنان از تشکیل جلسه فوق‌العاده بررسی ترمیم دستمزد امسال خودداری می‌کند. معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم گفته که شورای عالی کار در حال جمع آوری اطلاعات از کمیته‌های مختلف برای برگزاری نشست فوق‌العاده است.

اعتصابات عمومی کم هزینه ترین راه ممکن برای فلج کردن دستگاه نظامی و اقتصادی رژیم برای جنایت و سرکوب مردم. «دشمن ما همین جاست، دروغ میگن اسرائیل و آمریکاست».

سه ماه به پایان سال باقی مانده و رایزنی‌های مقدماتی برای تعیین حداقل دستمزد ۱۳۹۸ آغاز شده، شورای عالی کار اما هنوز افزایش دستمزد امسال را بررسی و تصویب نکرده است.

مرگ بر جمهوری اسلامی

شاکرمی معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دوشنبه ۱۹ آذر گفت که این شورای عالی کار هنوز در حال جمع‌آوری اطلاعات از کمیته‌های مختلف برای بررسی ترمیم دستمزد است.

علی‌اکبر سیارمه، فعال کارگری اما دولت را مانع افزایش دستمزدها دانست و گفت: در مذاکرات مزدی هر بار دولت به عنوان کارفرمای بزرگ با کارفرمایان همراه شدند و نتیجه‌ای از مذاکرات مزدی گرفته نشد.

فقر و بدبختی نسل سوخته بعد از انقلاب و جمع آوری غذا از سطل زباله توسط دختران جوان ایرانی!

پیشتر اعضای کمیته مزد شورای عالی کار از توافق میان نمایندگان کارفرمایان، تشکل‌های کارگری دولتی و دولت برای افزایش ۸۰۰ هزار تومانی حداقل دستمزد به صورت غیرنقدی برای جبران کاهش سطح واقعی دستمزد و قدرت خرید مزدبگیران خبر داده بودند. شاکرمی اما  گفت: «هیچ مرجعی غیر از شورای عالی کار نمی‌تواند درباره نحوه جبران کاهش قدرت خرید کارگران تصمیم‌گیری کند، برای افزایش دستمزدها باید منتظر تصمیم این شورا ماند».

هفته گذشته رسانه‌های دولتی ایران از تشکیل جلسه شورای عالی کار در ۱۲ آذر خبر داده بودند. علی خدایی عضو خانه کارگر که به عنوان نماینده کارگران در شورای عالی کار حضور دارد، این خبر را تکذیب و گفت: «هیچ تاریخ مشخصی برای برگزاری جلسه بعدی مشخص نشده است».

از تاریخی که آخوند خمینی خونخوار و جلاد قرن، وارد ایران شد، کشور ایران تبدیل به یکی بدبخت ترین و عقب مانده ترین کشورهای دنیا گردید. «دشمن ما همین جاست، دروغ میگن اسرائیل و آمریکاست».

تاخیر شورای عالی کار در بررسی و تصویب افزایش حداقل دستمزد، در شرایطی که نرخ تورم کالاهای ضروری و به ویژه مواد غذایی طی ماه‌های گذشته افزایش یافته، معیشت و سلامت کارگران و خانواده‌هایشان را تهدید می‌کند.

از وعده های دروغین خمینی جنایتکار به مردم فریب خورده ایران تا قبل از قدرت رسیدن کامل…

سرانه دریافت کالری کارگران کاهش یافت

فرامرز توفیقی، رئیس کمیته مزد کانون عالی شوراهای اسلامی کار، دوشنبه ۱۹ آذر کاهش مصرف کالری خانوار کارگری را نگران کننده خواند.

او گفت که هزینه تامین مواد غذایی خانوارهای کارگری طی سال‌های ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۶، ۲۰۰ درصد افزایش یافته و کارگران برای ادامه زندگی «هر روز سبد خود را خالی‌تر کردند اما بازهم نتوانستند تعادلی میان مخارج و دریافتی خود ایجاد کنند».

فقر و بدبختی و بیکاری و اعتیاد و طلاق و آوارگی و میلیون ها درد بی درمان در ایران بیداد میکند.

به گفته توفیقی افزایش قیمت مواد غذایی « سرانه کالری روزانه خانوار کارگری را ۵۳۱ واحد کاهش داده» و خانوار کارگری « برای بقاء مجبور به ارزان‌خری شده است».

براساس گزارش بانک مرکزی، سال گذشته ۲۳,۵ درصد بودجه خانوار برای تامین مواد غذایی و ۳۵,۵ درصد برای مسکن هزینه شده است. حمل و نقل نیز ۱۰,۸ درصد هزینه خانوار را تشکیل داده است.

بیکاری و فقر و نداری و آوارگی کارگران و اکثریت مردم ستمدیده ایران، تا زندگی اشرافی و سرمایه دارانه آخوندهای بیکار و مفتخور و مرتجع و سران و گماشتگان رژیم اسلامی. «دشمن ما همین جاست، دروغ میگن اسرائیل و آمریکاست».

به بیان دیگر در سال گذشته نزدیک به ۷۰ درصد بودجه خانوار برای سه گروه کالایی مسکن، مواد خوراکی و حمل و نقل هزینه شده است.

رشد قیمت مواد غذایی در سال‌جاری در شرایطی که سطح واقعی دستمزدها کاهش یافت، خانوارهای کارگری و مزدبگیران را به کاهش مصرف مواد غذایی پروتئینی مجبور کرد. به گونه‌ای که رئیس هیئت مدیره اتحادیه لبنی شهریور امسال، کاهش مصرف لبنیات را نگران‌کننده خواند و گفت: «لبنیات در حال خارج شدن از سبد مصرف خانوارهاست».

براساس اعلام مرکز آمار تولید گوشت قرمز طی شش ماه نخست امسال در مقایسه با یکسال قبل ۱۱ درصد کاهش یافته است. به گفته کاوه زرگران، رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی، سرانه مصرف گوشت قرمز تا یک سوم افت کرده است.

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نیز «افزایش قابل توجه نرخ تورم در سال ۱۳۹۷» را عامل افزایش «خط فقر و همچنین هزینه سبد مصرفی فقرا» عنوان کرده است.

بودجه سال نود و هفت و میلیارد ها میلیارد پول مردم بیچاره و منابع ایران به جیب آیت الله های مرتجع حکومتی می رود.

این مرکز نرخ تورم نقطه به نقطه تا پایان سال ۱۳۹۷ را حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد برآورد و پیش‌بینی کرده است: «خط فقر در ماه های آینده دوباره افزایش خواهد یافت و خانوارهای بیشتری به زیر خط فقر بروند».

از رادیو زمانه